Genokrad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Genokrad – występujący w świecie Warhammer 40,000 stwór poruszający się na dwóch nogach o humanoidalnych kształtach. Wyglądem zewnętrznym przypomina jednak insekta (świadczą o tym między innymi cztery ramiona i ciało pokryte chitynową skorupą). Kończyny genokrada zakończone są ostrymi i długimi szponami. Uzębienie stwora składa się z kilku rzędów ostrych kłów. Genokrada cechuje nadludzka zwinność i szybkość. Posiadają również zdolności psioniczne.

Wystepowanie[edytuj | edytuj kod]

W grze bitewnej Warhammer 40,000 oddziały genokradów występują aktualnie jako jednostki armii tyranidów. Istoty te oraz ich koncept występowały od najwcześniejszych (Rogue Trader oraz Space Hulk) edycji tej gry w wielu jej wariantach. Przez pewien czas obowiązywały również zasady pozwalające grać tzw. kultem genokradów – w którego skład wchodziły genokrady czystej krwi oraz ich hybrydy.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych edycjach gry podawano informacje iż genokrady występują jedynie na gwiezdnych wrakach (Space hulk), nie podając żadnych informacji o ich pochodzeniu. Następnie przyjęto że ich planetą macierzystą jest Ymgarl. Pomiędzy drugą a trzecią edycją – gdy wprowadzono do gry armie tyranidów – okazało się, że genokrady są organizmami, które torują drogę inwazji tyranidów.

Rozmnażanie się oraz cykl życiowy[edytuj | edytuj kod]

Genokrady nie posiadają żadnych organów płciowych. Rozmnażają sie poprzez zaimplantowanie swoich genów (w postaci "jaja") do organizmu ofiary. Ofiara w ten sposób zainfekowana rozmnaża się w sposób typowy dla jej gatunku – jednak dzieci spłodzone przez nią stanowią hybrydę genokrada i jej gatunku, z przewagą cech genokrada. Z każdym kolejnym pokoleniem cechy genokrada słabną, aż do czwartego pokolenia – gdy ze związku hybrydy czwartego pokolenia, przypominającej w pełni przedstawiciela zainfekowanego gatunku, mogą urodzić się zarówno hybrydy jak i genokrady czystej krwi.

Stosunek do Imperium[edytuj | edytuj kod]

Jako organizmy podległe Tyranidom, genokrady mają na celu sprowadzenie inwazji na świat na którym się znajdują. Z tego względu po infiltracji organizują wokół siebie kult, mający na celu zainfekowanie jak największej ilości populacji. Kult, po pierwotnej fazie, gdy zaleca posłuszeństwo prawu, przeistacza się w rebelię mająca na celu oderwanie planety od Imperium i rozplenienie genokradów na inne planety.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • William King – Trylogia Kosmiczny Wilk, tom 2 Szpon Ragnara
  • Space Hulk – Gwiezdny wrak – edycja polska
  • Codex: Tyranids – Games Workshop
  • Warhammer 40,000 – Rulebook