Galvatron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Postać Transformers
Galvatron
Przynależność Decepticon
Funkcja Przywódca Deceptikonów
Motto "Moja moc jest wszystkim; klęska to absurd!"
Transformacje Laserowe działo/pistolet
Serie Transformers: Generacja 1
Transformers: Generacja 2
Transformers: Titanium
Transformers: Universe
Głosu użyczył Leonard Nimoy (The Transformers: The Movie), Frank Welker (serial telewizyjny) (angielski)

Galvatron, postać uniwersum Transformery. Drugi z kolei przywódca Deceptikonów.

Generacja I[edytuj | edytuj kod]

Galwatron powstał w 1986 roku w filmie The Transformers: The Movie, będącym etapem pośrednim między II i III sezonem serialu. Po pyrrusowym zwycięstwie w bitwie o Autobot City, Deceptikony postanowiły wyrzucić w przestrzeń kosmiczną sześciu rannych. Megatrona wystawił własnoręcznie jego rywal o władzę, Starscream. Po długiej, bezradnej tułaczce, stanął twarzą w twarz z Unicronen. Zaproponował, że zostanie jego niewolnikiem, da mu nowe ciało i nową armię. Aby zniszczył Matrycę Przywództwa Autobotów. Jedyną rzecz, która może mu zagrozić. Megatron był zbyt dumny, by szybko zgodzić się. Groźba śmierci stała się argumentem nie do odparcia. Fizycznie Galwatron jest nowym robotem, ale nie nową istotą żywą. Megatron nie zakończył życia i zachował wszystkie wspomnienia ze swojej poprzedniej tożsamości. Oprócz ciała, dostał także umiejętności przywódcze, które zawsze były jego słabą stroną. Nową armią stały się pozostałe Deceptikony, które towarzyszyły Megatronowi w niedoli. Także otrzymały nowe ciała i imiona. Galwatron przekształca się w samodzielną armatę strzelającą elekrochemiczną energią i promieniowaniem. W rzadkich przypadkach może zmienić się w broń ręczną.

Wpierw wraz ze swoją nową armią powrócił na Cybertron, by zabić Starscreama za dokonanie zamachu stanu i odzyskać władzę. Próbował przeciwstawiać się Unicronowi, po tym jak zniszczył Księżyce Cybertrona (bazy Autobotów, które zdaniem Galwatrona były jego własnością), ale ten poddał go mentalnym torturom. Gdyż wszystkie Decepticony stały się jego własnością. Następnie, powrócił do Autobot City w celu zdobycia tego, do czego go powołano. Zniszczył resztki miasta i gonił Ultra Magnusa aż do planety Junkioniów, gdyż to jemu Optimus przekazał Matrycę.

Galvatron, naiwnie myślał, że po zdobyciu tego, czego jego pan najbardziej się boi, zamienią się rolami. Jednak żaden Deceptikon nie jest w stanie otworzyć Matrycy. Ten przekształcił się do kolosalnej postaci antropomorficznej i próbował zniszczyć Cybertron. Zdesperowany tyran gotów był nawet na sojusz z Autobotami, by obronić swój dom. Ponownie jednak, poddano go mentalnym torturom w celu zniszczenie Autobota Hot Roda. Jego obecność w pobliżu Matrycy była wręcz wyrokiem dla Unicrona. Galwatron szybko zdobył przewagę nad słabszym przeciwnikiem. Ten jednak chwycił Matrycę, rozległ się głos Optimusa Prime: Powstań Rodimusie Prime. Była to najczarniejsza godzina, którą wg przepowiedni Optimusa, miała rozjaśnić Matryca. Tylko Autobot mógł ją otworzyć. Tym sposobem Unicron zginął, a Decepticony, zostały wypędzone z Cybertronu.

Wrogowie zostali zmuszeni do osiedlenia się na Chaarze. Zawarł sojusz z Quintessonami, którzy omamili go obietnicą nieistniejącej Matrycy Przywództwa Decepticonów.

W roku 2006 Cyklonus i Scourge, uciekając przed Aerobotami, odkryli Paradron. Planetę pacyfistycznych Autobotów, pozbawionych broni, ale z nieskończonymi zasobami energonu. Wówczas dały o sobie znać umiejętności przywódcze Galvatrona, ale nie zdołał utrzymać zdobyczy.

Rok później, opracował nowy plan: Otwarcie plazmo-energetycznej komory. Autoby ocaliły jedyny klucz, ale zostały uwięzione na planecie Nebulos wraz z garstką Decepticonów. Tymczasem, Galvatron, odzyskał panowanie nad swoją rodzinną planetą. Ale jego podwładni i wrogowie wrócili z Hedmasterami w głowach - organicznymi istotami z Nebulos, które zwiększyły ich możliwości intelektualne i bojowe. Wbrew wszelkiej logice, otworzył Komorę, co miało zabić wszystkie roboty w Galaktyce. Jego ucieczkę, opóźniło pojawienie się nowej broni Autobotów, ogromnego robota, pilotowanego przez Spike Witwickiego, przy użyciu technologii Zaraka, dyktatora Nebulosa i niechętnego sojusznika Decepticonów. Pokonał on całą broń wroga, ale Autoboty były już skończone. Energia plazmatyczna zabijała wszelkie życie nieorganiczne. Spike zdołał zebrać rozproszoną energię Komory i energię słoneczną do wnętrza Vectora Sigmy. Przywróciło do Złoty Wiek Cybertrona i Autoboty do życia.

Głosy[edytuj | edytuj kod]

W The Transformers: The Movie, głosu użyczył Leonard Nimoy, znany jako Pan Spock. W serialu był to Frank Welker. W Japonii, Seizo Kato, ten sam użyczył głosu Megatronowi.

Zalety[edytuj | edytuj kod]

  • wysoka, jak na Decepticony, inteligencja
  • umiejętności przywódcze
  • przewidywalność
  • skuteczność bojowa

Wady[edytuj | edytuj kod]

  • zbyt napuszony i dający się ponieść emocjom
  • czasem lekceważy możliwości przeciwnika

Transformers Cybertron[edytuj | edytuj kod]

Postać Transformers
Galvatron
Przynależność Decepticon
Funkcja Przywódca Deceptikonów
Partner Clench
Motto "Jestem ikoną destrukcji!"
Transformacje Cybertroński czołg
Cybertroński odrzutowiec
Cybertroński samochód wyścigowy/odrzutowiec
Serie Transformers: Armada
Transformerzy: Wojna o Energon
Transformerzy: Cybertron
Transformers: Universe
Głosu użyczył David Kaye (angielski)
Jan Kulczycki (polski)

Galvatron jest nową, ulepszoną wersją Megatrona. Przemienił się w 40 odcinku "Gniew" ang. "Fury". Pod wpływem nienawiśći do autobotów, uwolnił się do mocy cyber-klucza, a następnie zmienił się w Galvatrona.

W tym samym odcinku, pokonał prawie wszystkie Autoboty, w tym Optimusa. W 46 odcinku ukradł Autobotom Szyfr Omegi z kluczem z planety Giganton, po czym walczył o nie, ze Starscreamem – i wygrał, niszczac oponenta. Autoboty odebrały później mu wszystko co im ukradł.