Faustin Wirkus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Faustin Wirkus
sierżant sierżant
Data i miejsce urodzenia 1897
Pittsburgh
Data i miejsce śmierci 8 października 1945
Hazleton
Przebieg służby
Lata służby 1914-1929, 1939-1945

Faustin Wirkus, Faustyn II (ur. 1897 w Pittsburghu, zm. 8 października 1945 w Hazleton) – amerykański żołnierz polskiego pochodzenia, król Gonâve w latach 19251929.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wyspa Gonâve, na której Faustyn Wirkus panował w latach 1925-1929

Faustyn Wirkus urodził się w rodzinie polskiego górnika pracującego na kopalni w Dupont w stanie Pensylwania. W wieku siedemnastu lat wstąpił do Korpusu Piechoty Morskiej. Służył na Karaibach. Od 1915 roku na Kubie, a później w latach 19191925 na Haiti. W 1925 roku, w stopniu sierżanta, został wysłany jako administrator na wyspę Gonâve, gdzie przez miejscową ludność murzyńską, tworzącą wspólnotę plemienną Congo, został uznany za reinkarnację cesarza Faustyna I. W niedługim czasie przywódczyni lokalnej społeczności Ti Memenne ogłosiła go swoim następcą i królem. Faustyn Wirkus mieszkał na wyspie jako lokalny władca plemienny do 1929 roku. Na skutek interwencji władz amerykańskich oraz zwierzchników został jednak zmuszony do opuszczenia wyspy. Wyjechał z Gonâve i zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie pracował jako makler i sprzedawca. W 1939 roku powrócił do służby w piechocie morskiej jako instruktor. Pracował w bazie marynarki w Chapel Hill.

Swoje wspomnienia z rządów na wyspie Gonâve opisał w biograficznej książce The White King of La Gonave (1931). Był także autorem amerykańskiego filmu dokumentalnego Voodoo (1933) na temat kultury i religii voodoo.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Podczas pobytu na Gonâve jako władca wyspy miał posiadać harem. Po abdykacji i powrocie do Stanów Zjednoczonych Ameryki ożenił się z Yulą Fuller. Miał z nią syna.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Faustin E. Wirkus, Taney Dudley, William B. Seabrook: The White King of La Gonave: The True Story of the Sergeant of Marines Who Was Crowned King on a Voodoo Island. Garden City: Doubleday, Doran & Company, 1931.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]