Fundusz parasolowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Fundusz parasolowy – potoczna nazwa (tłumaczenie z angielskiego: umbrella fund) funduszu inwestycyjnego z wydzielonymi subfunduszami. Wszystkie subfundusze wymieniane są w prospekcie informacyjnym i stanowią odrębne portfele (niemieszające się i odrębnie zarządzane, wyceniane, prowadzące samodzielne niezależne polityki inwestycyjne).

Podstawowe cele tworzenia funduszy z wydzielonymi subfunduszami:

  1. optymalizacja podatkowa
  2. zmniejszenie ilości powtarzających się dokumentów / fragmentów (np. w prospekcie informacyjnym szereg fragmentów jest identycznych dla wskazanych subfunduszy)

Optymalizacja podatkowa pozwala na ominięcie obowiązku płacenia podatków przy konwersji jednostek między subfunduszami o różnym profilu inwestycyjnym. Dzięki temu mechanizmowi, jeśli np. stracimy w jednym subfunduszu a w drugim zarobimy, zapłacimy podatek tylko od różnicy zysku i straty. Bez zastosowania fundusza parasolowego trzeba zapłacić podatek od zyskownej inwestycji w pełnej kwocie. Ponadto, nie jest ustalany i potrącany podatek w trakcie przenoszenia środków między subfunduszami (np. o różnym profilu inwestycyjnym, gdy oceniamy, że inwestowanie w akcje warte jest zastąpienia okresowym inwestowaniem w np. subfunduszu obligacyjnym – wówczas przeniesienie środków z jednego do drugiego NIE skutkuje ustaleniem podatku ANI zapłaceniem go w ramach odkupienia jednostek uczestnictwa w subfunduszu pierwotnym). Podatek ustalany jest przy odkupywaniu jednostek skutkującym udostępnieniem środków bezpośrednio inwestorowi (to znaczy zwykle przy wyjściu z inwestycji w subfundusze w danym funduszu parasolowym).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]