Ferdynand Maria Bawarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand Maria Bawarski
Ferdinand Maria of Bavaria.jpg
elektor Bawarii
Okres panowania od 1651
do 26 maja 1679
Dane biograficzne
Dynastia Wittelsbachowie
Urodziny 31 października 1636
Monachium
Śmierć 26 maja 1679
Oberschleißheim
Miejsce pochówku Kościół Teatynów w Monachium
Ojciec Maksymilian I Bawarski
Matka Maria Anna Habsburg
Żona Henrietta Adelajda Sabaudzka
Dzieci Maria Anna,
Maksymilian II Emanuel,
Ludwika Małgorzata,
Ludwik Amadeusz,
Kajetan Maria,
Józef Klemens,
Wioletta Beatrycze
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Ferdynand Maria Wittelsbach (ur. 31 października 1636 Monachium - zm. 26 maja 1679 Oberschleißheim) – elektor Bawarii w latach 1651-1679.

Syn pierwszego elektora Bawarii Maksymiliana I i jego drugiej żony arcyksiężniczki austriackiej Marii Anny Habsburg. Jego dziadkami byli: Wilhelm V i Renata Lotaryńska oraz cesarz Ferdynand II Habsburg i Maria Anna Wittelsbach.

Po śmierci ojca w 1651 został elektorem Bawarii, jednak ze względu na młody wiek regencję sprawowali matka Maria Anna Habsburg oraz wuj Albert Wittelsbach. Uroczysta koronacja odbyła się 31 października 1654 roku. Ferdynand wprowadził w Bawarii rządy absolutyzmu, na którym wzorowały się pozostałe kraje niemieckie. Mimo poparcia Francji, w 1657 nie ubiegał się o koronę cesarską. Również dzięki swojej polityce względem Francji udało mu się utrzymać w Bawarii pokój. Dzięki wprowadzeniu zasad merkantylizmu Bawaria znacznie szybciej od innych krajów niemieckich podźwignęła się pod względem gospodarczym po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej

25 czerwca 1652 w Monachium poślubił księżniczkę Henriettę Adelajdę Sabaudzką, córkę Wiktora Amadeusza I, księcia Sabaudii i Krystyny Marii Burbon. Małżeństwo doczekało się ośmiorga dzieci:


Poprzednik
Maksymilian I Wittelsbach
Armoiries Bavière.svg Elektor Bawarii
1651-1679
Armoiries Bavière.svg Następca
Maksymilian II Emanuel Wittelsbach