Fiorenza Cossotto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fiorenza Cossotto (ur. 22 kwietnia 1935 r. w Crescentino di Vercelli) włoska śpiewaczka operowa, mezzosopran.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Fiorenza Cossotto ukończyła z wyróżnieniem Turyńską Akademię Muzyczną i w 1957 r. zadebiutowała jako Siostra Matylda w operze Dialogi karmelitanek Francisa Poulenca. W 1958 r. zwróciła na siebie uwagę międzynarodowego środowiska muzycznego grając Jane Seymour w Annie Boleyn. Od 1959 r. występowała na deskach najbardziej znanych światowych oper: jako Neris w Medei w londyńskim Covent Garden u boku Marii Callas, w tytułowej roli w Faworycie Gaetano Donizettiego w La Scali oraz jako Amneris w Aidzie w Metropolitan Opera. W tej ostatniej występowała następnie przez dwadzieścia lat, od 1968 do 1988 r. Pozostawała aktywną śpiewaczką do wieku 70 lat.

Cossotto wykonywała nie tylko partie typowo mezzosopranowe, z powodzeniem grała również role przeznaczone dla sopranów śpiewane przez niższe głosy (jak Santuzza czy Adalgiza), nagrała również płytę ze swoimi wykonaniami sopranowych arii z oper Verdiego.

Słynne role[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Przez 40 lat była zamężna z Ivo Vinco, włoskim basem, z którym miała syna Roberto. Ostatecznie związek ten zakończył się rozwodem.