Flaga Maroka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Maroka

Flaga Marokaciemnoczerwony prostokąt o proporcjach 2:3 z zieloną gwiazdą Salomona (pentagramem) umieszczoną pośrodku flagi.

Według artykułu 7 konstytucji Maroka "Symbolem Królestwa jest czerwona flaga z pięcioramienną, zieloną gwiazdą umieszczoną pośrodku ". Ustawy z 1915 i 1956 dodatkowo precyzują, że "(gwiazda) ma być umieszczona pośrodku flagi i być wielkości jednej trzeciej szerokości flagi." Według oficjalnej definicji gwiazda Salomona (znana także jako "pieczęć Salomona") powinna mieć "przeplatane" ramiona ale spotykane są także flagi z pełnymi, nieprzeplatanymi ramiona gwiazd.

Historia i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza flaga Maroka przypominająca wyglądem dzisiejszą flagę powstała po przejęciu władzy przez panującą do dziś dynastię Alawitów około 1666 roku. Wcześniejszą jednolicie białą flagę zastąpiono wówczas flagą o jednolitym ciemnoczerwonym kolorze, będącym symbolem szarifów z Mekki. Po objęciu protektoratu Maroka przez Francję do flagi dodano sześcioramienną, zieloną gwiazdę (zieleń jest symbolem Islamu) symbolizującą życie, mądrość i zdrowie. Okoliczności i motywy dla których gwiazda sześcioramienna została zastąpiona gwiazdą pięcioramienną nie są jasne, zmiany dokonano w 1915. Według najczęściej spotykanej wersji pięć ramion gwiazdy ma symbolizować pięć podstawowych zasad Islamu.