Frankfurt (Main) Flughafen Regionalbahnhof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frankfurt (Main) Flughafen Regionalbahnhof
Peron "Regio 2"
Peron "Regio 2"
Państwo  Niemcy
Miejscowość Frankfurt nad Menem
Zarządca DB Netz
Oznaczenie stacji FFLU
Data otwarcia 1972
Poprzednie nazwy Frankfurt (Main) Flughafen
Status stacja tunelowa
Informacje kolejowe
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
3
Kasy automaty biletowe
Przejścia nadziemne czynne
Linie kolejowe
Schemat stacji
Schemat stacji
Położenie na mapie Frankfurtu nad Menem
Mapa lokalizacyjna Frankfurtu nad Menem
Frankfurt (Main) Flughafen Regionalbahnhof
Frankfurt (Main) Flughafen Regionalbahnhof
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Frankfurt (Main) Flughafen Regionalbahnhof
Frankfurt (Main) Flughafen Regionalbahnhof
Ziemia 50°03′07″N 8°34′40″E/50,051944 8,577778
www.bahnhof.de Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy

Frankfurt (Main) Flughafen Regionalbahnhof (pl. Frankfurt nad Menem Lotnisko Dworzec Regionalny) – tunelowy dworzec kolejowy we Frankfurcie nad Menem zbudowany pod terminalem 1 portu lotniczego Ren-Men. Obecnie na dworcu zatrzymują się pociągi S-Bahn Ren-Men oraz pociągi osobowe (Regionalbahn) i przyspieszone (Regional-Express). W nocy zatrzymuje się na dworcu wyjątkowo kilka pociągów InterCity.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dworzec otwarto 14 marca 1972 wraz z terminalem pasażerskim lotniska. Stanowił pierwszą lotniskową stacją kolejową na terenie ówczesnej Republiki Federalnej Niemiec. Dworzec został zbudowany metodą odkrywkową i posiada trzy tory położone przy dwóch peronach. Do uruchomienia dworca dalekobieżnego 30 maja 1999 stanowił jedyny dworzec kolejowy lotniska. Od 1985 odjeżdżały z niego zatem także pociągi dalekobieżne InterCity, co przy trzech torach prowadziło do przeciążenia stacji ruchem kolejowym. Początkowo, w latach 80. przewidziana była dobudowa czwartego toru; uznano jednak, że mimo wysokich kosztów przebudowy po uruchomieniu linii szybkiego ruchu do Bonn i Kolonii stacja będzie nadal zbyt mała. Analiza wykonalności planów budowy dworca tunelowego położonego głębiej pod istniejącym dworcem regionalnym wykazała pozytywny wynik. Plany te porzucono z uwagi na zbyt duże koszty i zdecydowano się ostatecznie na budowę istniejącego dziś naziemnego dworca dalekobieżnego położonego około 250 m na północ.

Między 9 i 30 lipca 2007 dworzec regionalny był przez trzy tygodnie zamknięty w celu dokonania wymiany 30-letnich szyn.

Organizacja ruchu[edytuj | edytuj kod]

Linie S8 i S9 S-Bahn Ren-Men łączą port lotniczy z głównym dworcem kolejowym miasta, Frankfurt (Main) Hauptbahnhof jak i innymi stacjami kolejowymi sieci m.in. w Wiesbaden, Moguncji i Hanau.

Ze względu na położenie w tunelu nie wszystkie pojazdy szynowe napędzane spalinowym silnikiem wysokoprężnym mogą wjeżdżać na stację. Możliwość wjazdu uzależniona jest od ilości wydzielanych przez typ pojazdu spalin. Obecnie co pół godziny przejeżdżają przez dworzec samobieżne zespoły trakcyjne typu 612 na trasie Frankfurt (Main) HauptbahnhofSaarbrücken Hauptbahnhof.

W celu uniknięcia nieprzyjemnych dla pasażerów pomyłek między dworcem dalekobieżnym a regionalnym numeracja torów dworca dalekobieżnego stanowi kontynuację numeracji stacji lokalnej. Oznacza to, że na stacji regionalnej tory noszą numery od "Regio 1" do "Regio 3", zaś na dalekobieżnej od "Fern 4" do "Fern 7".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]