BNP Paribas Bank Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Fortis Bank Polska)
Skocz do: nawigacja, szukaj
BNP Paribas Bank Polska SA
Forma prawna spółka akcyjna
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa, ul. Suwak 3
Numer KRS 0000006421
Prezes Frederic Amoudru
Rodzaj banku komercyjny
Kapitał własny 1 744 784 000 zł
Strona internetowa

BNP Paribas Bank Polska SAbank komercyjny z siedzibą w Warszawie, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest 14. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów[1]. Po I poł. 2014 r. bank miał sieć 220 oddziałów, 27 Centrów Finansowych SME, 6 Centrów Obsługi Bankowości Prywatnej[2].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Bank powstał w wyniku połączenia Fortis Bank Polska z Dominet Bank[3], który został następnie przekształcony w BNP Paribas Bank Polska[4], po przejęciu 75% udziałów Fortis Banku Belgia (bezpośredniego właściciela Fortis Banku Polska) przez BNP Paribas.

Bank oferuje klientom indywidualnym produkty oszczędnościowo-inwestycyjne i szeroką gamę kredytów, natomiast przedsiębiorstwom (mikro, MŚP i korporacjom) dostarcza rozwiązania z zakresu finansowania działalności na rynku polskim i międzynarodowym. Klientom Bankowości Prywatnej proponuje kompleksową ofertę w zakresie ochrony, optymalizacji i pomnażania majątku oraz usługę doradztwa inwestycyjnego.

BNP Paribas Bank Polska jest bankiem uniwersalnym, należy do grupy BNP Paribas[5], europejskiej instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. Grupa BNP Paribas prowadzi działalność w 75 krajach, zatrudnia 180 tys. pracowników, z czego 140 tys. w Europie. Trzy podstawowe segmenty działalności Grupy to Bankowość Detaliczna (ang. Retail Banking), usługi zarządzania aktywami i majątkiem (ang. Investment Solutions) oraz Bankowość Korporacyjna i Inwestycyjna (ang. Corporate and Investment Banking). W Europie, Grupa BNP Paribas działa na czterech rynkach macierzystych (Belgia, Francja, Włochy i Luksemburg), jest także liderem w zakresie kredytów konsumenckich (BNP Paribas Personal Finance).

Plan połączenia z Bankiem BGŻ[6]

Zarządy Banku BGŻ i BNP Paribas Banku Polska 10 października 2014 uzgodniły i podpisały plan połączenia obu podmiotów, w wyniku którego powstanie Bank BGŻ BNP Paribas SA. Połączenie będzie polegało na przeniesieniu całego majątku BNP Paribas Banku Polska na Bank BGŻ. Jednocześnie nastąpi podwyższenie kapitału Banku BGŻ, z kwoty 56.138.764 PLN do kwoty 84 238 318 PLN poprzez emisję 28.099.554 akcji (Akcje Połączeniowe) o wartości nominalnej 1 PLN każda.

Bank BGŻ wyda wyemitowane akcje dotychczasowym akcjonariuszom BNP Paribas Banku Polska. W zamian za 6 akcji BNP Paribas Banku Polska akcjonariusze tego banku otrzymają 5 Akcji Połączeniowych. Docelowo na giełdzie notowane mają być akcje połączonego banku.

Proces łączenia obu Banków jest następstwem przejęcia kontroli nad Bankiem BGŻ[7] przez Grupę BNP Paribas w połowie września 2014 r. Udział połączonego Banku w rynku wyniesie ok. 4% i w konsekwencji będzie on siódmym co do wielkości bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów.

Fuzja prawna Banku BGŻ i BNP Paribas Banku Polska wstępnie planowana jest na pierwszą połowę 2015 r., po uprzednim uzyskaniu zgód, w tym także KNF. Do tego momentu oba Banki działają, jako osobne podmioty i na dotychczasowych zasadach.

Przypisy