Flyboard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flyboard w użyciu
Pokazy akrobacji na flyboardach w czasie finałów mistrzostw świata w windsurfingu na Stadionie Narodowym w Warszawie, 2014

Flyboard – urządzenie służące do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych, pozwalające na unoszenie się na wysokości do 8 metrów, dzięki wytwarzanemu pod wysokim ciśnieniem strumieniowi wody. Flyboard został wynaleziony przez mistrza świata w jeździe na skuterach wodnych i założyciela przedsiębiorstwa Zapata Racing, Franky’ego Zapatę w 2011 roku.

Nazwa flyboard jest też używana jako ogólne określenie dyscypliny sportu wodnego uprawianego przy użyciu tego urządzenia[1][2].

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Do zasilania deski niezbędny jest skuter wodny, z którym jest ona połączona. Turbina skutera ma moc minimalną 100 koni mechanicznych. Woda tłoczona jest przez 18-metrowy wąż, a następnie wyrzucana z dużą siłą, powodując uniesienie osoby. Dodatkowo dysze pomocnicze trzymane w dłoniach pomagają w stabilizacji lotu[1].

Zawody[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze mistrzostwa świata we flyboardzie zostały zorganizowane w 2012 roku w stolicy KataruDausze. Wzięło w nich udział 50 zawodników z 18 krajów, w tym także z Polski. Zawody polegały na wykonywaniu jak najbardziej efektownych akrobacji. Zwycięzcą okazał się Francuz Stéphane Prayas[3][2]. W Polsce także odbywały się pokazy flyboard, między innymi na Mazurach, czy na Malcie w Poznaniu. W lipcu 2012 do Polski przyjechał wynalazca flyboardu, Franky Zapata i zaprezentował swoje urządzenie na Jeziorze Domaniowskim niedaleko Radomia

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat Czy FlyBoard osiągnie sukces

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Co to jest Flyboard? (pol.). Marina Domaniowska. [dostęp 2013-07-17].
  2. 2,0 2,1 Flyboard, czyli latanie na słupie wody (pol.). Interia, 03-02-2013. [dostęp 2013-07-17].
  3. Total Success for the fist Flyboard® World Cup (ang.). Zapata Racing. [dostęp 2013-07-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]