Federalna Policja Kryminalna Niemiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Federalna Policja Kryminalna Niemiec (niem. Bundeskriminalamt i lub BKA i) jest krajową, policyjną agencją śledczą w Niemczech i podlega bezpośrednio Federalnemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Niemiec[1]. Jako, że egzekwowanie prawa w Niemczech jest w rękach państwa, BKA angażuje się tylko w sprawy międzynarodowej przestępczości zorganizowanej lub na wniosek właściwych organów państwa federalnego lub federalnego ministra spraw wewnętrznych. Prokurator federalny może ją skierować do badania przypadków szczególnych interesu publicznego.

BKA nie należy mylić z austriackim Federalnym Biurem Śledczym, które również nazywa się Bundeskriminalamt, ale w skrócie BK.

Inne nazwy polskie Bundeskriminalamt to "Federalna Agencja ds. Przestępczości Zorganizowanej", "Federalne Kryminalne Biuro Śledcze", "Federalne Biuro Śledcze" oraz "Federalna Agencja Śledcza"

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Obowiązkiem BKA jest koordynacja organów ścigania we współpracy z biurami dochodzenia karnego poszczególnych państw związkowych Niemiec (te państwowe biura śledcze znane są jako Landeskriminalamt, w liczbie mnogiej Landeskriminalämter) oraz prowadzenie śledztw w przypadku poważnych przestępstw, zwłaszcza gdy zaangażowane są inne kraje.

BKA ma swoją siedzibę w Wiesbaden i zajmuje trzy różne miejsca w mieście, z których jedno należało w latach 1945-1993 do Sił Powietrznych USA. Poza Wiesbaden siedziby BKA znajdują się w Berlinie, Bonn i Meckenheim.

W BKA działa około 5,200 funkcjonariuszy, których najważniejszymi zadaniami w służbie są:

BKA pomaga krajom związkowym w zakresie spraw sądowych, badań naukowych i organizacji śledztwa. Jest to niemieckie, centralne biuro Europolu, Schengen Information System, niemieckiego AFIS, czyli Automatycznego Systemu Rozpoznawania Odcisków Palców (ang. Automated Fingerprints Indentification System) oraz Interpolu.

DVI-Team (niem. Identifizierungskommission lub bardziej powszechnie IDKO) opiera się głównie na organizacji specjalistów medycyny sądowej i jest poświęcone identyfikacji ofiar katastrof. Spis wcześniejszych spraw prowadzonych przez DVI zawiera klika katastrof lotniczych, katastrofę kolejową pociągu szybkobieżnego w Eschede oraz tsunami na Oceanie Indyjskim z 2004 roku.

Grupa Ścisłej Ochrony (ang. The Close Protection Group, niem. Die enge Schutz Gruppe) ochrania członków konstytucyjnych organów Niemiec i ich zagranicznych gości i często jest najbardziej widoczną częścią BKA. Specjalnie wybrani i wyszkoleni oficerowie ze specjalnym wyposażeniem i pojazdami zapewniają całodobową ochronę tym, których mają ochraniać. Aktualnie Grupa ma swoją kwaterę główną w ośrodku BKA w Berlinie.

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Jörg Ziercke (2013)

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Inspektor Runge, oficer BKA jest jedną z postaci w mangowym thrillerze "Monster" Naoki Urasawy

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons