Gaborówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gaborówka
Ilustracja
Widok z polany Wyżnia Młaka
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Sądecki, Karpaty

Wysokość

790 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Beskidu Sądeckiego, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Gaborówka”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi znajduje się czarny trójkącik z opisem „Gaborówka”
Ziemia49°26′23″N 20°48′49″E/49,439722 20,813611

Gaborówka (790 m) – szczyt w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Wraz z Lembarczkiem (917 m) znajduje się na krótkim bocznym grzbiecie odchodzącym na zachód od grzbietu RunekPusta Wielka. Zwornik dla tego grzbietu znajduje się pomiędzy Polaną Gwiaździstą a Bacówką nad Wierchomlą. Grzbiet opływany jest przez dwa potoki: po zachodniej stronie jest to Potasznia, zataczająca łuk wokół grzbietu Lembarczek – Gaborówka, zaś po stronie zachodniej krótsza Mała Wierchomlanka. Obydwa potoki łączą się z sobą u południowych podnóży Gaborówki[1].

Gaborówka jest w większości zalesiona, głównie rosną tutaj jodły i buki, ale istnieją jeszcze dwie niewielkie polany na jej zachodnich stokach i jedna w dolnej części stoków południowych. Dawniej terenów bezleśnych było więcej, doliny Potaszni i Małej Wierchomlanki były bowiem zamieszkane przez Łemków. Na mapie WIG z około 1930 r. zaznaczona jest na Gaborówce duża, już nieistniejąca polana i przysiółek Gabrylka z dwoma zabudowaniami. Łemkowie zostali wysiedleni w 1947 w ramach Akcji Wisła[2]. Obecnie Gaborówka znajduje się na obszarze miejscowości Wierchomla Mała. Dolina Potaszni jest bezludna, wszystkie zabudowania tej miejscowości skupiają się w dolinie potoku Mała Wierchomlanka. Gaborówka znajduje się w większości na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego[1].

Nazwa szczytu, podobnie, jak Doliny Gaborowej w Tatrach zapewne pochodzi od węgierskiego imienia Gábor (po polsku Gabriel)[3]. Wskazywałaby na to również nazwa dawniej znajdującej się na Gaborówce, a obecnie już nieistniejącej polany-przysiółka Gabrylka, dawniej zamieszkałej przez Łemków.

Szlak rowerowy[edytuj | edytuj kod]

szlak rowerowy zielony – z Wierchomli Wielkiej szosą, potem wschodnimi stokami Gaborówki, Lembarczka, obok Bacówki nad Wierchomlą, główną granią Pasma Jaworzyny (Runek – Hala Łabowska) do Maciejowej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Sądecki. Mapa 1:50 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „Wit” s.c.. ISBN 83-915737-3-7.
  2. Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.
  3. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
Widok na dolinę Wierchomlanki
Widok na dolinę Wierchomlanki