Gdynia Główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gdynia Główna
Budynek dworca widziany z pl. Konstytucji
Budynek dworca widziany z pl. Konstytucji
Państwo  Polska
Miejscowość POL Gdynia flag.svg Gdynia
Dzielnica/osiedle Śródmieście
Oznaczenie stacji Kurs'90: 41
Data otwarcia 1870 linia / 1894 stacja
Poprzednie nazwy Gdynia,
Gdingen,
Gotenhafen[1],
Gdynia Główna Osobowa
Informacje kolejowe
Liczba peronów 5 (w tym 1 dla SKM)
Liczba krawędzi
peronowych
10 (w tym 2 dla SKM)
Kasy link= T
Przejścia nadziemne link= N
Przejścia podziemne link= T
Linie kolejowe
Schemat kolei w Trójmieście
Schemat stacji
Położenie na mapie Gdyni
Mapa lokalizacyjna Gdyni
Gdynia Główna
Gdynia Główna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gdynia Główna
Gdynia Główna
Ziemia 54°31′16″N 18°31′46″E/54,521111 18,529444
Portal Portal Transport szynowy

Gdynia Główna, dawniej Gdynia Główna Osobowa – największy dworzec w Gdyni oraz jedna z najważniejszych stacji kolejowych w Trójmieście, charakteryzująca się jedną z największych rocznych przepustowości w Polsce. Według kategoryzacji PKP oznaczona została najwyższą kategorią A. Dworzec mieści się w zabytkowym[2] budynku modernistycznym, zmodernizowanym w roku 2012. Dworzec Główny oraz Dworzec Podmiejski znajdują się przy pl. Konstytucji, wzdłuż granicy dzielnic Śródmieście (północny-wschód) i Działki Leśne (południowy-zachód). Od północy ociera się o granicę z Grabówkiem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy dworzec w centrum Gdyni, ok. 1900
Dworzec z 1926
Odsłonięte mozaiki
Mosaic at Gdynia Glowna train station 1.jpg

Pierwszy dworzec kolejowy w centrum Gdyni otwarto 1 stycznia 1894. Gdy rozbudowywano miasto i port zwiększył się znacznie ruch pasażerski. W latach 1923-1926 powstał nowy, murowany i okazały gmach według projektu Romualda Millera, zbudowany w stylu narodowo - dworkowym[3].

Po zniszczeniu w czasie II wojny światowej, zbudowano w latach pięćdziesiątych nowy dworzec, według projektu prof. Wacława Tomaszewskiego, autora projektu Domu Bawełny i gmachu Akademii Morskiej w Gdyni. Dworcowe budynki stanowią niespotykane połączenie architektury socrealizmu z przedwojennym modernizmem. W dworcowej poczekalni zachowały się freski z 1957, odsłonięte ponownie w trakcie remontu w 2008, przedstawiające morski krajobraz, polichromia przedstawiająca ciała niebieskie i znaki zodiaku, oraz mozaika przedstawiającą Pegaza na kole PKP. Ich autorem był prof. Juliusz Studnicki z gdańskiej PWSSP.

W sierpniu 2008 budynek dworca został wpisany do rejestru zabytków. W tymże też roku rozpoczęto modernizację stacji, która obejmowała m.in. przebudowę hali Dworca Głównego, zadaszenie peronów i zmiany w systemie sterowania ruchem kolejowym. W trakcie prac, w 2011 odkryta została murowana ściana dworca z 1926, o długości ok. 5 metrów. Została ona zachowana i wkomponowana w odnowione wnętrza[4][5].

6 czerwca 2012 oficjalnie otwarto zmodernizowany budynek dworca. Inwestycja kosztowała 40,7 mln złotych, a sfinansowana została częściowo z unijnych funduszy[6][7].

Stacja[edytuj | edytuj kod]

Perony[edytuj | edytuj kod]

Kompleks dworcowy składa się z budynku Dworca Głównego (przy pl. Konstytucji) oraz połączonego z nim krytym przejściem Dworca Podmiejskiego (położonego od strony ul. 10 Lutego). Przy Dworcu Głównym znajdują się stanowiska odjazdowe dworca autobusowego PKS, a także pętla trolejbusowa i autobusowa.

Hala Dworca Głównego ma dwa główne wejścia, pomiędzy którymi mieści się przestrzeń z kasami biletowymi oraz punktami gastronomicznymi i handlowymi. Na wprost wejścia wschodniego położone jest przejście podziemne na wszystkie perony. Przy wejściu tym mieści się także większość punktów gastronomicznych. Drugie przejście podziemne łączy Dworzec Podmiejski z peronem 1.

Na stacji funkcjonują semafory świetlne, nastawnia dysponująca GO znajduje się w pobliżu północnego końca peronów i podobnie jak dworzec, jest to największy obiekt tego typu w Trójmieście.

Stacja Gdynia Główna ma 5 peronów połączonych przejściami podziemnymi. Peron 1 jest w pełni zadaszony, natomiast pozostałe perony mają zadaszenie rozczłonkowane na trzy części: zejścia do przejścia podziemnego oraz dwie, przeszklone, ok. 50-metrowe wiaty peronowe. Perony położone są między budynkiem dworca przy pl. Konstytucji a ul. Morską, przy czym numerowane są od strony budynku.

 • Peron 1 (wysoki) obsługuje ruch pociągów SKM, przy czym po torze od strony dworca przebiegają pociągi w kierunku Wejherowa, zaś po torze od strony ulicy Morskiej – pociągi w kierunku Gdańska.
 • Perony 2 i 3 (po zakończeniu modernizacji wysokie) zazwyczaj obsługują pociągi dalekobieżne przyjeżdżające od strony Gdańska.
 • Perony 4 i 5 (wysokie) zazwyczaj obsługują pociągi dalekobieżne przyjeżdżające od strony Wejherowa.

Ruch pociągów[edytuj | edytuj kod]

Na stacji tej rozpoczyna i kończy bieg większość pociągów dalekobieżnych z głębi kraju w kierunku Trójmiasta, a także do miejscowości wypoczynkowych. Stacja Gdynia Główna jest ponadto początkową dla regionalnych pociągów osobowych na Hel i do Kościerzyny.

Oprócz linii dalekobieżnej, przez Gdynię Główną przebiegają także trasa trójmiejskiej SKM – dla pociągów podmiejskich Gdynia Główna jest zazwyczaj stacją przelotową. Pociągi od strony Gdańska w godzinach szczytu kończą, co prawda bieg tutaj, lecz poza tym okresem na stacjach Gdynia Chylonia albo Gdynia Cisowa, lub też jadą dalej w stronę Rumi, która jest ostatnią stacją linii 250. Następnie pociągi korzystają z linii PLK nr 202 i ze zmniejszoną częstotliwością kursują do Wejherowa, Lęborka i Słupska.

Dodatkowe informacje[edytuj | edytuj kod]

 • Przed modernizacją w 2011 roku pomiędzy peronem 4 i 5 z niewiadomych względów znajdował się tylko jeden tor, do którego przylegały krawędzie obu peronów. Do pociągu stojącego na tym torze praktycznie można było wsiąść z obu stron, choć zapowiadany był jako przyjeżdżający na peron 4. Obecnie pomiędzy peronami 4 i 5 są w sumie 3 tory - środkowy oczywiście nie przylega do żadnej krawędzi peronowej.
 • Do 11 marca 2004 nazwa stacji brzmiała – Gdynia Główna Osobowa[8]. Obecnie wszystkie oznaczenia zmieniono na "Gdynia Główna". Zdemontowano m.in. duży napis "Osobowa" z budynku dworca.
 • W podziemiach dworca znajdują się dwa schrony przeciwlotnicze, które w razie zagrożenia mogą służyć do ukrycia ludności.
EU07-060 z pociągiem pośpiesznym do Zielonej Góry i SA132-006 na stacji Gdynia Główna. Widoczne perony zastąpiono nowymi

Sąsiedztwo[edytuj | edytuj kod]

Wybrane obiekty nie dalej niż w promieniu kilometra:

 • Hala Targowa
 • Sąd Rejonowy
 • Powiatowy Urząd Pracy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. hitlerowska nazwa okupacyjna
 2. Rejestr zabytków woj. pomorskiego [tabela programu Microsoft Office]
 3. O dawnych dworcach w Gdyni. rzygacz.webd.pl. [dostęp 2012-08-19].
 4. Przedwojenny mur na gdyńskim dworcu. trojmiasto.pl, 12 kwietnia 2011. [dostęp 12 kwietnia 2011].
 5. PKP SA: Informacja prasowa PKP S.A. - Gdynia Główna po przebudowie zaprasza podróżnych (pol.). pkp.pl. [dostęp 2012-08-19].
 6. Ksenia pisera: Dworzec kolejowy Gdynia Główna otwarty. Jak Wam się podoba? (ZDJĘCIA) (pol.). gdynia.naszemiasto.pl, 2012-06-05. [dostęp 2012-08-19].
 7. PKP SA: Informacja Prasowa PKP S.A. - Unijne wsparcie dla przebudowy dworca w Gdyni (pol.). pkp.pl. [dostęp 2012-08-19].
 8. Gdynia Główna, historia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Gdynia Główna
Linia 201 Nowa Wieś Wielka – Gdynia Port (km linii: 204,702)
odległość: 9,765 km
Gdynia Wielki KackBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
odległość: 1,316 km
Linia 202 Gdańsk Główny – Stargard Szczeciński (km linii: 20,992)
odległość: 5,096 km
Gdynia OrłowoBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
odległość: 5,180 km
Linia 250 Gdańsk Główny – Rumia (km linii: 20,992)
odległość: 1,592 km
Gdynia Wzgórze Św. MaksymilianaBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
odległość: 0,827 km
Linia 725 Gdynia Główna R20 – Gdynia Port GPB (km linii: 0,000)
Gdynia Główna R20 (rozjazd)BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg BSicon lBHF.svg
odległość: 2,245 km
Linia 960 Gdynia Główna – Gdynia Postojowa (km linii: 0,757)
BSicon lBHF.svg
odległość: 2,570 km
Linia 963 Gdynia Główna R64 – Gdynia Główna R95 (km linii: 22,000)
Gdynia Główna R64 (rozjazd)BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg BSicon lBHF.svg
BSicon STRq.svgBSicon STRq.svgBSicon KBHFr.svgGdynia Główna R95 (rozjazd)
Linia Owczarnia – Gdynia Główna
Wielki KackBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg BSicon lBHF.svg