Główny Szlak Sudecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza
{{{Szlak turystyczny infobox}}}
Dane szlaku
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie, opolskie
Początek Świeradów-Zdrój
Przez Góry Izerskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kamienne, Góry Czarne, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Krowiarki (góry), Góry Złote, Góry Opawskie
Koniec Prudnik
Kolor znakowania czerwony
Długość 440 km
Typ szlak pieszy

Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza (GSS) – szlak turystyczny, znakowany kolorem czerwonym szlak turystyczny czerwony, prowadzący od Świeradowa-Zdroju do Prudnika przez najciekawsze partie Sudetów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koncepcja szlaku pojawiła się na posiedzeniu Międzyoddziałowej Komisji Sudeckiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, która odbyła się 24 października 1947. Rok później zaczęto prace nad znakowaniem szlaku. Z okazji 100-lecia turystyki w Polsce, przypadającego w 1973, Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK nadała Głównemu Szlakowi Sudeckiemu imię Mieczysława Orłowicza, w uznaniu jego zasług dla turystyki i krajoznawstwa.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Główny Szlak Sudecki na mapie masywu

Na przestrzeni lat przebieg szlaku ulegał pewnym modyfikacjom. Obecnie rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju, prowadzi przez Góry Izerskie (Wysoka Kopa, Wysoki Kamień) do Szklarskiej Poręby, następnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieńczyka, Wielki Szyszak, Przełęcz pod Śnieżką) do Karpacza; kolejnymi etapami są Rudawy Janowickie (Skalnik) do Krzeszowa, Góry Kamienne i Góry Czarne do Jedliny-Zdroju; Góry Sowie (Wielka Sowa), Przełęcz Srebrna oddzielająca je od Gór Bardzkich. Dalej, interesującą miejscowością na szlaku są Wambierzyce, skąd trasa prowadzi w Góry Stołowe (Skalne Grzyby, Błędne Skały) i do sudeckich uzdrowisk: Kudowy-Zdroju, Dusznik-Zdroju; dalej: Góry Orlickie, Bystrzyckie, Wodospad Wilczki, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Lądek-Zdrój, Góry Złote do Paczkowa (gdzie przez wiele lat kończył się na dworcu PKP) i dalej przez Kałków, Głuchołazy, Góry Opawskie do Prudnika[1]. Szlak omija kilka ważnych sudeckich punktów, w tym szczyty: Śnieżki oraz Śnieżnika.

Długość szlaku to około 440 kilometrów, a szacowany czas przejścia - 104 godziny[1].

Mapa szlaku online w serwisie Waymarked Trails: Piesze wycieczki: link

Przypisy

  1. 1,0 1,1 PTTK Opole: Warunki przyznania odznaki Główne Szlaki Górskie Polski (pol.). [dostęp 2011-07-13].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Z. Garbaczewski: Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, Warszawa 1985
  • R. Szewczyk: Szlakiem sudeckim, Warszawa 2010