Filtr aktywny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Filtry aktywne nie wykorzystują zazwyczaj własności elementów RLC, ale wzmacniaczy operacyjnych i konwerterów impedancji przy wspomaganiu specjalnymi elementami sterującymi oraz dostarczającymi energię do filtrowanego układu. Zawierają one zarówno obwody RLC, jak również elementy dostarczające energię do filtrowanego układu np. wzmacniacze czy układy nieliniowe.

Przykład aktywnego filtra górnoprzepustowego (wzmacniacz operacyjny zaznaczono czerwonym kolorem)

Przykład górnoprzepustowego aktywnego filtra przedstawiono na rysunku obok. Filtr taki bazuje na wzmocnionych charakterystykach elementów RC. Elementem aktywnym jest tutaj wzmacniacz operacyjny, który posiada odrębne zasilanie (nie pokazane dla czytelności rysunku) i które powoduje częściowe dostarczanie energii do filtrowanego układu.

Istnieje bardzo wiele różnych typów filtrów aktywnych, m.in.:

Filtry aktywne charakteryzują się o wiele lepszym tłumieniem w paśmie tłumienia niż filtry pasywne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Filtry tego typu są wystarczająco dobre w wielu zastosowaniach, zwłaszcza gdy częstotliwość sygnału tłumionego przez filtr jest znacznie oddalona od częstotliwości pasma przepustowego filtru. Przykładami takich zastosowań mogą być: zwieranie sygnałów o częstotliwościach radiowych w urządzeniach akustycznych, nieprzepuszczanie składowej stałej napięcia sygnału oraz rozdzielanie sygnału modulującego i jego "nośnej".