Front-end i back-end

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

W ogólnym rozumieniu terminy front-end i back-end odnoszą się do początkowego oraz końcowego stadium pewnego procesu. Z reguły przedstawia to sytuacja gdzie front-end jest odpowiedzialny za pobieranie danych od użytkownika oraz przekazanie ich do back-endu. Następnie back-end na podstawie tych danych wykonuje określone zadanie. Opcjonalnie front-end może pokazać użytkownikowi wyniki otrzymane od back-endu. Często stosowanym tłumaczeniem jest „fasada” i „wnętrze”.

Dziedziny zastosowań terminów front-end back-end[edytuj | edytuj kod]

Obydwa terminy front-end i back-end nabierają więcej praktycznych znaczeń w dziedzinach takich jak te wymienione poniżej.

Oprogramowanie[edytuj | edytuj kod]

Terminy front-end i back-end są najczęściej stosowane w tej dziedzinie i zazwyczaj odnoszą się do nakładek zapewniających graficzny lub tekstowy interfejs (front-end) dla aplikacji konsolowych (back-end). Model takiego właśnie rozdzielania aplikacji jest szczególnie popularny pośród oprogramowania dla systemu GNU/Linux jak na przykład:

Istnieją także inne byty informatyczne, dla których stosuje się terminy front-end, back-end jak na przykład:

Electronic Design Automation[edytuj | edytuj kod]

W procesie projektowania elementów cyfrowych przy pomocy narzędzi EDA jako front-end można postrzegać schemat logiczny elementu, a jako back-end schemat obwodu drukowanego.