FedEx

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
FedEx Corporation
FedEx Corporation
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1971
Lokalizacja Memphis, Tennessee
Prezes Frederick W. Smith
Ważni pracownicy Alan B. Graf Jr., EVP/CFO
T. Michael Glenn, EVP-Marketing
Robert B. Carter, EVP/CIO
Branża transport
Zatrudnienie 280 000 osób (2009)
Dochód $ 29,363 miliardów USD (2005)
Strona internetowa

FedEx Corporation (skrót od Federal Express) – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, głównie za pomocą samolotów. Ma ona zasięg ogólnoświatowy i posiada filie w 211 krajach. Spółka notowana na NYSE.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone jako Federal Express w 1971 przez Fredericka W. Smitha w Little Rock w Arkansas, jednak w 1973 za sprawą konfliktu z władzami lotniska w Little Rock siedziba została przeniesiona do Memphis w Tennessee. Nazwa przedsiębiorstwa została wybrana w celu łatwiejszego uzyskiwania kontraktów zlecanych przez rząd USA. Przedsiębiorstwo oficjalnie zaczęło swoją działalność 17 kwietnia 1973 r. Początkowo posiadało 14 samolotów odrzutowych Dassault Falcon 20 i realizowało połączenia między 25 miastami w USA. FedEx był pierwszym przedsiębiorstwem transportowym używającym odrzutowców.

W kwietniu 2012 roku firma FedEx kupiła polską firmę kurierską Opek Sp. z o.o.[1]

Głównymi rywalami na rynku usług kurierskich dla FedEx są : DHL, UPS i USPS

Jednostki operacyjne przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Przeładunek ciężarówek FedEx na Alasce.
  • FedEx Ground oferuje naziemną dostawę małych paczek pod każdy adres firmowy w USA, Kanadzie i Portoryko (ta ostatnia lokalizacja została zawieszona w 2009r).
  • FedEx Custom Critical oferuje naziemny i powietrzny transport "od drzwi do drzwi" w określonym czasie do USA, Kanady i Europy.
  • FedEx Supply Chain Services wykorzystując globalne sieci transportowe i informacyjne FedEx i jej przedsiębiorstw-córek oferuje międzynarodowe rozwiązania do zarządzania łańcuchem dostaw dla klientów w Ameryce Północnej, Południowej, Europie i Azji.
FedEx DC-10 Logan Airport, Boston USA

Flotylla przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

(Stan na luty 2006)

Pierwotnie FedEx zamówił również 10 Airbusów A380, jednak w związku z opóźnieniami w dostawach samolotu firma anulowała kontrakt z Airbusem i w listopadzie 2006 roku złożyła zamówienie na 15 sztuk samolotu Boeing 777 Freighter[2].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W filmie Ja, robot pojawia się robot firmy FredEx.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy