Farin Urlaub

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Farin Urlaub
FarinUrlaub credit JoergSteinmetz.jpg
Imię i nazwisko Farin Urlaub
Data i miejsce urodzenia 27 października 1963
Berlin
Pochodzenie  Niemcy
Instrument gitara
Powiązania Bela B., Rodrigo González
Zespół
Die Ärzte, Farin Urlaub Racing Team
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Farin Urlaub, właśc. Jan Ulrich Max Vetter (ur. 27 października 1963 r. w Berlinie) – niemiecki muzyk punkrockowy, wokalista i gitarzysta zespołu Die Ärzte.

Farin naprawdę nazywa się Jan Vetter. Jego pseudonim w języku niemieckim jest grą słów: „Fahr in Urlaub” oznacza „jedź na urlop”. Urlaub od dzieciństwa interesował się muzyką, a pierwsze teksty piosenek zaczął pisać w wieku 13 lat. Jako osiemnastolatek pojechał do Londynu, gdzie grywał na ulicy razem z kolegą z klasy.

Po powrocie do Niemiec poznał Belę B. (Dirka Felsenheimera) i Sahniego (Hansa Runge), z którymi w 1982 stworzył grupę Die Ärzte („Lekarze”). Zespół odniósł duże sukcesy. Die Ärzte rozpadli się w 1988 r., a po pięciu latach znów zaczęli nagrywać w zmienionym składzie z Rodrigo Gonzálezem. Zespół po przerwie zmienił nieco swój styl, nadal jednak są jedną z najpopularniejszych niemieckich grup muzycznych.

Farin Urlaub do dziś komponuje muzykę, a przed rozpoczęciem kariery w Die Ärzte grał też w innych niemieckich zespołach, takich jak King Køng czy Soilent Grün. W 2001 r. Urlaub rozpoczął karierę solową, którą rozwija równolegle do działalności w Die Ärzte. Założył zespół Farin Urlaub Racing Team, z którym występuje na koncertach.

W Die Ärzte Urlaub jest wokalistą, gra także na gitarze elektrycznej.

Jest też poliglotą – potrafi mówić po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku, francusku i japońsku, mimo to śpiewa niemal wyłącznie w swoim ojczystym języku – po niemiecku.

Urlaub nie pali, nie pije alkoholu i jest przeciwnikiem narkotyków. Jest też pacyfistą. Należy do organizacji Greenpeace.