Familiada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Familiada
Family Feud
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Karol Strasburger
Data premiery 17 września 1994
Lata emisji od 1994
Liczba odcinków 2140[1]
Czas trwania odcinka 25 min
Format nadawania 4:3 (17 września 1994 – 5 grudnia 2010)
16:9 (od 11 grudnia 2010)
Od lat dozwolone bez ograniczeń (według KRRiT)
Produkcja
Produkcja Astro
Stacja telewizyjna TVP2
Nagrody 15 000 złotych
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Familiada – polski teleturniej, emitowany w TVP2 od 17 września 1994 w weekendy i święta o godz. 14.00, prowadzony przez Karola Strasburgera. Początkowo tę rolę miał pełnić Paweł Wawrzecki, który po protestach reżysera został odsunięty z programu. Producentem teleturnieju jest Ryszard Krajewski. Program jest oparty na amerykańskim formacie Family Feud, a jego lokalne edycje były emitowane lub są obecnie emitowane w 57 krajach świata (stan na marzec 2014)[2]. Od 27 października 2012 program można oglądać w jakości HD. Program nagrywany jest w studiu TV w Warszawie, przy ul. Inżynierskiej 4[3]. Teleturniej emitowany tylko i wyłącznie w telewizji. Od 2 czerwca 2012 roku także w jakości HD[4]. Za pośrednictwem internetu można obejrzeć tylko „Żarty Karola dostępne także w telewizji”[5]

Od 2012 roku w wakacje nie są emitowane premierowe odcinki programu (czerwiec– sierpień).

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Premiery

Powtórki

Dawniej TVP2 logo.svg TVP 2

Tvp2 hd.png TVP 2 HD

TVP2 logo.svg TVP 2

Tvp2 hd.png TVP 2 HD

Loga TVP Rozrywka.svg TVP Rozrywka

Obecnie TVP2 logo.svg TVP 2

Tvp2 hd.png TVP 2 HD

TVP2 logo.svg TVP 2

Tvp2 hd.png TVP 2 HD

Loga TVP Rozrywka.svg TVP Rozrywka

Zasady programu[edytuj | edytuj kod]

W programie uczestniczą przedstawiciele dwóch drużyn, z których każda liczy 5 osób. Zespoły stanowią członkowie rodziny, od 2007 roku mogą to być również grupy znajomych lub osób o wspólnych zainteresowaniach. Każda z drużyn ma wyznaczonego kapitana – głowę drużyny (w przypadku rodzin – głowę rodziny). Gra polega na odgadywaniu odpowiedzi ankietowanych ludzi. Teleturniej dzieli się na etap pierwszy (dzielący się na dowolną ilość rund) i finał. Drużyna, która dostanie się do finału, bierze udział w następnym programie. Każdy zespół może uczestniczyć maksymalnie w 3 kolejnych odcinkach. Każda drużyna ma swój kolor – niebieski, bądź czerwony. Kolor czerwony ma drużyna która w poprzednim odcinku weszła do finału. W przypadku gdy zespół trzykrotnie uczestniczył w finale i tym samym stracił możliwość uczestniczenia w kolejnych odcinkach to o kolorze drużyny w kolejnym odcinku decyduje losowanie.

Etap pierwszy

 • Głowy rodzin lub drużyn podchodzą do pulpitu, prowadzący czyta pytanie, następnie po jego wysłuchaniu gracze, którzy sądzą, że znają odpowiedź, naciskają, jak najszybciej, przycisk. Jako pierwszy odpowiada gracz, który zgłosił się wcześniej. Do gry w danej rundzie wchodzi rodzina lub drużyna, której przedstawiciel poda wyżej punktowaną odpowiedź. Jeżeli żaden z zawodników nie odpowie na zadane pytanie, prowadzący pyta naprzemiennie uczestników drużyn. Jako pierwszą pyta drużynę, do której należy uczestnik, który zgłosił się pierwszy.
 • Prowadzący kolejno pyta członków rodziny lub drużyn, często także rozmawiając z nimi na temat ich życia osobistego. Za dobrą odpowiedź na pytanie otrzymują tyle punktów, ile osób ankietowanych odpowiedziało wcześniej na to pytanie w ten sam sposób. Członkowie rodziny lub drużyn odpowiadają indywidualnie i nie mogą sobie nawzajem podpowiadać. Każda drużyna posiada trzy szanse – rodzina lub drużyna ma prawo dwukrotnie podać złą (niepunktowaną) odpowiedź, a po trzeciej złej odpowiedzi pytanie przechodzi na drużynę przeciwną, według zasad podanych poniżej.
 • Jeśli rodzina lub drużyna wypowie wszystkie punktowane odpowiedzi, wygrywa daną rundę i otrzymuje całość punktów z tablicy wyników.
 • Gdy rodzina lub drużyna poda dwa razy złą odpowiedź, drużyna przeciwna ma prawo się wspólnie naradzić.
 • Jeśli rodzina lub drużyna po raz trzeci poda złą odpowiedź, do gry wchodzą przeciwnicy. Jeśli w jednej odpowiedzi (wybieranej przez głowę rodziny lub drużyny po naradzie) uda im się podać punktowaną odpowiedź, to oni wygrywają daną rundę, przejmując wszystkie punkty zdobyte w niej przez przeciwników oraz dostają punkty za swoją odpowiedź. Jeśli odpowiedź jest błędna, to rundę wygrywają ich przeciwnicy.
 • Po wygraniu rundy o kolejność w następnej starają się kolejni członkowie rodzin lub drużyn. Trzy pierwsze rundy punktowane są normalnie, w następnych liczbę punktów mnoży się najpierw przez 2, następnie przez 3.
 • Do rundy finałowej dostaje się ta rodzina lub drużyna, która jako pierwsza zdobędzie przynajmniej 300 punktów.

Finał

 • W finale uczestniczą 2 osoby z wygranej grupy, wyznaczone przez głowę rodziny lub drużyny.
 • Pierwsza osoba odpowiada na pytania podczas gdy druga słucha muzyki, aby nie słyszeć pytań ani odpowiedzi. Zawodnik ma 15 sekund, aby odpowiedzieć na 5 pytań, czytanych szybko przez prowadzącego. Przy kłopotach z pytaniem zadanym przez prowadzącego zarówno pierwszy, jak i drugi finalista mówi „dalej”.
 • Po udzieleniu odpowiedzi, wszyscy oprócz drugiego finalisty dowiadują się, jak punktowane były te odpowiedzi.
 • Następnie wchodzi do gry drugi finalista, który nie widzi odpowiedzi, podanych przez poprzednika. Słyszy te same pytania i na odpowiedzi ma 20 sekund. Zwiększona ilość czasu wynika z tego, że jeśli poda taką samą odpowiedź jak poprzednik, wtedy usłyszy sygnał i musi wskazać inną.
 • Jeśli rodzina lub drużyna łącznie zdobędzie przynajmniej 200 punktów, wygrywa finał.

Nagrody

 • Przegrana drużyna otrzymuje kwotę pieniężną równą liczbie zdobytych punktów pomnożonej przez 3 (do 1997 roku mnożnikiem było 2,5), symboliczne nagrody od sponsora, np. kuferki ze słodyczami oraz zdjęcie pamiątkowe.
 • Nagroda za wygranie części pierwszej, gdy drużyna nie wygrywa finału to kwota pieniężna równa sumie punktów zdobytych w części pierwszej i w finale pomnożonej przez 3.
 • Nagroda za wygranie finału wynosi 15 000 zł (do 1997 roku – 10 000 zł) oraz kwota równa liczbie punktów zdobytych w części pierwszej pomnożonej przez 3.

Oprawa teleturnieju[edytuj | edytuj kod]

Motyw teleturnieju[edytuj | edytuj kod]

Symbolem „Familiady” jest rzepka z wiersza Juliana Tuwima o tym samym tytule. Motyw wyciągania jej przez rodzinę został wykorzystany w rozpoczęciu do przedstawienia rywalizacji drużyn w turnieju – w przeciwieństwie do wiersza, w czołówce teleturnieju rzepę ciągną dwie rodziny, nie jedna. Ta, ponadto, nie zostaje wyciągnięta, a rozpruta, po czym wylatują z niej pieniądze. Przed rundami, ilość rzep na ekranie, symbolizuje czynnik, przez jaki jest mnożona suma punktów w każdej rundzie.

Scenografia[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Autor scenografii
1994 – 2005 Po prawej i po lewej stronie studia stały dwa długie pulpity koloru siwego, na których było po 5 mikrofonów, a przy przedniej ścianie był mały pulpit z dwoma mikrofonami dla zawodników. Podłoga była szara z trzema stopniami. Ściana, na której jest tablica wyników, była koloru jasnego. Ściany, za zawodnikami, były podświetlone na kolory czerwony i niebieski. W 1998 roku studio przeszło zmiany kosmetyczne – pulpity pomalowano na kolor żółty, podłoga na której stały na fioletowo, a podłoga na środku studia, została przemalowana na żółto. Czerwona i niebieska ściana miały plamy (przypominające listki) o różnych odcieniach. Wiesław Olko
2005 – Studio o wiele bardziej kolorowe niż poprzednie. Podłoga koloru niebieskiego. Pulpity kształtu owalnego, koloru szarego. Na końcu studia, tuż przed widownią znajduje się stopień, na którym jest logo „Familiady”. Boczne ściany studia są również kształtu owalnego, w zewnętrznej części są szare. Każda z nich jest w środku niebieska albo czerwona – zależnie od drużyny. Tablica otoczona jest kołem, w prawym górnym rogu jest ono niebieskie, a w lewym górnym czerwone. Pomiędzy ścianą z tablicą, a tą z pulpitami jest różowe światło. Studio przechodziło lifting w 2009, 2010 i 2012 roku. Po ostatniej, na pulpitach zawodników pojawiły się elektroniczne tablice z nazwiskami (bądź nazwami) grających, zastępując duże plakietki z literami. Michał Białousz

Oprawa graficzna[edytuj | edytuj kod]

Aktualna czołówka programu jest emitowana od 17 marca 2012 roku, dawniej była również emitowana w latach 1994-2007. Wykonana została przez Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, techniką kreskówkową. Nawiązuje ona do wiersza autorstwa Juliana Tuwima pt. Rzepka. Do rzepki podbiega dziadek i próbuje ją wyciągnąć, a gdy nie daje rady, przybiega do niego babcia i po kolei 3 kolejne postaci. Następnie pokazana jest sama nać ciągnięta raz na prawo, raz na lewo, przez dwie rodziny. Kadr rozszerza się, ukazując na środku ekranu rzepkę, ciągniętą w przeciwne strony przez dwie rodziny. Rzepka przepoławia się i wylatują pieniądze, a wraz z nimi złoty napis „Familiada”. Po animacji pojawia się studio. Muzyka zaczyna grać od nowa, na tablicy również pojawia się tytułowy napis. Czołówka ta przechodziła lekki lifting graficzny dwukrotnie, w 2005 i 2012 roku, po przywróceniu jej do emisji.

W latach 2007-2012 emitowana była podobna czołówka, wykonana jednak w animacji komputerowej. Po 5 latach emisji została wycofana i powrócono do dawnej, kreskówkowej wersji.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Motyw muzyczny programu od początku jego nadawania jest taki sam. Utwór wykorzystany w czołówce nosi nazwę „Main Street U.S.A.” i jest autorstwa Johna Hobbsa. Utwór z tyłówki pt. „Lordy, Lordy!” został skomponowany przez Ala Cappsa. Oba utwory pochodzą z biblioteki muzycznej Killer Tracks. W październiku 2012r. odświeżono nieznacznie oprawę muzyczną w związku ze zmianą odtwarzania dźwięku z jakości mono na stereo.

Tablica[edytuj | edytuj kod]

Bardzo charakterystycznym elementem programu jest tablica wyświetlająca odpowiedzi oraz punkty. Używana jest od samego początku emisji, składa się z 10500 drobnych pikseli, które obracając się na kolorową stronę tworzą w zależności od potrzeb – litery i cyfry. Aby tablica poprawnie działała, został do niej napisany specjalny program[6]. Z powodu awarii w odcinkach z 21, 27 i 28 października 2012r. wykorzystywana była tablica zastępcza, czyli ekran LCD wyświetlający odpowiedzi. Po naprawie stara tablica wróciła na swoje miejsce.

Godziny emisji[7][edytuj | edytuj kod]

Program od początku swojego istnienia był emitowany niezmiennie w soboty i niedziele. Zmieniała się jedynie godzina emisji teleturnieju.

Od Do Godzina
17 września 1994 3 września 1995 16:30
9 września 1995 29 sierpnia 1999 ok. 15:00
4 września 1999 2 września 2001 14:30
8 września 2001 obecnie 14:00

W latach 1994-1998 program był emitowany jedynie w weekendy. Wyjątkiem jest tu odcinek specjalny z 26 grudnia 1994 nadany w świąteczny poniedziałek. Od 1999 teleturniej zaczął być również nadawany w Boże Ciało i Wszystkich Świętych, a od 2000 już we wszystkie dni wolne od pracy.

Konkurs dla telewidzów[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku wprowadzony został w „Familiadzie” konkurs SMS-owy, którego zasady wiele razy były zmieniane. Na samym początku prowadzący podawał pytanie i 3 odpowiedzi (wszystkie były poprawne), a zadanie polegało na odgadnięciu, która odpowiedź jest najwyżej punktowana. Do wygrania było 5000 złotych.

W styczniu 2008 roku zasady zostały zmienione: na ekranie ukazywało się pytanie i odpowiedzi (tak jak w poprzedniej wersji), ale nie było odczytywane przez prowadzącego, ponieważ było to pytanie, które otrzymają finaliści. Po wysłaniu jednego SMS-a z odpowiedzią, telewidz dostawał drugie pytanie, a po nim trzecie (obydwa z finału). Osoba, która zdobyła największą liczbę punktów za wszystkie trzy pytania (podczas finału można było sprawdzić punkty), wygrywała nagrodę: 5000 zł. Osoba, która brała udział w konkursie we wszystkich odcinkach „Familiady” w miesiącu i zdobyła najwięcej punktów, wygrywała 10 000 zł.

Od października 2008 roku zmienione zostały tylko wysokości wygranych. W każdym odcinku można wygrać 3000 złotych (po 1000 zł za pytanie), natomiast nagroda miesiąca wynosi 6000 złotych. Informacja o wygranej dostarczana jest 15 minut po programie.

Od lipca 2009 zasady konkursu wróciły do tych z 2006 roku, z taką różnicą, że nagroda wynosiła 1000 zł. Od września 2012 zakończono konkursy SMS-owe. Obecnie widz może wygrać 1000 złotych, jednak musi zadzwonić do studia.

Obecnie prowadzone są również konkursy dla telewidzów, poprzez serwis internetowy Facebook, w którym za nagrody, Internauci wysyłają dowcipy oraz pytania.

Wydania specjalne[edytuj | edytuj kod]

Odcinki świąteczne[edytuj | edytuj kod]

W ciągu roku z okazji różnych świąt (najczęściej z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy lub Nowego Roku) pojawiają się wydania specjalne „Familiady”. Udział biorą specjalnie zaproszone przez organizatorów osoby, przede wszystkim są to znane osoby życia publicznego. Zmienione są wtedy zasady programu:

 • Wygrana drużyna honorowo zaprasza do finału osobę z drużyny przeciwnej (wtedy nie obowiązuje zasada eliminacji drużyny, która po pierwszym etapie zdobyła mniej punktów od zwycięskiej drużyny)[a].
 • Wygrana przekazywana jest na cel charytatywny, po zakończeniu finału prowadzący wręcza czek osobom zajmującym się działalnością charytatywną bądź społeczną którzy pojawiają się w studiu po zakończeniu rozgrywki, po wręczeniu czeku osoby zaproszone do studia wygłaszają krótkie oświadczenie na jaki cel zostaje przekazana ta wygrana.

Ostatni taki epizod miał miejsce 21 kwietnia 2014 z okazji Wielkanocy.

Odcinki jubileuszowe[edytuj | edytuj kod]

27 września 2009 roku wyemitowano specjalny odcinek z okazji 15. urodzin teleturnieju. Wzięły w nim udział drugie pokolenia rodzin, które wystąpiły w tym teleturnieju jako pierwsze. Na początku programu pokazano krótki fragment 1. odcinka „Familiady” (z 17 września 1994 r.), zawierający czołówkę i przedstawienie rodzin. W studio podczas przedstawiania rodzin obok 5 członków drugiego pokolenia stały jeszcze po dwie osoby z pierwszego pokolenia. Podczas gry tylko pierwsze pytanie było całkiem nowe. Kolejne pochodziły (wraz z tymi samymi odpowiedziami i liczba punktów) z odcinków wyemitowanych w Boże Narodzenia 2002, 2007 i 2008. Do finału przeszli zawodnicy z obu drużyn, a uroczystość zakończył tort i odśpiewanie piosenki „Sto lat”.

Z okazji jubileuszowego odcinka zmodyfikowano scenografię w studio: w centralnym punkcie pojawiła się podłoga diodowa, na której widniał napis „15-lecie Familiady” oraz wyświetlane były wizualizacje w barwach: białej, czerwonej i niebieskiej.

Turnieje Mistrzów[edytuj | edytuj kod]

Co kilka lat w „Familiadzie” organizowany jest Turniej Mistrzów, w którym rywalizują rodziny i drużyny, którym udało się wygrać najwyższe sumy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

 1. Do roku 1996 ta zasada nie obowiązywała.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]