Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania na Słowacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania na Słowacji
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Luteranizm
Zasięg geograficzny Słowacja
Strona internetowa
Kościół w Trenczynie
Kościół w mieście Vrbové

Ewangelicki Kościół Wyznania Augsburskiego na Słowacji (słow. Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku, ECAV) – największy kościół luterański na Słowacji. Jest drugim co do wielkości w kraju kościołem po Kościele rzymskokatolickim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nauki Marcina Lutra dotarły na Słowację w pierwszej połowie XVI wieku. Już w drugiej połowie tego stulecia 2/3 ludności była wyznania ewangelickiego. W 1610 roku na Synodzie w Żylinie utworzono fundamenty pod organizację kościoła luterańskiego Węgier. Dla zachodniej i środkowej części Słowacji utworzono trzy superintendencje (diecezje) oraz wybrano trzech biskupów. Kolejne dwie superintendencje dla wschodniej części kraju powstały w 1614 roku na synodzie w Spiskim Podgrodziu. Kościół funkcjonował ze znacznymi ograniczeniami od 1681 roku na mocy Artykułów Soprońskich. Jego oficjalne działanie rozpoczęło się na mocy Patentu tolerancyjnego z 1781 roku, wydanego przez cesarza Franciszka Józefa II. Wtedy powstało, z wieloma ograniczeniami budowlanymi, 2/3 kościołów ewangelickich na Węgrzech, jednak pełna równość kościołów wobec prawa została określona dopiero w 1848 roku. W wyniku powstania Czechosłowacji w 1918 utworzony został samodzielny Ewangelicki Kościół Wyznania Augsburskiego na Słowacji, wyłączony z Kościoła Ewangelickiego Węgier.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania na Słowacji w 2001 roku liczył 372 858 członków, co stanowiło 6,9% populacji kraju. Według danych z 2004 roku miał 326 zborów, 357 duchownych oraz 651 kościołów oraz kaplic.

Jest jednym z założycieli Światowej Federacji Luterańskiej, członkiem Konferencji Kościołów Europejskich i Światowej Rady Kościołów.

Zwierzchnikiem kościoła jest Miloš Klátik, biskup generalny.

Słowaccy ewangelicy[edytuj | edytuj kod]

Do Kościoła Ewangelickiego należało wielu intelektualistów oraz innych osób zasłużonych dla Słowacji, między innymi: