Gemini 11

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gemini 11
Emblemat Gemini 11
Dane misji
Indeks COSPAR 1966-81A
Zaangażowani USA
Pojazd
Statek kosmiczny Gemini
Masa pojazdu 3 798 kg
Rakieta nośna Titan II
Załoga
Zdjęcie Gemini 11
Richard Gordon i Charles Conrad
Dowódca Charles Conrad
Załoga Charles Conrad
Richard Gordon
Start
Miejsce startu Cape Canaveral Air Force Station, USA
Początek misji 12 września 1966 (14:42:26 UTC)
Lądowanie
Lądowanie 15 września 1966 (13:59:35 UTC)
Czas trwania misji 2d 23h 17m 09s
Liczba okrążeń Ziemi 44
Program Gemini

Gemini 11 – dziewiąty załogowy lot programu Gemini, podczas którego statek osiągnął orbitę wysokości 1369 km i ustanowił nowy rekord odległości załogowego statku kosmicznego od Ziemi.

Załoga[edytuj | edytuj kod]

Podstawowa[edytuj | edytuj kod]

Rezerwowa[edytuj | edytuj kod]

CapCom[edytuj | edytuj kod]

Cele misji[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym celem misji (zakończonym pełnym sukcesem) było spotkanie na orbicie z Ageną i dokowanie już pod koniec pierwszego okrążenia, co było niezbędne w przypadku planowanych w przyszłości lotów Apollo na Księżyc (wszystkie poprzednie statki dokowały dopiero podczas czwartego-piątego okrążenia). Zaplanowano również dwa wyjścia w przestrzeń kosmiczną oraz manewry połączonymi statkami.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Gemini-Titan 11 - start

Start nastąpił 12 września 1966 roku o godz. 14:42:26 UTC z wyrzutni LC-19 na Cape Canaveral. Po połączeniu Gemini z Ageną nastąpiło celowe rozłączenie pojazdów, a następnie tę samą operację w przestrzeni powtórzono jeszcze kilkakrotnie. Zgodnie z planem odbyły się również dwa wyjścia poza statek.

Gemini 11 i Agena - eksperyment ze sztuczną grawitacją

Podczas misji wykonano też po raz pierwszy eksperyment związany ze sztuczną grawitacją. Statek Gemini i rakieta Agena, połączone napiętą liną o długości 30 metrów (zamontowaną przez Gordona podczas pierwszego spaceru w przestrzeni) po wykonaniu skomplikowanych manewrów, niezbędnych do utrzymania stałego napięcia liny, zaczęły obracać się wokół wspólnego środka masy wywołując w obydwu pojazdach siłę ciążenia.

Ostatnim zadaniem jakie wykonał Gemini 11 podczas powrotu na Ziemię (niezwykle ważnym w kontekście przygotowań do programu Apollo) było pierwsze wejście w atmosferę całkowicie pod kontrolą komputera pokładowego. System sprowadzania pojazdu z orbity zadziałał bez zarzutu – kapsuła z astronautami wodowała w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego w odległości 4,9 km od zaplanowanego miejsca. Załoga została przetransportowana helikopterem na pokład oczekującego lotniskowca USS Guam (LPH-9).

Start Gemini 11 (video)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]