Fablet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Fablet – z języka angielskiego "phablet". Określenie powstałe z połączenia słów: "phone" i "tablet".

Nazwa grupy urządzeń mobilnych wyposażonych w ekran dotykowy o przekątnej ponad 5 cali. Fablet to urządzenie łączące cechy smartfona i małego tabletu. Jest większy niż smartfon, ale nie na tyle duży, by być uznawany za tablet lub minitablet[1]. Rozmiary takich urządzeń zaczynają się na pięciu calach, ale są mniejsze niż siedem cali[2].

Z racji swojego pochodzenia i braku precyzyjnej informacji mówiącej, że mamy do czynienia ze sprzętem mniejszym niż siedmiocalowe tablety, słowo fablet/phablet z powodzeniem może być używane także na określenie wszystkich tabletów posiadających moduł telefoniczny pozwalający na wykonywanie połączeń głosowych (np. tablet Samsung Galaxy Note 10.1 z 3G, NavRoad Nexo Smart o przekątnej 7").

W języku polskim zdecydowanie lepszym określeniem urządzeń z wyświetlaczami o przekątnych od 5 do 6,9" jest mikrotablet (mikrotab), gdzie cząstka "mikro" wyraźnie i zdecydowanie oznacza, że mamy do czynienia z urządzeniem mniejszym niż typowy 7" tablet z funkcją dzwonienia, czego brakuje w słowie "fablet". Można się spotkać również z określeniami tabletofon i tabfon.

Rozmiar wyświetlacza plasujący się pomiędzy smartphonami i typowymi tabletami oraz mała waga i grubość urządzenia pozwalają na zrezygnowanie z noszenia ze sobą zwykle grubszego tabletu[1].

Za pierwszy na rynku fablet/mikrotablet może być uznany Dell Streake o przekątnej wyświetlacza 5", który jednak nie odniósł większego sukcesu komercyjnego. Natomiast pierwszym urządzeniem zaliczanym do opisywanej grupy, które odniosło sukces rynkowy, jest Samsung Galaxy Note (GT - N7000) z ekranem o przekątnej 5,3". Kolejne urządzenia z tej rodziny to Note II i Note III.

Inne znane fablety/mikrotablety to: Samsung Galaxy Mega 5.8 i Mega 6.3, HTC One Max, Huawei Ascend Mate, Sony Xperia Z Ultra oraz Nokia Lumia 1520.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Ankit Banerjee - Jak narodził się fablet (ang.) - 16 maja 2012 - androidautority.com.
  2. Chuong Nguyen - Definicja fabletu (ang.) - 24/05/2012 - gottabemobile.com.