Flaga świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Flaga świata

Flaga świata – oficjalna flaga świata jako całości. Stworzona w celu uświadomienia wspólnych wyzwań stojących przed ludzkością w związku z ogólnoświatową globalizacją. Została stworzona w 1988 przez Paula Carroll. W centrum flagi znajduje się konturowa mapa przedstawiająca Ziemię otoczona przez 216 flag państw i terytoriów zależnych z bardzo szeroką autonomią oraz flagą ONZ.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Symbolika flagi świata
 • W centrum znajduje się konturowa mapa kontynentów. Są one zaznaczone na zielono co symbolizuje charakter planety. Tło jest natomiast białe, co symbolizuje pokój.
 • Tuż pod mapą znajduje się flaga ONZ, co symbolizuje jedność.
 • Pod flagą ONZ znajduje się flaga Saint Lucia, której symbolika reprezentuje ekologię i zagrożenia naszej planety.
 • Po bokach flagi ONZ znajdują się flagi: z lewej Japonii (jednego z najbogatszych państw), po prawej Bangladeszu (jednego z najbiedniejszych).
 • Nad mapą znajdują się flagi, których elementem jest słońce: Argentyna, Antigua i Barbuda oraz Urugwaj. Symbolizują promienie światła i nadziei dla całego świata, ale szczególnie dla Tybetu, którego flaga znajduje się nad nimi. Razem flagi te są symbolem nadziei.
 • Nad Tybetem znajdują się flagi krajów, w których ciągle trwają konflikty domowe i zewnętrzne: Lesotho, Afganistan i Kenia.
 • Flagi trzech państw, będących symbolem trzech wielkich religii: Watykanu, Arabii Saudyjskiej i Izraela znajdują się obok siebie. Symbolizuje to wspólne działania na rzecz pokoju i zjednoczenia, bez względu na przekonania.
 • Powyżej flag tych państw znajduje się flaga Cypru, na której znajduje się gałązka oliwna - symbol pokoju.
 • Drzewko na fladze Norfolk umieszczone jest nad flagą Cypru. Korzenie drzewka "umocowane są" na fladze Cypru. Symbole pokoju (gałązka oliwna) stanowią "glebę" dla nowego życia i cywilizacji pokoju, którą symbolizuje drzewko.
 • Nad flagą USA znajduje się flaga Irlandii, pod – Włoch. Te trzy kraje są "matkami" wielokulturowego dziedzictwa.
 • Obok flagi USA znajduje się flaga Chin. Jest to symbol sprzeciwu wobec toczonych "zimnych wojen" pomiędzy krajami o innych systemach gospodarczych i politycznych.
 • Naprzeciw siebie znajdują się flagi USA i Rosji. Jest to symbol walki mocarstw, które mogą mieć istotny wpływ na dzieje świata. Przed 1991 w miejscu flagi Rosji znajdowała się flaga ZSRR.
 • Obok flagi Rosji znajduje się flaga Suazi. Symbolizuje ona pokojowe przejście z systemu totalitarnego do demokracji.
 • Poniżej flagi Rosji znajduje się flaga Barbados. Symbolizuje to samo co flaga Suazi, jednak nie poprzez historię, a elementy flagi (Trydent).
 • Nad flagą Rosji umieszczona została flaga Nikaragui, która kolorystycznie komponuje się z rosyjską.
 • Flagi Korei Północnej i Południowej znajdują się blisko siebie, podobnie jak Kosowa i Serbii czy Izraela i Palestyny. Jest to wezwanie do zaprzestania konfliktów o terytoria.
 • W narożnikach znajdują się flagi: Szwecji (lewy górny róg), Nepalu (prawy górny róg), Tuvalu (lewy dolny róg) oraz Malezji (prawy dolny róg). Każdy z tych krajów znajduje się w innej części świata, nie tylko w postaci położenia geograficznego, ale także odmienności kulturowej.
 • Położenie flag pozostałych krajów jest przypadkowe.

Układ narodowych flag na fladze świata[edytuj | edytuj kod]

Układ narodowych flag na fladze świata
Szwecja Węgry Filipiny Monako Namibia Zimbabwe Portugalia Norfolk Wyspy Marshalla Malta San Marino Gibraltar Panama Nowa Zelandia Nepal
Sierra Leone Norwegia Francja Liechtenstein Bahrajn Jordania Gwinea Równikowa Cypr Bośnia i Hercegowina Republika Zielonego Przylądka Chorwacja Macedonia Guernsey Turcja Czechy
Wyspy Salomona Etiopia Haiti Sahara Zachodnia Dominika Samoa Watykan Arabia Saudyjska Izrael Palestyna Luksemburg Mongolia Kazachstan Finlandia Kuba
Salvador Brazylia Kostaryka Słowacja Wyspy Cooka Zambia Lesotho Afganistan Kenia Liban Dominikana Słowenia Tajwan Belize Mauritius
Czad Wietnam Gwinea Hiszpania Fidżi Gabon Estonia Tybet Jemen Pakistan Oman Liberia Armenia Kosowo Serbia
Kambodża Erytrea Vanuatu Algieria Brunei Wielka Brytania Argentyna Antigua i Barbuda Urugwaj Trynidad i Tobago Aruba Zjednoczone Emiraty Arabskie Mjanma Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Andora
Mikronezja Antyle Holenderskie Angola Niemcy Kanada Irlandia   Nikaragua Białoruś Azerbejdżan Nigeria Madagaskar Uganda
Wyspa Man Grenada Chile Australia Chiny Stany Zjednoczone Rosja Suazi Togo Korea Południowa Sudan Grenlandia
Surinam Mali Syria Dżibuti Saint Vincent i Grenadyny Włochy Barbados Indie Kirgistan Korea Północna Peru Mauretania
Kiribati Gruzja Bermudy Katar Singapur Gujana Japonia ONZ Bangladesz Gwinea-Bissau Bhutan Honduras Łotwa Holandia Tunis
Nauru Republika Kongo Rumunia Mariany Północne Paragwaj Polska Dania Saint Lucia Maroko Bułgaria Rwanda Wybrzeże Kości Słoniowej Wyspa Bożego Narodzenia Mozambik Kolumbia
Seszele Komory Turkmenistan Mołdawia Tanzania Uzbekistan Somalia Laos Malawi Libia Sri Lanka Iran Timor Wschodni Gwatemala Islandia
Egipt Indonezja Boliwia Portoryko Albania Senegal Niger Republika Środkowo
afrykańska
Burundi Ghana Meksyk Irak Wyspy Owcze Kamerun Demokratyczna Republika Kongo
Kuwejt Jersey Jamajka Botswana Tajlandia Anglia Szwajcaria Malediwy Benin Ekwador Ukraina Austria Litwa Tadżykistan Bahamy
Tuvalu Tonga Gambia Saint Kitts i Nevis Wenezuela Burkina Faso Grecja Szkocja Walia Palau Czarnogóra Belgia RPA Papua-Nowa Gwinea Malezja

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysł projektu flagi zrodził się wraz z wypadkiem drogowym Paula Carrolla w 1988, kiedy to jadąc rowerem do Connecticut został potrącony przez ciężarówkę. Przez długi czas z powodu kontuzji nie mógł wykonywać prac fizycznych. W czasie leczenia wpadł na pomysł stworzenia symbolu potęgującego jedność świata. Swój ambitny projekt flagi świata rozpoczął i ukończył jeszcze w tym samym roku. Jak sam później komentował, układ flag narodowych utworzył w jeden dzień, choć później wielokrotnie go zmieniał. W pracach nad symboliką pomagało mu najbliższe otoczenie. Flaga miała przedstawiać i symbolizować wartości ważne dla całej ludzkości, bez względu na kulturę czy status społeczny.

Pierwotna konstrukcja z 1988 zawierała 159 flag państw należących do ONZ i flagę samej organizacji (z tego powodu na fladze nie było m.in. flag Watykanu, krajów powstałych po rozpadzie ZSRR, Sahary Zachodniej, Tybetu, Norfolk, Monako czy nawet Szwajcarii, która do ONZ należy od 2001 roku oraz flag kilku innych państw). Nie było na niej także flag terytoriów zależnych. W centrum znajdował się emblemat złożony z fragmentów mapy świata w różnych odwzorowaniach kartograficznych.

Flagę pierwszy raz wywieszono w 1990 na World Trade Center. Status oficjalnej flagi otrzymała w tym samym roku z rąk FIAV, oficjalnego towarzystwa weksylologicznego.

Flaga kilkukrotnie zmieniała wygląd:

 • 1988 - pierwotna wersja
 • 1992 - centralny emblemat zastąpiono obecnym, dodano kraje po rozpadzie ZSRR i kraje nie należące do ONZ.
 • 2006 - dodano flagi terytoriów zależnych. Łączna liczba flag zwiększyła się do 216.

Prezentacja flagi[edytuj | edytuj kod]

W 1989 rodzice Paula Carrolla wprowadzili flagę na Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Tokio. Była to pierwsza oficjalna prezentacja flagi. Ekspozycja projektu spotkała się z dużym zainteresowaniem. Paul Carroll został mianowany przez gubernatora New Jersey przedstawicielem projektu jednościowego ONZ.

Carroll korzystając z szerokich możliwości związanych z nową funkcją dążył do rozpowszechnienia flagi. Pojawiły się jednak problemy techniczne. Flaga zawierała setki małych elementów, z których każdy musiał być dobrze widoczny. By tak było flaga musiała mieć bardzo duże rozmiary. Żadna specjalistyczna firma w USA, Kanadzie czy Europie zajmująca się produkcją flag nie była w stanie takiej bandery wykonać. Carroll zaczął szukać ratunku u firm z innych dziedzin przemysłu. Na współpracę zgodziła się amerykańska firma zajmująca się produkcją billboardów.

W związku z obchodami 20. rocznicy powołania Dnia Ziemi w 1990, Carroll wyraził chęć oficjalnej prezentacji flagi. Szczególnie był zainteresowany wywieszeniem bander w Central Parku lub w World Trade Center. Pomysł nie został przyjęty, gdyż organizatorzy uznali flagę za obiekt polityczny. Po tygodniach negocjacji z poparciem komitetu Dnia Ziemi zgodzono się na wywieszenie flagi w Tower One w World Trade Center. Pojawiły się jednak problemy finansowe. Ojciec Paula, James Carroll przekonał WTC do sfinansowania prezentacji.

Dzień w którym oficjalne zaprezentowano flagę był wyjątkowo wietrzny. Plac pomiędzy wieżami WTC potęgował siłę wiatru. Flagę udało się zawiesić na wysokości 30 m, ale silny podmuch wiatru zerwał ją po paru minutach. W czasie samej imprezy flaga została wyświetlona na telebimie MTV i wtedy pierwszy raz została zaprezentowana na masową skalę.

W ciągu najbliższych dwóch lat flagę prezentowano na większości kulturowych imprez w USA.

Wersje flagi[edytuj | edytuj kod]

W 1992 dokonano pierwszej zmiany graficznej flagi. Dodano flagi krajów powstałych po upadku ZSRR, kraje nie należące, ale uznawane przez ONZ. Celem tych zmian było symboliczne przygarnięcie tych krajów do wspólnoty świata. Zmieniono także centralny emblemat, wprowadzając znaną wersję mapy świata.

W 2006 dodano flagi terytoriów zależnych z szeroką autonomią. Był to symboliczny akt doceniania mniejszości na arenie międzynarodowej. Liczbę flag zwiększono do 216. Nie zmniejszono jednak skali w jakiej były dotychczas prezentowane, lecz dodano je na obierzach flagi, zwiększając tym jej rozmiar.

Publikacja na świecie[edytuj | edytuj kod]

Na całym świecie flaga staje się coraz bardziej popularna. Projekt ma już ambasadorów w Ameryce, Europie, Australii i Oceanii. W najbliższym czasie pojawią się oni na Hawajach, Tierra del Fuego, Meksyku, Nepalu, Tybecie, Indiach oraz Fidżi. Zgodnie z planami organizatorów flaga ma znaleźć się nie tylko w każdym kraju, ale także na najwyższych górskich szczytach (planowane są ekspedycje wspinaczkowe) oraz na Antarktydzie.

Prezentacja flagi znajduje się w podstawach programowych nauczania w niektórych krajach Europy i w USA. Nad tymi projektami panuje organizacja "The WORLD FLAG", której dewiza brzmi: "Nauczanie jedności, celebracja odmienności. Jeden świat, jedna flaga".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]