Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – polska organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski.

Powstało w 1952 w Zakopanem. W jego struktury zostało wówczas także włączone Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Obecnie GOPR tworzy 7 grup regionalnych:

GOPR dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

GOPR obecnie, tak jak działający niezależnie TOPR, jest organizacją zamkniętą, czyli aby zostać ratownikiem GOPR-u, trzeba przejść intensywne szkolenie oraz testy i egzaminy kwalifikacyjne, które sprawdzają nie tylko umiejętności teoretyczne takie jak wiedza medyczna oraz topografia terenu, ale także kondycję fizyczną, umiejętność jazdy na nartach, itp. Ratownicy GOPR-u pełnią 24-godzinne dyżury przez wszystkie dni w roku w swoich stacjach ratunkowych. Umieszczone są one zazwyczaj przy schroniskach, większych stacjach narciarskich oraz miejscach wytężonego ruchu turystycznego. Ratownicy dzięki sponsorom korzystają dzisiaj z nowoczesnego sprzętu ratowniczego, który znacznie usprawnia ich pracę, np. samochody terenowe, quady, skutery śnieżne, detektory lawinowe, GPS-y, itp.

Ratowników GOPR-u można łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznym strojom – czerwonym lub czerwono-niebieskim polarom, kurtkom, spodniom.

Na stroju widnieje owalny symbol z błękitnym krzyżem pośrodku lub / oraz sam krzyż bezpośrednio na ubraniu wraz z podpisem GOPR. Na lewym ramieniu okalający, poziomy biało-niebiesko-biały pas.

Przyrzeczenie ratownicze[edytuj | edytuj kod]

Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym. Postanowienia statutu GOPR będę przestrzegał ściśle, polecenia Naczelnika, jego zastępców, kierowników wypraw i akcji będę wykonywał rzetelnie, pamiętając, że od mego postępowania zależy zdrowie i życie ludzkie. W pełnej świadomości przyjętych na siebie trudnych obowiązków i na znak dobrej woli, powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki Naczelnikowi potwierdzam.

Memoria[edytuj | edytuj kod]

  • Dnia 26 października 2007 roku Gimnazjum w Karpaczu przyjęło imię Ratowników Górskich
  • Dnia 25 maja 2007 roku Gimnazjum nr 1 w Świeradowie-Zdroju przyjęło imię Ratowników Górskich
  • W październiku 2007 roku Gimnazjum nr 23 w Katowicach przyjęło imię Ratowników Górskich
  • W dniu 29 kwietnia 2009 Szkoła Podstawowa nr 1 w Krynicy-Zdroju przyjęła imię Ratowników Górskich

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]