Front Wyzwolenia Narodowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Front Wyzwolenia Narodowego
Lider Abdelaziz Bouteflika
Data założenia 1954
Adres siedziby Algier
Deklarowana
ideologia polityczna
socjaldemokracja
Członkostwo
międzynarodowe
Międzynarodówka Socjalistyczna (konsultowane)
Młodzieżówka Union Nationale de la Jeunesse Algérienne
Obecni posłowie 136 (na 389)
[1]
Sześciu przywódców Frontu Wyzwolenia Narodowego, zdjęcie wykonane tuż przed wybuchem wojny algierskiej 1 listopada 1954. Stoją od lewej do prawej: Rabah Bitat, Mostefa Ben Boulaïd, Didouche Mourad i Mohamed Boudiaf. Siedzą: Krim Belkacem po lewej i Larbi Ben M'Hidi po prawej.
Delegacja przywódców Frontu Wyzwolenia Narodowego (od prawej do lewej: Mohamed Khider, Mostefa Lacheraf, Hocine Aït Ahmed, Mohamed Boudiaf oraz Ahmed Ben Bella), październik 1956 r.

Narodowy Front Wyzwolenia, Front de Libération Nationale (FLN), Dżabhat at-Tahrīr al-Waṭanī (arab. جبهة التحرير الوطني) organizacja narodowo-niepodległościowa powstała w Algierii tuż po wybuchu powstania 1 listopada 1954 w wyniku przekształcenia się Rewolucyjnej Rady Jedności i Działania (CRUA) założonej w marcu 1954. FLN jest organizacją o orientacji lewicowo-narodowowyzwoleńczej powołującą się na doktrynę socjalizmu. Z jej inicjatywy powstała algierska Narodowa Armia Wyzwoleńcza (Armée de Libération Nationale, ALN), która doprowadziła do uzyskania przez Algierię niepodległości. W okresie 1963-90 jako jedyna legalnie działająca partia polityczna sprawowała niepodzielną władzę w kraju. W 1965 jeden z jej polityków, Huari Bumedien, w wyniku przewrotu wojskowego, przejął władzę w kraju.

Po wprowadzeniu w 1989 systemu wielopartyjnego, FWN utracił swe znaczenie na rzecz partii Islamskiego Frontu Ocalenia (FIS). W 1997 FWN pokonana została przez Zgromadzenie Narodowo-Demokratyczne (RND). W wyborach parlamentarnych w 2002 roku partia uzyskała 2 618 003 głosów (35.3%, 199 mandaty) zwyciężając i obejmując władzę. Premierem został Ali Benfilis. W wyborach prezydenckich w 2004 roku kandydat partii, A. Benflis, zdobył 653 951 głosów (6.4%).

Jej sekretarzem generalnym był od 1991 Abd al-Hamid al-Mahri. Organem prasowym Frontu jest dziennik „Al-Mudżahid”. Młodzieżówką partii jest Union Nationale de la Jeunesse Algérienne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]