Galen Tyrol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Galen Tyrol
Aktor Aaron Douglas.
Aktor Aaron Douglas.
Grany przez Aaron Douglas
Informacje
Imię i nazwisko Galen Tyrol
Przydomek Szef, ang. Chief

Galen Tyrol to fikcyjna postać serialu Battlestar Galactica w którą wcielił się Aaron Douglas.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Życie przed wojną[edytuj | edytuj kod]

Szef Tyrol był najwyższym rangą mechanikiem na statku Battlestar Galactica zanim ten miał stać się okrętem-muzeum. Na Battlestarach służył od skończenia 18 lat. Pracował na takich statkach jak Battlestar Columbia, Battlestar Atlanta i Battlestar Pegasus. Na Galactice służył przez 5 lat zanim zaczęły się ataki Cylonów. W tym samym czasie miał sekretny romans z Boomer.

Atak Cylonów[edytuj | edytuj kod]

Atak Cylonów był dla niego niespodziewany i nie był do niego przygotowany jednak zaraz po rozpoczęciu wojny rozpoczął starania, aby flota cywilna, Vipery i Raptory mogły samodzielnie funkcjonować. Musiał podjąć decyzję o zamknięciu drogi ucieczki 85 członkom załogi, którzy byli w części statku w którą uderzyła głowica nuklearna.

Związek z Boomer[edytuj | edytuj kod]

Po atakach Cylonów rozpoczęły się sabotaże na Galacticę. Pierwszym z nich był sabotaż który pozbawił Galactikę i Flotę 2/3 ogólnej ilości wody. Dokonała tego nieświadomie Boomer. Tyrol pomógł jej ukryć wszelkie dowody, aby nie wzbudzić na nią podejrzeń.

Kolejną próbą sabotażu były samobójcze ataki bombowe jakie dokonywali Cylońscy agenci. Bomby były skonsturowne z materiałów Galactiki. W tym samym czasie Tyrol kochał się z Valerii z korytarzu, który prowadził do pomieszczeń małej zbrojowni. Wszczęto dochodzenie, Tyrol był oskarżony o pomoc Cylonom i o romans z Valerii. Po skończonym dochodzeniu Tyrol stanowczo skończył swój związek z Valerii.

Kobol[edytuj | edytuj kod]

Na planecie Kobol, rzekomej kolebce ludzkości, Tyrol odkrył pozostałości drogi do Grobowca Ateny. Po tym jak Raptory Galactici uległy zniszczeniu musiał się ukrywać wraz ze swoimi towarzyszami przez atakiem kilku Cylońskich robotów, aż do czasu przybycia z misją ratunkową Apolla.

Po powrocie z Kobolu[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie z Kobolu został aresztowany przez pułkownika Tigh'a za rzekomą pomoc Boomer[1]. Baltar prowadził na Galenie eksperymenty aby wydobyć jak najwięcej informacji o technologii Cylonów. Po zabiciu Boomer przez Cally, Szef nie mógł pogodzić sobie z jej śmiercią.

Gdy wrócił na Kobol z Komandorem Adamą, aby pomóc Roslin w odnalezieniu drogi na Ziemię, starał się rozmawiać z drugą Sharaon Valerii z którą był związany Helo.

Po powrocie na Galacticę wpadł w depresję spowodowaną śmiercią ukochanej. Zdecydował się wybudować nowy Viper dla floty. Pocątkowo odnoszono się do tego pomysłu sceptycznie, ale z czasem pomysł był coraz bardziej realny.

Po odnalezieniu się statku Battlestar Pegasus bronił razem z Helo drugą Sharon przez zbyt brutalnym przesłuchaniem przez oficerów Pegasusa i próbą gwałtu. Zabili oficerów za co obaj zostali skazani przez Admirał Cain na śmierć. Komandor Adama nie dopuścil do tego[2]. Po śmierci Admirał Cain Tyrol wraz z Helo wrócili do swoich obowiązków na Galacticę.

Przed wyborami nowego Prezydenta Tyrol miał koszmary nocne, co doprowadziło go do bezpodstawnego pobicia Cally w jednym z hangarów statku. Wyleczył się z koszmarów dzięki pomocy Brata Cavila. Gdy z Capriki wrócili rebelianci Tyrol odkrył, że Brat Cavil to Cylon.

Nowa Caprica[edytuj | edytuj kod]

Na Nowej Caprice przed atakiem Cylonów Tyrol ożenił się z Cally i spodziewali się dziecka. W tym samym czasie Tyrol został Przewodniczącym Związków Pracy będących w opozycji do administracji Baltara.

Gdy na Nowej Caprice znaleźli się Cyloni jako okupanci Tyrol był jednym z członków najwyższych władz Rebeliantów (do których należeli m.in. Roslin, Tigh i Anders). Stał na czele grupy która doprowadziła do udaremnienia egzekucji na członkach ruchu oporu, w tym Roslin, Zarka i Cally.

Po powrocie Galactici i Pegasusa Tyrol wraz z Tighem wyzwolili więzienie w którym Cyloni przetrzymywali rebeliantów.

Życie po Drugim Exodusie[edytuj | edytuj kod]

Tyrol wrócił na stanowisko głównego mechanika Galactici i stał się członkiem sekretnego trybunału powołanego przez Prezydenta Zarka mającego na celu osądzić kolaborantów. Dzięki pomocy Tyrola Felix Gaeta nie został skazany na śmierć.

Następnie Tyrol wraz z Cally i grupką innych ludzi wyruszyli na Planetę Alg, aby tam zdobyć pożywienie dla całej floty. Tam Tyrol odkrył Świątynię Jupitera w którym znajdowało się Oko Jupitera, które wskazywało drogę na Ziemię. Gdy do świątyni próbowali się dostać Cyloni, Tyrol dostał rozkaz wysadzenia świątyni za pomocą materiałów wybuchowych C-4, czego jednak nie uczynił.

Po powrocie na Battlestar Tyrol wraz z Cally zostali uwięzieni w pomieszczeniu, z którego ulatywało powietrze. Zostali jednak uratowani, przez załogę Galactiki.

Tyrol Cylonem[edytuj | edytuj kod]

Dowiedział się o tym podobnie jak pozostała trójka za pomocą piosenki, którą słyszeli tylko oni. Tyrol chciał początkowo wyznać wszystkim, że jest Cylonem, jednak był powstrzymywany przez resztę. Chciał popełnić samobójstwo, jego małżeństwo z Cally się rozpadało. Po śmierci Cally wpadł w rozpacz, ale wiedział, że musi zająć się Nicholasem.

Po tym jak D'Anna wzięła zakładników a Tigh przyznał się, że jest Cylonem i wydał pozostałą trójkę Admirał Adama chciał przeprowadzić egzekucję na Cylonach. Jednak dzięki Adnersowi i Tyrolowi Starbuck odkryła drogę na Ziemię i egzekucja została wstrzymana.

Tyrol jedną z pierwszych osób która stanęła na Ziemi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Boomer strzeliła do Komandora Adamy w odcinku pt. Kobol's Last Gleaming (cz. II)
  2. Doszło prawie do wojny pomiędzy Galacticą a Pegasusem, którą zażegnała m.in. interwencja Roslin