Fotoksiążka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fotoksiążka - książka wydrukowana w technologii cyfrowej, zaprojektowana przez indywidualnego autora z wybranych przez niego zdjęć i opisów. Może mieć różną wielkość, zawartość i oprawę. Rzadziej od drukowanych cyfrowo, wykonywane są fotoksiążki na papierze fotograficznym.

Przed wprowadzeniem na rynek fotoksiążek drukowanych w technologii cyfrowej, określenie to dotyczyło zazwyczaj drukowanej książki związanej z fotografią. Były to zbiory fotografii, książki techniczne traktujące o fotograficznych zasadach kompozycji, książki o sprzęcie fotograficznym lub publikacje o pokrewnej tematyce.

Fotoksiążkę przygotowuje się zarówno ze zdjęć cyfrowych, jak i analogowych przy pomocy programu do projektowania układu stron. Istnieją także programy do technicznej kontroli projektu i zdjęć wprowadzonych przez użytkownika. Jeśli projekt jest zgodny z obowiązującymi normami, następuje zapisanie danych na odpowiednim nośniku. Projekty realizowane są przez wyspecjalizowane serwisy.

Z powodu niskich nakładów, fotoksiążki drukuje się na ekonomicznych maszynach cyfrowych. Są także produkowane na papierze fotograficznym. Oprawiane są poprzez klejenie lub bindowanie. W laboratoriach fotograficznych, drukujących tego typu produkty, stosowane są elektrostatyczne systemy drukowania.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie naukowe badaczy rynku Futuresource Consulting wykazało, że w roku 2008 sprzedano w USA około 12,5 miliona fotoksiążek.

Fotoksiążki drukowane w technologii cyfrowej zostały wprowadzone na rynek polski na skalę masową w sierpniu 2007 roku.