Gemini 8

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gemini 8
Emblemat Gemini 8
Dane misji
Indeks COSPAR 1966-20A
Zaangażowani USA
Pojazd
Statek kosmiczny Gemini
Masa pojazdu 3 789 kg
Rakieta nośna Titan II GLV
Załoga
Zdjęcie Gemini 8
David Scott i Neil Armstrong
Dowódca Neil Armstrong
Załoga Neil Armstrong
David Scott
Start
Miejsce startu Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy'ego, USA
Początek misji 16 marca 1966 (16:41:02 UTC)
Lądowanie
Lądowanie 17 marca 1966 (03:22:28 UTC)
Czas trwania misji 10h 41m 26s
Liczba okrążeń Ziemi
Program Gemini

Gemini 8 – szósty załogowy lot programu Gemini. W trakcie misji odbyło się pierwsze w historii dokowanie dwóch statków kosmicznych na orbicie. Jednak 30 minut po połączeniu zestaw Gemini 8 - Agena zaczął wirować a załoga powróciła na Ziemię w trybie awaryjnym.

Załoga[edytuj | edytuj kod]

Podstawowa[edytuj | edytuj kod]

Po locie Gemini 5 oficjalnie ogłoszono, że załoga dublerska tej misji będzie podstawową Gemini 8. W grudniu 1965 r. mający problemy zdrowotne Elliott See został zastąpiony przez Davida Scotta.

Rezerwowa[edytuj | edytuj kod]

CapCom[edytuj | edytuj kod]

Parametry misji[edytuj | edytuj kod]

Parametry dokowania[edytuj | edytuj kod]

Cele[edytuj | edytuj kod]

  • przeprowadzić spotkanie i dokowanie (zrealizowany)
  • przeprowadzić godzinny spacer kosmiczny (niezrealizowany)

Lot[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

8 stycznia 1966 r. na przylądek Canaveral dostarczono statek Gemini nr 8. 13 stycznia rakieta Titan II 62-12563 została umieszczona na wyrzutni, zaś 31 stycznia na jej szczycie zamontowano pojazd Gemini. 17 lutego odbyło się próbne tankowanie[1].

Start Ageny[edytuj | edytuj kod]

Start Ageny miał miejsce 16 marca 1966 r. Agena Target Vehicle wszedł na orbitę dokowania.

Start Ageny
Start rakiety Titan II ze statkiem kosmicznym Gemini 8
Dane Informacje
Agena GATV-5003
Masa 3 175 kg
Stanowisko startowe LC-14
Data startu 16 marca 1966
Czas startu 15:00:03 UTC
1 perygeum 299,1 km
1 apogeum 299,7 km
Okres orbitalny 90,47 min
Inklinacja 28,86°
Wejście w atmosferę ziemską 15 listopada 1967

Start Gemini[edytuj | edytuj kod]

Po pobudce astronauci przeszli krótkie badania medyczne, a następnie udali się na śniadanie. Zgodnie z obowiązującą od lotu MR-3 tradycją składało się ono z jajek i steku. Następnie załoga założyła skafandry G4C i udała się AstroVanem na stanowisko startowe LC-19. Tam astronauci przeszli końcowe przygotowania w White Roomie i zajęli miejsca w pojeździe. O godz. 16:41 nastąpił start. Po pięciu minutach statek znalazł się na niskiej orbicie okołoziemskiej, a astronauci rozpoczęli przygotowania do dokowania.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy NASA udało się wysłać jednocześnie na orbitę kapsułę Gemini oraz rakietę Agena. Celem było połączenie ich na orbicie. Udane dokowanie odbyło się 6 godzin i 30 minut po starcie Gemini 8. Był to niewątpliwy sukces, którym astronauci na orbicie i kontrolerzy na Ziemi mogli się cieszyć przez całe pół godziny. Potem nastąpiły najbardziej dramatyczne wydarzenia w całej dotychczasowej historii amerykańskich lotów załogowych w kosmos. Astronauci trzykrotnie użyli silników kapsuły, by znaleźć się na tej samej orbicie co Agena. Kontroler zauważył jednak, że nieco zboczyli z kursu, co musiało być skutkiem nieprawidłowego działania jednego z silników. Zalecił więc, by skorygowali pozycję. Radar Gemini 8 wychwycił Agenę, gdy statek był od niej oddalony o 332 km. Po 3 godzinach i 48 minutach Armstrong i Scott po raz kolejny odpalili silniki i znaleźli się 28 kilometrów poniżej orbity Ageny. Zobaczyli rakietę, gdy dzieliło ich od niej 140 km. Kiedy Agena znalazła się w odległości 102 km od kapsuły, przekazali sterowanie statkiem komputerowi pokładowemu. Neil Armstrong wykonał ręcznie manewr dokowania. Było to pierwsze w historii udane połączenie statków na orbicie. Trzydzieści minut później zestaw Gemini - Agena zaczął się niespodziewanie obracać. Armstrong uporał się z tym problemem, wykorzystując orbitalny system sterowania (OAMS), jednak gdy tylko wyłączył silniki manewrowe, statki zaczęły wykonywać piruet. Astronauci doszli do wniosku, że źródłem kłopotów musi być Agena i natychmiast wyłączyli jej systemy. Zestaw stanął w miejscu, ale tylko na chwilę. Kilka minut później kapsuła Gemini 8 i Agena zaczęły się ponownie obracać. Armstrong i Scott zauważyli, że pozostało im jedynie 30% paliwa w silnikach systemu orientacji. Zrozumieli, że źródłem problemów jest statek Gemini. Astronauci przekazali kontrolerom na Ziemi sterowanie Ageną i odłączyli się od niej. W tej samej chwili kapsuła Gemini 8 zaczęła się obracać jeszcze szybciej - statek wykonywał jeden pełny obrót na sekundę! Sytuacja stała się krytyczna. Jedynym rozwiązaniem było wyłączenie systemu OAMS i wykorzystanie silniczków systemu RSC przeznaczonych do sterowania w czasie wejścia w atmosferę. Astronauci musieli ustabilizować statek, którego obroty doprowadziły ich niemal do utraty przytomności. Kiedy kapsuła przestała się obracać, zaczęli eksperymentować z OAMS i doszli do wniosku, że jeden z silniczków systemu działa niezależnie od wydawanych komend. Armstrong i Scott zostali zmuszeni do natychmiastowego lądowania zaledwie 10 godzin po starcie. Wodowali w rejonie rezerwowym, na Pacyfiku. Oczywiście Scott nie odbył swojego zaplanowanego dwugodzinnego spaceru w kosmosie. Neil Armstrong, doświadczony pilot i oblatywacz, mający na koncie loty doświadczalnym samolotem rakietowym X-15, wykazał się w tej misji wprost niezwykłymi umiejętnościami i opanowaniem.

Przypisy