Gary Ridgway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gary Ridgway w 1982

Gary Leon Ridgway (ur. 18 lutego 1949 w Salt Lake City) – amerykański seryjny morderca, znany jako the Green River Killer (Zabójca znad Zielonej Rzeki). Najbardziej krwawy z amerykańskich seryjnych zabójców.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ridgway urodził się w Salt Lake City, w stanie Utah. Jego rodzicami byli Mary Rita Steinman i Thomas Newton Ridgway. Mieszkał w Auburn w stanie Waszyngton. Od młodzieńczych lat miał obsesję na punkcie prostytutek oraz dysfunkcjonalne związki z kobietami.

Gary Ridgway pracował jako lakiernik w fabryce samochodów Kenworth. Bestialsko zamordował co najmniej 48 kobiet (do tylu morderstw się przyznał), jednak policja podejrzewa, że ofiar mogło być nawet dwukrotnie więcej. Swoich morderstw dokonywał w latach 80. XX wieku i latach 90. XX wieku w Seattle i na jego przedmieściach. Jego ofiarami padały prostytutki, które dusił. Ciała porzucał w ulubionych przez siebie miejscach, m.in. na brzegach Green River (stąd przydomek), gdzie (według zeznań jego żony) lubił uprawiać seks.

Został złapany w roku 2001 dzięki wyodrębnieniu jego DNA z pozostawionej na kamieniach spermy. Kamienie pozostawiał w pochwie swoich ofiar jako znak rozpoznawczy. W roku 2003 został skazany na dożywocie w zamian za współpracę w śledztwie i wskazania miejsc, w których porzucał zamordowane kobiety. Odbywa karę w więzieniu Washington State Penitentiary w Walla Walla.