Gal'ed

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gal'ed
גלעד
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Megiddo
Wysokość 186 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

437
Nr kierunkowy +972 4
Kod pocztowy 19240
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Gal'ed
Gal'ed
Ziemia 32°33′23″N 35°04′37″E/32,556389 35,076944
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Gal'ed (hebr. גלעד; ang. Gal'ed; pol. Pomnik) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Megiddo, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa'a HaKibbutzit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc jest położony na wysokości 186 metrów n.p.m. na zachodnich zboczach wzgórz Wyżyny Manassesa, która oddziela Dolinę Jezreel od równiny przybrzeżnej. Okoliczne wzgórza w większości są uprawiane rolnicze, i tylko nieliczne są częściowo zalesione. Na północ od osady jest wadi strumienia Taninim, z zasilającymi go od wschodu strumieniami Saflul i Chelmit. Po stronie południowej osady przepływa strumień Nili, i dalej za nim Sibchi. W jego otoczeniu znajduje się miasto Umm al-Fahm, miejscowości Ma'ale Iron, Basma, Ar'ara i Kafr Kara, moszawy Giv'at Nili, Amikam i Midrach Oz, oraz kibuce Ramot Menasze, Dalija, Ein ha-Szofet, Megiddo i Regavim. Na południowy zachód od kibucu znajduje się wojskowa baza szkoleniowa Regavim, a na wschodzie są tereny ćwiczebne bazy wojskowej Joara.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Gal'ed jest położony w Samorządzie Regionu Megiddo, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców kibucu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wodospady przy kibucu Gal'ed

Pierwotnie w okolicy tej znajdowały się dwie arabskie wioski al-Butajmat i Chubbajza. Obie zostały wysiedlone i zniszczone przez żydowskie siły Hagany podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny. Pierwsza z nich została zniszczona w dniu 1 maja 1948 roku[3], a druga 12 maja 1948 roku[4]. Wcześniej, bo w latach 30. XX wieku ziemię wokół arabskich wiosek wykupiły żydowskie organizacje syjonistyczne. Pieniądze na ten cel dał żydowski filantrop z Afryki Południowej, Icchak Ochberg. Grupa założycielska powstała w 1938 roku, i składała się z imigrantów z Niemiec, Holandii i Anglii. W 1939 roku zamieszkali w moszawie Giv'at Hen, gdzie zdobywali doświadczenie rolnicze. W 1945 roku założyli swój własny kibuc, który początkowo nazywał się Even Icchak (hebr.אֶבֶן יִצְחָק; pol. Kamień Icchaka) na cześć Icchaka Ochberga[5]. Później nazwę zmieniono na obecną, oddając cześć członkom grupy założycieli kibucu, którzy zginęli podczas Holocaustu. Pierwsi mieszkańcy borykali się z dużymi brakami wody. Większość okolicznych gruntów było położona na zboczach wzgórz, była słaba i pokryta grubą warstwą kamieni, przez co nie nadawała się do działalności rolniczej. Pionierzy początkowo oczyszczali niewielkie kawałki ziemi, na których tworzyli ogródki warzywne. Trudne warunki życia były powodem rozczarowania niektórych pionierów i ich wyjazdu. W latach 70. XX wieku zawarto porozumienie o współpracy gospodarczej z pobliskim kibucem Miszmar ha-Emek. Na początku XXI wieku rozpoczęto rozbudowę osady o nowe domy mieszkalne[6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest ośrodek kultury z biblioteką, oraz muzeum archeologiczne. Z obiektów sportowych jest basen kąpielowy oraz boisko do piłki nożnej.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkół w kibucu Ein ha-Szofet[7].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Okoliczne wzgórza są dużą atrakcją turystyczną. Wiją się wśród nich malownicze strumienie, a wierzchołki porastają topole i wierzby, wśród których kwitną liczne kwiaty. Niektórzy nazywają Gal'ed "Toskanią Izraela". Obok kibucu utworzono rezerwat przyrody tysięcy fiołków alpejskich[8].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie i hodowli bydła. Uprawy rolne zajmują powierzchnię około 4000 hektarów. Sad zajmuje około 800 ha i koncentruje się na awokado, oliwkach i granatowcach. Stodoła posiada około 500 krów mięsnych i 300 krów mlecznych. W południowej części kibucu znajduje się firma Biogal, która rozwija i produkuje narzędzia diagnostyczne dla potrzeb weterynarii[9]. Spółka Tama Plastic Industry jest efektem współpracy z kibucem Miszmar HaEmek. Głównym obszarem działalności jest produkcja opakowań dla potrzeb rolnictwa. Poza tym produkowane są trawniki dla przemysłu i gospodarstw domowych, wraz ze wszystkimi potrzebnymi akcesoriami[10].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy oraz warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na północ drogą nr 672, którą dojeżdża się do kibucu Dalija i dalej do skrzyżowań z drogami nr 6953 (prowadzi na wschód do kibucu Ein ha-Szofet) i nr 6954 (prowadzi na wschód do kibucu Ramat HaSzofet i na zachód do kibucu Ramot Menasze). Jadąc jeszcze dalej na północ drogą nr 672 dojeżdża się do wiosek komunalnych Ein HaEmek i Eliakim oraz węzła drogowego z drogą ekspresową nr 70. Na zachód od kibucu przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią (wjazd z drogi ekspresowej nr 70).

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  3. Welcome To al-Butaymat (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  4. Welcome To Khubbayza (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  5. Gal'ed (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  6. Gal'ed (hebr.). W: Megiddo Regional Council [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  7. Gal'ed (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  8. The Cyclamens Forest, Israel (ang.). W: Enchanted Ceiling [on-line]. [dostęp 2009-05-13].
  9. About us (ang.). W: Biogal-Galed Laboratories [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  10. Tama Plastic Industry (ang.). W: Tama Plastic Industry [on-line]. [dostęp 2012-12-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]