Fantoft stavkirke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Fantoft stavkirke
Kościół przed przeniesieniem z wioski Fortun

Fantoft stavkirke - kościół klepkowy znajdujący się w Bergen (dzielnica Fana), w Norwegii. Obecnie jest wierną kopią dawnego kościoła, spalonego w 1992.

Pierwotny kościół powstał około 1150, w wiosce Fortun obok Sognefjordu. W XIX wieku, podobnie jak w wielu innych przypadkach, mieszkańcy postanowili go rozebrać, aby wybudować nową, większą świątynię. Stary kościół sprzedano i rozebrano - w 1879 kupił go konsul z Bergen Fredrik Georg Gade i kazał go przetransportować na obecne miejsce. Po złożeniu kościoła w 1883 zmieniono nieco jego wygląd, głównie dach - dodano nowe elementy, m.in. zdobienia kalenic w kształcie głów smoków. W 1916 właścicielem został Jacob Kjone, miłośnik architektury drewnianej.

6 czerwca 1992 kościół doszczętnie spłonął - początkowo sądzono, że od uderzenia pioruna lub zwarcia w instalacji elektrycznej. Okazało się, że podpalił go Varg Vikernes, muzyk blackmetalowego zespołu Burzum (dokonał podpaleń również kilku innych kościołów). Fotografia spalonego kościoła znalazła się na okładce płyty Aske[1].

Kościół odbudowano (korzystając ze starych rysunków oraz zdjęć) w formie sprzed pożaru i otworzono ponownie w 1997. W większości wykorzystano identyczne materiały budowlane, podobnie jak techniki budowlane. Jedyną częścią oryginalnego wyposażenia jest metalowy krzyż, który znaleziono w popiele.

Przypisy