BNP Paribas Bank Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Fortis Bank Polska)
Skocz do: nawigacja, szukaj
BNP Paribas Bank Polska SA
Forma prawna spółka akcyjna
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa, ul. Suwak 3
Numer KRS 0000006421
Prezes Frederic Amoudru
Rodzaj banku komercyjny
Kapitał własny 1 744 784 000 zł
Strona internetowa

BNP Paribas Bank Polska SAbank komercyjny z siedzibą w Warszawie, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest 14. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów[1]. Po I poł. 2014 r. bank miał sieć 220 oddziałów, 27 Centrów Finansowych SME, 6 Centrów Obsługi Bankowości Prywatnej[2].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Bank powstał w wyniku połączenia Fortis Bank Polska z Dominet Bank[3], który został następnie przekształcony w BNP Paribas Bank Polska[4], po przejęciu 75% udziałów Fortis Banku Belgia (bezpośredniego właściciela Fortis Banku Polska) przez BNP Paribas.

Bank oferuje klientom indywidualnym produkty oszczędnościowo-inwestycyjne i szeroką gamę kredytów, natomiast przedsiębiorstwom (mikro, MŚP i korporacjom) dostarcza rozwiązania z zakresu finansowania działalności na rynku polskim i międzynarodowym. Klientom Bankowości Prywatnej proponuje kompleksową ofertę w zakresie ochrony, optymalizacji i pomnażania majątku oraz usługę doradztwa inwestycyjnego.

BNP Paribas Bank Polska jest bankiem uniwersalnym, należy do grupy BNP Paribas[5], europejskiej instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. Grupa BNP Paribas prowadzi działalność w 75 krajach, zatrudnia 180 tys. pracowników, z czego 140 tys. w Europie. Trzy podstawowe segmenty działalności Grupy to Bankowość Detaliczna (ang. Retail Banking), usługi zarządzania aktywami i majątkiem (ang. Investment Solutions) oraz Bankowość Korporacyjna i Inwestycyjna (ang. Corporate and Investment Banking). W Europie, Grupa BNP Paribas działa na czterech rynkach macierzystych (Belgia, Francja, Włochy i Luksemburg), jest także liderem w zakresie kredytów konsumenckich (BNP Paribas Personal Finance).

Plan połączenia z Bankiem BGŻ[6]

Zarządy Banku BGŻ i BNP Paribas Banku Polska 10 października 2014 uzgodniły i podpisały plan połączenia obu podmiotów, w wyniku którego powstanie Bank BGŻ BNP Paribas SA. Połączenie będzie polegało na przeniesieniu całego majątku BNP Paribas Banku Polska na Bank BGŻ. Jednocześnie nastąpi podwyższenie kapitału Banku BGŻ, z kwoty 56.138.764 PLN do kwoty 84 238 318 PLN poprzez emisję 28.099.554 akcji (Akcje Połączeniowe) o wartości nominalnej 1 PLN każda.

Bank BGŻ wyda wyemitowane akcje dotychczasowym akcjonariuszom BNP Paribas Banku Polska. W zamian za 6 akcji BNP Paribas Banku Polska akcjonariusze tego banku otrzymają 5 Akcji Połączeniowych. Docelowo na giełdzie notowane mają być akcje połączonego banku.

Proces łączenia obu Banków jest następstwem przejęcia kontroli nad Bankiem BGŻ[7] przez Grupę BNP Paribas w połowie września 2014 r. Udział połączonego Banku w rynku wyniesie ok. 4% i w konsekwencji będzie on siódmym co do wielkości bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów.

Fuzja prawna Banku Gospodarki Żywnościowej i BNP Paribas Bank Polska nastąpiła 30 kwietnia 2015 r. poprzez przeniesienie całości majątku spółki BNP Paribas Bank Polska S.A. na BGŻ S.A. Po połączeniu bank będzie funkcjonować pod nazwą Bank BGŻ BNP Paribas S.A.[8]

Przypisy