Fuerteventura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Mircea (dyskusja | edycje) o 10:11, 25 mar 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Fuerteventura
{{{nazwa oryginalna}}}
Ilustracja
{{{opis zdjęcia}}}
Kontynent

Afryka

Państwo

 Hiszpania

Akwen

{{{akwen}}}

Archipelag

{{{archipelag}}}

Powierzchnia

{{{powierzchnia}}} km²

Długość linii brzegowej

{{{długość brzegu}}}

Najwyższy punkt

{{{najwyższy punkt}}} m n.p.m.

Populacja (2005)
• liczba ludności
• gęstość


{{{liczba ludności}}}
{{{gęstość zaludnienia}}} os./km²

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane  Hiszpania | mapa/core | wariant =  Hiszpania }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
[[Plik:{{{mapa wyspy}}}|240x240px|alt=Mapa wyspy|]]
{{{opis mapy wyspy}}}

Fuerteventura - hiszpańska wyspa, położona we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich, na Oceanie Atlantyckim, nieopodal północno - zachodnich wybrzeży Afryki. Razem z wyspami Lanzarote i Gran Canaria tworzy prowincję Las Palmas. Powierzchnia wyspy wynosi 1659,74 km², zamieszkuje ją 86 642 osób (2005).

Historia wyspy

Prawdopodobnie pierwsi osadnicy trafili na wyspę z terenu Afryki Północnej. Słowo Mahorero (Majorero) albo inaczej Maho, jest wciąż używane do określania mieszkańców wyspy. Wyraz ten wywodzi się od antycznego słowa "mahos" znaczącego tyle co buty zrobiony z koźlej skóry które nosili rodowici mieszkańcy wyspy. Guanczowie mieszkali w jaskiniach i posiadali cechy ludzi z basenu Morza Śródziemnego. W antyku wyspa posiadała inną nazwę- "Planaria". Wynikało to z charakterystycznego ukształtowania powierzchni wyspy. W XI w. p.n.e na Fuerteventurę oraz Lanzarote przybywają statki Fenicjan. Na przęłomie I i II wieku, rzymski pisarz Pliniusz Starszy w swoim dziele "Historii naturalnej" po raz pierwszy wspomina o Wyspach Szczęśliwych. Portugalscy i Hiszpańscy handlarze niewolników i poszukiwacze skarbów pod koniec XIV i na początku XV wieku wykazują duże zainteresowanie wyspą. W 1405 roku, francuski zdobywca, Jean de Bethencourt, najechał wyspę i nadał swoje imię stolicy wyspy- Betancuri. W 1492 roku, Wyspy Kanaryjskie są ostatnią postoją Krzysztofa Kolumba przed wyruszeniem w podróż na zachód. W 1835 roku stolicą wyspy zostało Puerto del Rosario. W 1852 roku, wyspa stała się miejscem wolnego handlu, dzięki Izabeli II Hiszpańskiej. W 1927 roku Fuerteventura, razem z Lanzarote, stała się częścią prowincji Gran Canarii. W latach 40. XX wieku, na wyspie powstało lotnisko, natomiast w latach 60. na wyspie pojawili się pierwsi turyści, powstało aktualne lotnisko i zaczęły się bodować hotele i infrastruktura turystyczna.

Geografia

wrak statku American Star

Fuerteventura zajmuje powierzchnię 1659,74 km2. Wyspa wchodzi w skład hiszpańskiej prowincji Las Palmas i dzieli się na 6 regionów:

Druga co do wielkości wyspa archipelagu, znajduje się 100 kilometrów od wybrzeża Afryki. Fuerteventura posiada najdłuższą linię brzegową i naturalne, szerokie plaże( jest ich ponad 150).

Wydmy w okolicy miasta Corralejo

Temperatura na wyspie rzadko spada poniżej 18°C oraz przekracza 24°C.

Geologia

Fuerteventura jest najstarszą wyspą wchodzącą w skład Kanarów- powstała 21 milionów lat temu. Najwyższy szczyt to góra Jandía (807 m), jest położona w południowo-zachodniej części wyspy. Dominuje pustynny krajobraz, wraz z masywem wulkanicznym. Klimat panujący na wyspie jest bardzo suchy. Wiatr przynosi na wyspę piasek saharyjski, co powoduje tworzenie się nowych plaż na wschodzie wyspy. Czasami w okresie wiosennym na Fuerteventurze występują burze piaskowe.

Roślinność wyspy

roślinność wyspy

Fuerteventura posiada zróżnicowaną szatę roślinną, na wyspie rośnie wiele endemicznych gatunków [1]. Na Fuerteventurze możemy znaleźć lokalne gatunki woskownicy, chrościny oraz ostrokrzewu. Daktylowiec Kanaryjski jest natomiast rośliną, którą można spotkać tylko na Kanarach. Do kolejnych roślin endemicznych zaliczamy między innymi : argyrantemę krzewiastą, sukulent Aeonium oraz sosna kanaryjska.

Główne miasta

Czas lokalny

Czas lokalny na wyspie to UT+1, czyli czas polski minus 1 godzina.

Flaga Fuerteventury

Waluta

Na wyspie walutą jest Euro, tak samo jak w Hiszpanii, do której należy wyspa.

Flaga

Flaga wyspy jest zielona po lewej stronie i biała po prawej stronie.

Gospodarka

Główny dochód mieszkańców wyspy to turystyka. Dość dobrze rozwinięte jest także rybołówstwo, uprawa warzyw i owoców oraz produkcja miejscowego sera, robionego z mleka fuerteventurskich kóz. Główne ośrodki turystyczne to Corralejo, Costa Calma, Morro Jable oraz Caleta de Fuste. Dużym prroblemem mieszkańców jest niedostatek wody.

Ciekawostki

wiatrak w La Oliva
  • z powodu położenia wysp w pobliżu Afryki, wielu nielegalnych imigrantów stara dostać się na wyspę, przepływając łodziami duże odległości.
  • Miguel de Unamuno (hiszpański filozof i poeta), który trafił na Fuerteventurę przez generała Franco, w swoich utworach opisał wyspę jako "oazę na pustyni cywilizacji".
  • jest to najstarsza z wysp tworzących Kanary.
  • wyspa jest z chęcią odwiedzana przez miłośników windsurfingu- panują tu dogodne warunki, gdyż na wyspie występują silne wiatry- na plaży Playa de Sotavento de Jandia co roku odbywają się mistrzostwa świata w tym sporcie
  • Fuerteventura to najszybciej rozwijająca się wyspa kanaryjska

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  1. Na Wyspach Kanaryjskich występuje aż 1,8 tys. roślin rodzimych. Jest to połowa wszystkich roślin wysp

Szablon:Link FA