Fiodor Rokotow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fiodor Stiepanowicz Rokotow (ros. Фёдор Степанович Рокотов) żył w latach (1735? – 1808)

Portret Alexandry Strujskiej (1772)

Jeden z najlepszych rosyjskich portrecistów. Polecony przez hrabiego Szuwałowa, w 1762 r. namalował portret Piotra III.

Otrzymał za ten obraz tytuł Adiunkta Akademii Sztuk Pięknych, po czym został zatrudniony na dworze rosyjskim. Wykonał wiele portretów carycy Katarzyny II, które uważane były za najbardziej podobne, również przez samą władczynię. Wykonywał liczne zamówienia dla członków dworu i rodziny cesarskiej. Utrwalał z dużym wdziękiem rosyjski XVIII-wieczny dwór Katarzyny II.

W 1765 r. uzyskał status akademika. W tym samym roku wyjechał do Moskwy, gdzie mieszkał do około 1789 r., po czym powrócił do Petersburga.

W Petersburgu pozostawał pod wpływem Pietro Antonio Rotariego (1707– 1762), Tocqueta, Erichsena, w Moskwie wypracował indywidualny styl. Kameralne portrety poetów, wojskowych, urzędników, ówczesnych piękności odznaczały się indywidualizmem i znakomitym wydobyciem świata wewnętrznego modeli. Stworzył portret A. P. Strujskiej, nazywany rosyjską Moną Lisą.

Jego twórczość, początkowo zapomniana, została ponownie wysoko oceniona przez odbiorców po prezentacji jego dzieł na wystawie w Pałacu Taurydzkim w Petersburgu w 1905 r. Kolejna duża wystawa miała miejsce tamże w Muzeum Rosyjskim w 1923 r. Obrazy Rokotowa znajdują się w kolekcjach wielu rosyjskich muzeów.