Głęboki Potok (dopływ Dunajca w Szczawnicy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Głęboki Potok (Pieniny))
Głęboki Potok
Ilustracja
Bieg Głębokiego Potoku w Szczawnicy. Widok w biegu dolnym w kierunku źródła.
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Pieniny

Potok
Długość 1,395 km
Źródło
Miejsce Palenica
Współrzędne

49°24′59″N 20°28′28″E/49,416389 20,474444

Ujście
Recypient Dunajec
Miejsce

Szczawnica

Wysokość

ok. 425 m n.p.m.[1]

Współrzędne

49°25′26″N 20°27′37″E/49,423889 20,460278

Położenie na mapie Szczawnicy
Mapa konturowa Szczawnicy, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie gminy Szczawnica
Mapa konturowa gminy Szczawnica, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Głęboki Potokpotok, prawostronny dopływ Dunajca[1] o długości 1,395 km[2]. Płynie w Małych Pieninach, w obrębie miasta Szczawnica w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim[1].

Źródła Głębokiego Potoku znajdują się powyżej górnej stacji kolejki „Palenica”. Spływa porośniętą lasem doliną w kierunku północno-zachodnim i uchodzi na wysokości 432 m do Dunajca w Szczawnicy, powyżej charakterystycznej skały Kotuńka. Tuż za jego ujściem uchodzi kolejny potok Grajcarek. Północno-wschodnie zbocza doliny Głębokiego Potoku tworzą stoki Palenicy i Gronia. Są na nich dwie polany, ta niżej położona, na stokach Gronia to Świerków Łaz. Zbocza południowo-zachodnie tworzą stoki Szafranówki i Bystrzyka[1].

W latach 1987–1988 znaleziono tu bardzo rzadki, w Polsce zagrożony wyginięciem gatunek porostu – trzonecznicę żółtawą Chaenotheca chrysocephala[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]