Fototerapia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lampa do fototerapii w depresji sezonowej
Lampa do fototerapii

Fototerapia (światłoterapia), czyli światłolecznictwo, helioterapia to nazwa określająca różne działania mające u podstawy leczenie światłem.

W zależności od długości fali rozróżniamy promieniowanie widzialne, promieniowanie podczerwone (ang. infra-red: IR) i promieniowanie nadfioletowe (ang. ultra-violet UV). W obrębie nadfioletu rozróżniamy promieniowanie:

  • UVA długość fali 320-400 nm
  • UVB długość fali 290-320 nm
  • UVC długość fali 100-290 nm.

W fototerapii wykorzystuje się naturalne źródła światła (helioterapia) oraz źródła sztuczne (aktynoterapia), wśród których źródłem światła podczerwonego są lampy sollux, natomiast ultrafioletu – lampy kwarcowe.

Leczenie światłem widzialnym[edytuj | edytuj kod]

  • leczenie zaburzeń psychicznych związanych z depresją zimową; stosuje się lampy o natężeniu oświetlenia powyżej 2500 lumenów (czyli około 5-10 razy większe niż emituje zwykła żarówka)
  • leczenie i zabiegi dermatologiczne światłem LED: światło niebieskie 405-420 nm ma właściwości bakteriobójcze, stosuje się przeciwko trądzikowi pospolitemu, światło żółte ok. 590 nm przeciwko przebarwieniom (likwidacja plam i zaczerwienień skóry) i w lekkiej postaci trądziku różowatego, światło czerwone 630-650 nm ma właściwości przeciwzapalne, stymuluje produkcję kolagenu i jest stosowane w zabiegach przeciw starzeniu skóry jak niwelacja zmarszczek, światło podczerwone ok. 850 nm stosowane razem ze światłem czerwonym ma właściwości przeciwzapalne, wnika kilka cm w głąb ciała przynosząc ulgę w bólu stawów i mięśni, poprawia mikrokrążenie i jest również pomocne w przyspieszaniu gojenia.
  • fototerapia noworodka stosuje się światło niebieski o długości fali ok. 470 nm

Leczenie światłem podczerwonym[edytuj | edytuj kod]

Leczenie podczerwienią ma głównie zastosowanie w fizykoterapii, gdzie wykorzystuje się światło o długości od 720 do 15000 nm i wykorzystuje się podstawową cechę podczerwieni czyli działanie rozgrzewające. Do emisji stosuje się najczęściej[potrzebne źródło] lampę sollux, której promieniowanie penetruje na małą głębokość tkanek, powodując ich rozgrzanie, rozszerzenie naczyń krwionośnych i co za tym idzie wzmożenie ukrwienia i przemiany materii, zmniejszenie napięcia mięśni.

Leczenie światłem nadfioletowym[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.