Fakty (TVP Wrocław)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Fakty
Rodzaj programu Informacje
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Katarzyna Dynowska, Agata Dzikowska, Marcin Rosiński, Paulina Sitko-Wąsińska, Paweł Wilk, Sylwia Gazda
Data premiery 26 marca 1990
Lata emisji od 1990
Czas trwania odcinka 18 minut
Produkcja
Stacja telewizyjna TVP Wrocław
Studio "Faktów" w obecnej scenografii. Na podwyższeniu stoi szary stół z pomarańczowym elementem z przodu. Za prezenterem znajduje się ściana, na której za pomocą techniki greenbox generowany jest obraz.
Studio w poprzedniej scenografii. Stąd nadawane były wszystkie serwisy. Wydanie "flesz" o 19.50 prowadzący prezentował niegdyś na stojąco, zaś pozostałe - siedząc za stołem prezenterskim.
Agata Dzikowska, jedna z prowadzących Faktów oraz Słownik polsko@polski z Prof. Janem Miodkiem w TVP Polonia.

Fakty – flagowy program TVP Wrocław. Program powstał z powodu zmian ustrojowych w Polsce, zastępując dotychczasowe "Rozmaitości". Pierwsze wydanie miało miejsce 26 marca 1990, prowadził je Wojciech Żurad. Obecnie redaktorem prowadzącym jest Marcin Brodowski.

Godziny emisji[edytuj | edytuj kod]

W dni powszednie Fakty składają się z trzech wydań:

 • 18.30 - główne wydanie,
 • 20.00 - kilkuminutowy Flesz z zapowiedzią Rozmowy Faktów,
 • 22.00 - wydanie wieczorne.

Natomiast w weekendy program nadawany jest dwukrotnie: o 18.30 i 22.00.

Do 21 czerwca 2009 główne wydanie nadawano o godzinie 18.00.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie poniższe nagrody i wyróżnienia zostały przyznane redakcji Faktów:

 • 1997: I miejsce w kategorii Najlepszy program informacyjny na Przeglądzie Twórczości Telewizyjnej
 • 1998: I miejsce w konkursach dziennikarzy oddziałów terenowych TVP na Szkoleniu BBC dziennikarzy oddziałów terenowych TVP
 • 1998: III miejsce w kategorii Najlepszy program informacyjny na Przeglądzie Twórczości Telewizyjnej
 • 2001: II miejsce w rankingu miesięcznika Press programów informacyjnych stacji regionalnych
 • 2003: Grand Prix w kategorii Program informacyjny na Prix Circom Regional 2003 dla Faktów Tydzień
 • 2004: Wyróżnienie w kategorii Informacje Regionalne na Prix Circom Regional 2004
 • 2004: III miejsce w kategorii Najlepsza rozmowa dnia na PIK 9 (Przegląd i Konkurs Twórczości Telewizyjnej Ośrodków Regionalnych TVP) dla Rozmowy Faktów
 • 2005: I miejsce w kategorii Najlepszy program informacyjny ex aequo z Kroniką TVP Szczecin na PIK 10
 • 2006: Wyróżnienie w kategorii Najlepszy program informacyjny na PIK 12.
 • i inne, m.in. dla poszczególnych prezenterów i reporterów serwisu
  Stół prezenterski i Greenbox
  Kamera szerokokątna znajdująca się w studio "Faktów"
  Stół prezenterski
  Stół prezenterski - widok z pozycji kamery szerokokątnej

Czołówki[edytuj | edytuj kod]

26 marca 1990 – 23 czerwca 1992 Jasnoniebieskie tło i wyskakujący czerwony napis Fakty zapisany czcionką podobną do tej z ówczesnych Wiadomości TVP1, "kosmiczna" muzyka. Była jeszcze druga wersja tej czołówki, tyle że czerwony napis Fakty był na tle szarym.
24 czerwca 1992 – 25 marca 1995 Podobna do poprzedniej, tyle że niebieskie tło (w tle kompas) i niebieski napis Fakty. Muzyka taka sama jak poprzednio, tyle że przyspieszona.
26 marca 1995 – 1997 Panorama centrum miasta na tle nieba i biały napis Fakty zapisany czcionką Times New Roman.
? Kolorystyka niebieska (w tle kula), obrazy z różnych wydarzeń, na dole pojawia się żółty napis Fakty.
1997 - 1999 Granatowe tło, w tle panorama miasta, rusza się przeźroczysty kompas, pojawia się złoty "tłusty" napis Fakty. Na koniec złoty napis powiększa się.
1999 – 14 września 2003 Ciemnogranatowe tło z przecinającymi się łukami i liniami, przelatujące i obracające się trójwymiarowe litery, biały "tłusty" napis Fakty z poprzedniej czołówki. W wydaniach miejskich pt. Fakty Wrocław, po chwili pojawienia się napisu Fakty na ekran wskakuje napis Wrocław, a w podsumowaniu tygodnia pt. Fakty Tydzień, pod napisem Fakty pojawia się napis Tydzień i na końcu słychać dźwięk prądu. Dynamiczna muzyka, znana także widzom TVP Gdańsk z programu Sport wieczorową porą.
15 września 2003 – 25 marca 2006 Oprawa w kolorze jasnozielonym, na środku pojawiają się białe okręgi, pięć z nich to zaznaczone największe miasta podlegające wtedy pod TVP Wrocław: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Opole i Wałbrzych. Po prawej stronie pojawiają się nazwy tych miast, które po kilku sekundach ustępują miejsce nazwie programu pisanego małymi literami czcionką Eurasia. W tle słychać dynamiczną muzykę elektroniczną. W wydaniach pt. Fakty Kultura, Fakty zza Odry oraz Fakty Tydzień czołówka ta sama, tyle że pod napisem Fakty jest napis poskreślający tematykę wydania.
26 marca 2006 – 4 marca 2007 Tło w kolorze niebiesko-zielonym, pojawiający się kontur województwa dolnośląskiego oświetlony długimi promieniami światła wychodzącymi także z czterech miast (Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych), a nie – jak dotychczas – z pięciu, z powodu powstania regionalnego kanału TVP Opole. Muzyka w wykonaniu Piotra Dziubka.
5 marca 2007 – 5 września 2010 Czołówka niemal identyczna jak poprzednia. Kolor zielony zastąpiono niebieskim. Zmieniona została oprawa muzyczna, której autorem był Sławomir Ruczkowski.
6 września 2010 - 17 września 2010 Zupełnie nowa oprawa w barwach szaro-pomarańczowych. Czołówka przedstawia odliczanie od 10 sekund z charakterystycznymi dźwiękami co sekundę. Na końcu pojawiają się obracające się srebrne litery, które układają się w nazwę programu. Autorem sygnału dźwiękowego jest Leszek Możdżer, znany kompozytor i pianista jazzowy.
18 września 2010 - 20 marca 2012 Czołówka niemal identyczna jak poprzednia. Wprowadzono ją po 12 dniach emisji poprzedniej, po sygnałach widzów, którzy zarzucali jej brak elementów regionalnych. Zamiast mijających sekund podczas odliczania, na początku pojawia się nazwa regionu - Dolny Śląsk, a następnie nazwy największych miast województwa dolnośląskiego: Wrocław, Legnica, Jelenia Góra, Bolesławiec, Świdnica, Głogów, Zgorzelec, Lubin i Wałbrzych. Tym razem nazwa programu widnieje na pomarańczowym tle.
21 marca 2012 - obecnie Na początku widać obracający się kontur regionu z zaznaczonymi nazwami miast: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych. Z Wrocławia wynurzają się i zwiększają okręgi - symbol nadawania programu właśnie ze stolicy regionu. Mapa województwa dolnośląskiego pojawia się na konturze Polski, a na końcu na ekran wkraczają litery i składają się w białą nazwę programu napisaną czcionką Handel Gothic. Kolorystyka w oprawie jest granatowo-błękitna, ale pomarańczowe elementy studia pozostały. Oprawa muzyczna ta sama jak poprzednio, tyle że zmodyfikowana. Po kilku dniach obowiązywania tej oprawy oprawa muzyczna została nieco zmieniona na szybszą.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]