Gangaajal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gangaajal
Gatunek

Dramat, Romans, Musical

Data premiery

2003

Kraj produkcji

Indie

Język

hindi

Czas trwania

157 min

Reżyseria

Prakash Jha (Apaharan, Parampara)

Scenariusz

Prakash Jha

Główne role

Ajay Devgan, Gracy Singh, Mohan Joshi, Yashpal Sharma. Mukesh Tiwari, Mohan Agashe

Muzyka

Sandesh Shandilya

Zdjęcia

Arvind K.

Nagrody
2nagrody, 11 nominacji Gangaajal – lista nagród w bazie IMDb (ang.)
Strona internetowa

Gangaajal (devnagari: गंगा-जल) – thriller bollywoodzki z 2003 roku z Ajayem Devganem w roli głównej. Reżyseria według własnego scenariusza – Prakash Jha, autor Apaharan. W rolach drugoplanowych – nominowani do nagród Mukesh Tiwari i Yashpal Sharma, oraz Gracy Singh. Temat filmu w pewnym stopniu nawiązuje do głośnego wydarzenia z 1980 roku w Bhagalpur (w stanie Bihar) – (oślepienie w Bhagalpur: 31 podejrzanych o przestępstwo zostało oślepionych przez policjantów).

Film, którego akcja dzieje się w stanie Bijar pokazuje konflikt prawa z bezprawiem. Przedstawiono tu kryminalizację polityki, sądu, policji i samotnego policjanta walczącego o godność munduru, kogoś, dla kogo przestępstwo nie jest okazją do dorobienia do pensji, kto broni praw ludzi krzywdzonych przez przemoc. W tym filmie widzimy bohatera, który ryzykując karierę i życie, pozostaje wierny swoim zasadom. Jego niezłomność wpływa na innych, zmienia ich. Za odzyskaną godność płacą jednak wysoką cenę. Film pokazuje też problem przemocy rodzącej przemoc. Z bezsilności prawa i policji wyrasta idea zemsty i samosądu. Gdy policjanci oślepiają więźniów kwasem, bezsilni ludzie z miasteczka traktują to jako sposób na oczyszczenie zła. Film wzywa jednak do opamiętania się, odbudowywania zaufania do policji i prawa, do niepoddawania się zezwierzęceniu samosądu.

Tytułowy Gangaajal oznacza dosłownie oczyszczające wody Gangesu, tu przenośnie wypalenie zła kwasem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Oficer policji, Amit Kumar (Ajay Devgan) zostaje wysłany do pełnego przemocy miasteczka Tejpur, w stanie Bihar. Zastaje tam rozpadający się posterunek i policjantów w trakcie masażu i sjesty, spokojnych, że nikt nie ukradnie im niestrzeżonej broni, bo gangsterzy mają przecież lepszą od nich. Na akcje jeździ się pożyczanymi samochodami. Policja czołobitnie przyjmuje znak błogosławieństwa i łapówki od rządzących okolicą gangsterów. Amit, wspierany miłością żony Anuradhy (Grace Singh), zaczyna bronić pokrzywdzonych i zwalczać niesprawiedliwość. Wchodzi więc w konflikt z gangsterami i chroniącymi ich politykami. Śmiejąc się z niego w oczy królujący tu gangster, Sadhu Yadav (Mohan Joshi) mówi mu: Wielu takich jak ty przyszło tu i odeszło. Żaden nie mógł mnie dotknąć. Amit jednak nie ustaje. Szukając wsparcia u innych policjantów próbuje obudzić sumienie siedzącego w kieszeni u gangsterów Bachcha Yadava (Mukesh Tiwari). Gdy ten zapija niepokój serca, słyszy od żony: Jeśli jesteś policjantem, to czemu wciąż żyjesz w strachu? Przed gangsterami. Przed swoim szefem. Przed utratą pracy. Przed utratą godności. Bachcha zaczyna żyć w rozdarciu. Próba zamachu na życie Amita wstrząsa nim ostatecznie. Opowiedziawszy się po stronie prawa, pomaga szefowi pochwycić Sudera, syna trzęsącego okolicą Sadhu (Yashpal Sharma). Jednak w sądzie przerażona o życie porwanego brata zgwałcona ofiara Sudera, oczyszcza go z winy. Kryzys zaufania trwa. Strach ludzi wspiera bezprawie. Amit czuje się bezsilny. Jak mówi do żony w rozżaleniu Tylko wykonując obowiązek, stałem się wrogiem każdego. Napięcie w miasteczku rośnie. Osiąga szczyt w chwili, gdy poniżeni wysługiwaniem się gangsterom podwładni Amita wyładowują swoje upokorzenie w akcie brutalnej zemsty. Pobiwszy na posterunku pochwyconych przestępców, wypalają im oczy kwasem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gangajal – Awards. prakashjhaproductions.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-23)]. ‘Prakash Jha Productions’.
  2. Awards – lista nagród w bazie IMDb (ang.) Internet Movie Database.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]