Freelancer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy zajęcia. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Freelancerzy przy pracy w lokalu coworkingowym w Berlinie

Freelancer (pol. wolny strzelec) – osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie.

Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą: fotografia, dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenie, programowanie, malarstwo, grafika, doradztwo i inne zawody, głównie związane z pracą twórczą . Określenia „wolny strzelec” zazwyczaj nie używa się w stosunku do osób wykonujących prace fizyczne.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz określenia freelancer użył Walter Scott (1771–1832) w swoim Ivanhoe. Posłużyło mu ono do opisania średniowiecznego najemnego wojownika. Free oznaczało wolny, a lancer pochodziło od lancy, czyli rodzaju broni.

Do rozwoju zawodu przyczynił się Internet, który ułatwił komunikację z freelancerami i spowodował wzrost zapotrzebowania na usługi świadczone w tym trybie (np. projektowanie stron www).

Freelancerzy w swojej pracy wykorzystują głównie kontakty znalezione poprzez profesjonalne portale społecznościowe takie jak LinkedIn, czy GoldenLine. Często zauważyć można również wykorzystywanie przez freelancerów biur coworkingowych i różnego rodzaju spersonalizowanych narzędzi kierowanych do tej grupy pracowników.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]