Gebran Tueni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dżubran Ghassan Tueni
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 września 1957
Bejrut

Data i miejsce śmierci

12 grudnia 2005
Bejrut

Deputowany Zgromadzenia Narodowego
Okres

od 20 kwietnia 2005
do 12 grudnia 2005

Przynależność polityczna

Strumień Przyszłości

Dżubran Ghassan Tueni, arab. ‏جبران تويني‎, ang. ang. Gebran Tueni (ur. 17 września 1957 w Bejrucie, zm. 12 grudnia 2005 w Bejrucie) – polityk libański, dziennikarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny chrześcijańskiej, był synem Ghassana (wieloletniego redaktora naczelnego gazety „An-Nahar”) i wnukiem Gebrana (założyciela tego pisma w 1933); był również siostrzeńcem antysyryjskiego ministra telekomunikacji Marwana Hamadeha (druza). Studiował stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo i zarządzanie we Francji (École des Hautes Etudes Internationales i École Supérieure de Journalisme w Paryżu, INSEAD w Fontainebleau). Był żonaty z Mirną Murr, z którą rozwiódł się, a następnie z Siham Asseily; miał cztery córki. Jedna z nich, Najla Tueni-Maktabi jest deputowaną do parlamentu libańskiego[1].

Kontynuował pracę ojca w gazecie „An-Nahar” jako redaktor naczelny (od 2000) i publicysta. Rozgłos przyniosła mu publikacja z marca 2000, w której zażądał wycofania wojsk syryjskich z Libanu. W 2005 został wybrany do parlamentu z listy Sada al-Hariri, syna zamordowanego kilka miesięcy wcześniej byłego premiera. Należał do koalicji Zgromadzenie Kurnet Szehwan, był postrzegany jako czołowy przeciwnik Syrii w polityce libańskiej.

W grudniu 2005 zginął w zamachu bombowym[2]. Stał się kolejnym politykiem libańskim, zmarłym w wyniku zamachu w 2005; wcześniej zginęli m.in. Rafik al-Hariri, George Hawi, dziennikarz Samir Kassir.

Od 2006 roku World Assosiation of Newspapers przyznaje corocznie Nagrodę im. Dżubrana Tueni dla arabskich wydawców i dziennikarzy zasłużonych dla wolności prasy i kierujących się wysokimi standardami zawodowymi[3].

Zobacz też: Zabójstwa polityczne w Libanie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]