Gary Ridgway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gary Ridgway w 1982

Gary Leon Ridgway (ur. 18 lutego 1949) – amerykański seryjny morderca, znany jako Green River Killer (Zabójca znad Zielonej Rzeki).

Ridgway urodził się w Salt Lake City. Jego rodzicami byli Mary Rita Steinman i Thomas Newton Ridgway. Mieszkał w Auburn w stanie Waszyngton. Od młodzieńczych lat miał obsesję na punkcie prostytutek oraz dysfunkcjonalne związki z kobietami.

Gary Ridgway pracował jako lakiernik w fabryce samochodów Kenworth. Bestialsko zamordował co najmniej 48 kobiet (do tylu morderstw się przyznał), jednak policja podejrzewa, że ofiar mogło być nawet dwukrotnie więcej.

Jego ofiarami padały prostytutki, które dusił. Ciała porzucał w ulubionych przez siebie miejscach, m.in. na brzegach Green River (stąd przydomek), gdzie (według zeznań jego żony) lubił uprawiać seks.

Swoich morderstw dokonywał w latach 80. XX wieku w Seattle i na jego przedmieściach. Został złapany w roku 2001 dzięki wyodrębnieniu jego DNA z pozostawionej na kamieniach spermy. Kamienie pozostawiał w pochwie swoich ofiar jako znak rozpoznawczy. W roku 2003 został skazany na dożywocie w zamian za współpracę w śledztwie i wskazania miejsc, w których porzucał zamordowane kobiety.

Ridgway odbywa karę w więzieniu Washington State Penitentiary w Walla Walla.