Fort Sumter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Model Fortu Sumter - wygląd w 1861

Fort Sumterfort w Stanach Zjednoczonych, w stanie Karolina Południowa. Zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku w celu obrony portu i miasta Charleston. Bitwa o Fort Sumter, która miała miejsce 12 kwietnia 1861, rozpoczęła wojnę secesyjną.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Fort zbudowano po wojnie wojnie brytyjsko-amerykańskiej, jako jedną z serii fortyfikacji mających bronić wejścia do najważniejszych portów Stanów Zjednoczonych. Budowa ruszyła w 1827 lecz przebiegała powoli, i fort nie był jeszcze całkowicie ukończony w 1860, gdy znalazł się na terytorium powstających Skonfederowanych Stanów Ameryki. Te zaczęły domagać się by garnizon fortu wierny Unii opuścił fort.

Wojna secesyjna[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bitwa o Fort Sumter.

8 kwietnia 1861 nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln postanowił wysłać do stacjonującego wówczas ze swoim oddziałem w forcie, majora Roberta J. Andersona zaopatrzenie, które było na wyczerpaniu. Ekspedycja pod dowództwem Gustavusa Foxa napotkała opór przy cumowaniu w porcie Charleston - w efekcie czego konwój zmuszony był się wycofać.

12 kwietnia 1861 artyleria konfederatów rozpoczęła ostrzał fortu, obsadzonego przez siły Unii. Fort poddał się następnego dnia, po 36 godzinach ostrzału. Pomimo intensywnego ognia nikt nie zginął po żadnej ze stron. Fort pozostał w rękach konfederatów prawie do końca wojny, pomimo kilku prób zdobycia go przez siły Unii od strony morza. Od kwietnia 1863 był pod częstym ostrzałem okrętów i baterii dział ustawionych na otaczających go wyspach. Konfederaci opuścili fort 17 lutego 1865, gdy armia Unii pod dowództwem Williama T. Shermana dotarła do Charleston od południa, maszerując z Savannah w stanie Georgia.

W 1948 roku fort został ogłoszony narodowym pomnikiem USA.

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]