Geocaching

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Skrytka Geocache
Commons in image icon.svg

Geocaching (gr. geoZiemia, ang. cache /keʃ/ – chować, skrytka, schowek, kryjówka) – gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych.

Nadrzędną ideą zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia, w wyniku poszukiwań, miejsc w których ukryte są skrytki. Niektóre miejsca wybrane przez chowających są trudno dostępne, mało znane, rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne i jako takie uznane za godne prezentacji innym uczestnikom gry. Znalazca w nagrodę zabiera jeden z ukrytych w pojemniku upominków, zostawia nowy nie mniej atrakcyjny oraz wpisuje swój identyfikator i datę do dziennika odwiedzin skrytki. Oprócz danych dotyczących lokalizacji (długość i szerokość geograficzna, w systemie WGS 84) chowający umieszcza w serwisie geocachingowym opis skrytki zawierający dodatkowe informacje ułatwiające jej znalezienie, a także informacje o charakterze krajoznawczym dotyczące miejsca ukrycia i ewentualnych innych atrakcji turystycznych w okolicy. Ponadto opis skrytki zawierać powinien ostrzeżenia o możliwych zagrożeniach w trakcie poszukiwań oraz informacje o dostępności dla osób niepełnosprawnych lub szukających w towarzystwie dzieci.

Historia[edytuj | edytuj kod]

System GPS zaprojektowany został do zastosowań militarnych i początkowo aby uniemożliwić dokładne odczytanie pozycji przez cywilnych użytkowników, sygnał GPS poddawany był celowemu zniekształceniu – SA (Selective Availability). Uniemożliwiało to jednostkom cywilnym uzyskanie dokładności większej niż 100m.

1 maja 2000 prezydent USA Bill Clinton postanowił udostępnić niezniekształcony sygnał wszystkim użytkownikom systemu GPS, przez co możliwe zostało osiągnięcie dokładności większej niż 10 m.

3 maja 2000, Dave Ulmer dla uczczenia tego wydarzenia, zaproponował rozpoczęcie pewnej gry, polegającej na chowaniu "skarbu" a następnie podaniu jego lokalizacji do publicznej wiadomości. Na wcielenie idei w życie nie trzeba było długo czekać i jeszcze tego samego dnia pierwsza skrzynka została ukryta (współrzędne 45°17′27,6″N 122°24′48,0″W/45,291000 -122,413333 w okolicy miejscowości Estacada w Oregonie)[1].

Historia geocachingu w Polsce[edytuj | edytuj kod]

1 listopada 2001 została założona pierwsza skrytka na terenie Polski. Skrytka "Ndebele 1", bo tak się nazywa, jest wirtualna (nie posiada pojemnika z lobookiem) i została opublikowana w serwisie geocaching.com[2]. Najstarszą niewirtualną skrytką była skrytka FirePlace założona 5 stycznia 2002 roku, opublikowana w serwisie geocaching.com[3]. Informacje o niej można również znaleźć w sygnaturce listu z 5 stycznia 2002[4]. Obecnie skrytka ta nie istnieje. Najstarszą istniejącą skrzynką w Polsce jest pojemnik ukryty dnia 2 czerwca 2002 roku w okolicach Szczytna[5].

Wiosną 2006 roku stworzony został, najpopularniejszy obecnie w Polsce, serwis geocachingowy Opencaching.pl (zwany też OC PL). Serwis ten bazuje na otwartej platformie oraz utrzymywany jest społecznie przez grupę entuzjastów zabawy[6]. Wszystkie treści umieszczane w serwisie OC PL publikowane są tam na licencjach otwartych[7].

W październiku 2009 roku, wystartowała polska strona związana z serwisem Geocaching.com. W założeniu jest ona odpowiedzią na potrzeby coraz prężniej rozwijającego się środowiska geokeszerskiego, publikującego skrytki w tym międzynarodowym serwisie[8]. 10 lutego 2011 roku, opublikowana została nowa wersja tej strony[9]. 25 lutego 2012 roku Zarząd Główny PTTK, w porozumieniu z serwisem Geocaching.pl, w celu upowszechnienia Geocachingu ustanowił Odznakę "PTTK Geocaching Polska" [10][11].

Serwisy[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza strona[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza strona internetowa zawierająca listę skrzynek geocachingowych została stworzona 8 maja 2000 roku przez Mike'a Teague. Dnia 2 września 2000 roku Jeremy Irish wysłał email na grupę gpsstash, w którym poinformował, że zarejestrował domenę geocaching.com oraz założył własną stronę do której skopiował skrzynki z bazy Mike'a Teague[12]. Dnia 6 września 2000 roku Mike Teague oficjalnie ogłosił, że Jeremy Irish przejął jego stronę[13].

Geocaching.com[edytuj | edytuj kod]

Jest to największy i najbardziej popularny serwis geocachingowy na świecie[14], należący do firmy Groundspeak Inc, który rozpoczął działalność 2 września 2000 roku. Każda skrytka przed opublikowaniem jest weryfikowana przez recenzenta. Darmowe konto umożliwia poszukiwanie oraz zakładanie skrzynek. Bardziej zaawansowane funkcje, takie jak wyszukiwanie zaawansowane, generowanie Pocket Querry, powiadomienia wymagają wykupienia konta premium. Dnia 28 lutego 2013 roku o godz. 14:11 czasu środkowoeuropejskiego serwis przekroczył barierę 2 milionów aktywnych skrytek[15] zarejestrowanych w ponad 200 krajach na całym świecie, a także ponad 5 milionów użytkowników[16].

Opencaching.PL oraz Opencaching Network[edytuj | edytuj kod]

Opencaching.PL jest jednym z serwisów Sieci Opencaching (ang. Opencaching Network, znana również pod nazwą Opencaching Nodes lub Opencaching National Sites). Sieci Opencaching nie należy mylić ze stroną Opencaching.com firmy Garmin (patrz niżej).

Działalność serwisów Opencaching Network zazwyczaj ograniczona jest do jednego obszaru językowego (np. w serwisie opencaching.pl opisy skrzynek są głównie w języku polskim). Serwisy sieci Opencaching są całkowicie bezpłatne oraz mniej restrykcyjne przy rejestrowaniu skrzynek (np. akceptowane są skrzynki zakopane). Serwisy sieci funkcjonują m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Łotwie, Norwegii i Polsce[17].

Opencaching.PL zawiera największą liczbę skrzynek ukrytych na terenie Polski spośród wszystkich serwisów geocachingowych. W listopadzie 2012 roku serwis zawierał 22378 skrzynek, w tym 15374 aktywne, oraz 16740 aktywnych użytkowników[18]. Serwis posiada aktywnie działające forum w języku polskim[19], publicznie dostępne API dla deweloperów[20] oraz rosnącą liczbę zintegrowanych aplikacji mobilnych.

NaviCache[edytuj | edytuj kod]

NaviCache.com rozpoczął działalność w lutym 2001 roku jako regionalny serwis geocachingowy. Szybko zdobył popularność wśród ludzi, którzy szukali mniej restrykcyjnej alternatywy do serwisów wtedy istniejących. W serwisie istnieje możliwość rejestracji prawie każdego rodzaju skrzynki (w granicach rozsądku). Nie są pobierane żadne opłaty za dostęp do bazy skrzynek. Wszystkie zgłoszone skrzynki są weryfikowane, ale NaviCache jest bardziej liberalny wiedząc, że hobby należy do uczestników zabawy, a nie do organu zarządzającego[potrzebne źródło].

TerraCaching[edytuj | edytuj kod]

Serwis TerraCaching stawia sobie za cel zapewnienie wysokiej jakości skrzynek. Współrzędne skrzynek tam zarejestrowane są niedostępne dla niezarejestrowanych osób. Członkostwo zarządzane jest przez system sponsoringu, a każda skrzynka jest pod stałą obserwacją innych użytkowników. W Europie TerraCaching jest obsługiwany przez Terracaching.eu. Serwis ten posiada tłumaczenia w różnych językach europejskich, posiada rozbudowany FAQ oraz dodatkowe narzędzia dla TerraCaching. Regulamin TerraCaching zabrania rejestracji skrzynek w innych serwisach.

GPSgames[edytuj | edytuj kod]

GPSgames to kolejny serwis geocachingowy. W serwisie tym istnieje możliwość zakładania skrzynek wirtualnych. Oferuje on również inne zabawy z wykorzystaniem odbiornika GPS, tj.: Geodashing, Shutterspot, GeoVexilla, MinuteWar, GeoPoker i GeoGolf.

Opencaching.com[edytuj | edytuj kod]

7 grudnia 2010 roku wystartował darmowy serwis Opencaching.com, którego twórcą jest firma Garmin[21].

Zawartość i budowa skrzynek[edytuj | edytuj kod]

Skrzynkami mogą być wszelakiego rodzaju i różnej wielkości wodoodporne, trwałe i odpowiednio zabezpieczone pojemniki. W przypadku skrzynek mikro i małych są to zwykle plastikowe fiolki po lekach, pudełka po żywności czy pudełka służące do pakowania filmów fotograficznych, większe skrzynki mogą być metalowymi lub drewnianymi skrzyniami, dużymi pudełkami plastikowymi, zamykanymi szczelnie wiadrami itp. Pudełko z zewnątrz powinno być opisane - posiadać wydrukowany lub napisany wyraźnie numer skrzynki oraz ostrzeżenie, że nie jest to śmieć ani przedmiot niebezpieczny dla otoczenia[22].

Wewnątrz każdej skrzynki powinien się znajdować papierowy dziennik, tzw. logbook - czyli mały notatnik zawierający opis skrzynki oraz miejsce na dokonywanie wpisów przez kolejne osoby, które ją znajdą. Logbook, jako kluczowy element wyposażenia powinien być szczególnie starannie zabezpieczony przed wilgocią, zazwyczaj za pomocą plastikowego woreczka zapinanego na tzw. strunę[23]. Oprócz logbooka skrzynka zawiera zwykle ołówek, temperówkę i rozmaite "skarby", które można po odnalezieniu skrzynki zabrać lub wymienić na inne[24].

Bardzo niemile widziane jest zostawianie śmieci (kapsli, korków, papierków, zużytych biletów itp.) oraz rzeczy, które mogą się zepsuć podczas długiego leżenia w pojemnikach (żywności, baterii, mydła, próbki kosmetyków itp.)[24].

Czasami w skrzynkach zostawiany jest też certyfikat FTF (First to Find) oraz specjalny prezent, które są przeznaczone dla pierwszego znalazcy skrzynki.

Maskowanie[edytuj | edytuj kod]

Skrzynki powinny być odpowiednio ukryte i zamaskowane, jako że zdekonspirowanie znaleziska przez osobę niewtajemniczoną grozi uznaniem skrzynki za śmieć, kradzieżą lub dewastacją.

Stosunkowo najłatwiejsze jest ukrywanie skrzynek w terenie. Skrzynki miejskie (najczęściej typu mikro lub nano, przytwierdzone magnesem do metalowej powierzchni) wymagają przemyślanego zamaskowania oraz ukrycia w takim miejscu, by jej otwieranie przez poszukiwaczy nie wzbudziło podejrzeń przechodniów. Gracze prześcigają się więc w wymyślaniu skutecznych maskowań - mogą być to cegły wypełniające szczelinę w ścianie, sztuczne kamienie, czy nawet wiarygodne imitacje tabliczek informacyjnych[25].

Typy skrzynek[edytuj | edytuj kod]

Różne serwisy geocachingowe dopuszczają różne typy skrzynek. Najpopularniejszy w Polsce opencaching.pl wyróżnia następujące:[26]

Tradycyjne 
W przypadku skrzynki tradycyjnej, wymagane jest, by współrzędne wskazywały precyzyjnie miejsce ukrycia skrzynki, gdyż na ich podstawie musi być możliwe jej odnalezienie. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów w terenie aby dokonać wpisu w logu internetowym. Skrzynka zawiera dziennik papierowy.
Wieloetapowe 
Skrzynka typu multicache, to skrzynka składająca się z minimum dwóch etapów pośrednich, z czego pierwszy wskazywany przez współrzędne. Do znalezienia pojemnika z ostatniego etapu, zawierającego dziennik, konieczne jest odwiedzenie kilku lokalizacji, w których uzyskać należy niezbędne informacje o miejscu jego ukrycia. Informacje na etapach pośrednich mogą być także umieszczone w ukrytych pojemnikach podobnych to tych stosowanych przy skrzynkach tradycyjnych, jednak nie zawierających dziennika. Kiedy indziej niezbędne informacje trzeba odczytać ze znajdujących się w danej lokalizacji obiektów. Wszystkie informacje niezbędne do odnalezienia skrzynki są podane w sposób jawny (niezaszyfrowany i niemający charakteru zagadki), i znajdują się w opisie lub w terenie (na obiektach lub w pojemnikach pośrednich).
Z zagadką 
Skrzynka typu Quiz wymaga rozwiązania zagadki: wykonania obliczeń, ułożenia puzzli z obrazka, rozwiązania łamigłówki, której wynikiem są dokładne współrzędne (lub ścisłe informacje na temat położenia) ukrytej skrzynki. Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.
Wirtualne 
Przy poszukiwaniu skrzynki wirtualnej celem nie jest znalezienie fizycznego pojemnika z dziennikiem, którego w przypadku tego typu skrzynki nie ma. Należy odwiedzić wskazane miejsce i zapamiętać istotne szczegóły, które umożliwią odpowiedź na pytania zadane przez właściciela skrzynki w celu udowodnienia, że było się w tym miejscu i otrzymania hasła do internetowego logu skrzynki. Dla konkretnych skrzynek autorzy mogą wprowadzić dodatkowe warunki zaliczenia skrzynki, takie jak załączenia określonego zdjęcia do logu lub przesłania na mail kontaktowy. Obecnie tego typu skrzynki nie są już zakładane.
Typu wydarzenie 
Skrzynka typu wydarzenie jest to rodzaj skrzynki używany do oznaczenia spotkania geocacherów w zaplanowanym terminie na miejscu o podanych współrzędnych. Szczególnym przypadkiem takiej skrzynki jest CITO. Data ukrycia skrzynki oznacza planowany termin spotkania. Wpisy w internetowym logu różnią się od pozostałych skrzynek. Dostępne są - będzie uczestniczył, uczestniczył i komentarz.

Serwis Geocaching.com wyróżnia następujące typy skrytek:[27]

Tradycyjna 
Podstawowy, pierwotny typ skrytki, składający się co najmniej z pudełka oraz loogbooka. Zwykle będzie to pojemnik na żywność, skrzynka na amunicję albo na przykład wiaderko, wypełnione różnymi dobrami. Możesz też trafić na mniejszy pojemnik (tzw. "mikro-cache"), zbyt mały by zmieścić cokolwiek poza logbookiem. Współrzędne pokazane na stronie opisują rzeczywistą lokalizację skrytki.
Multi-cache 
Multi-cache wiąże ze sobą co najmniej dwa różne miejsca, przy czym przynajmniej w lokalizacji końcowej znajduje się fizycznie istniejący pojemnik. Istnieje wiele odmian tego typu skrytki, choć w przypadku większości z nich w pierwszym etapie poszukiwacz znajduje wskazówkę prowadzącą do drugiego, w drugim - do trzeciego, i tak dalej. Skrytka offsetowa (w tym przypadku poszukiwacz idzie do miejsca, w którym znajduje wskazówki jak dotrzeć do właściwej skrytki) jest uznawana za multi-cache.
Zagadkowa 
Skrytka, w której można znaleźć elementy wszystkich pozostałych kategorii. Odnalezienie miejsca jej ukrycia może wymagać rozwiązania skomplikowanej łamigłówki. Wraz z rozwojem kreatywności geocachingu, typ ten staje się polem dla tworzenia unikalnych wyzwań.
Letterbox Hybrydowy 
Letterboxing to inna forma zabawy w szukanie skarbów, w której zamiast współrzędnych wykorzystuje się wskazówki. W niektórych przypadkach właściciel skrytki zdecydował jednak, że będzie ona funkcjonować zarówno jako letterbox i geocache, a następnie umieścił jej współrzędne w serwisie geocaching.com. Jeżeli w takiej skrytce znajduje się stempel, nie jest to przedmiot na wymianę, ale narzędzie za pomocą którego poszukiwacze mogą zarejestrować swoją wizytę.
Wherigo 
Wherigo jest zestawem narzędzi służących do tworzenia oraz prowadzenia w terenie gier, wykorzystujących odbiornik GPS. Dzięki wykorzystaniu kartridża Wherigo poszukiwanie skrytki może przynieść bogate wrażenia. Wherigo, podczas szukania fizycznie istniejącej skrytki, pozwala między innymi na interakcje z rzeczywistymi lub wirtualnymi obiektami terenowymi lub postaciami. Aby uruchomić grę zawartą w kartridżu potrzebne jest urządzenie obsługujące Wherigo.
Wydarzenie 
Czasami lokalne organizacje geokeszerskie wyznaczają miejsce i czas spotkania, na którym rozmawia się na temat geocachingu. Po tym zdarzeniu kesz jest archiwizowany.
Mega-Wydarzenie 
Podobna do skrytki typu "Wydarzenie", z tym że spotkanie którego dotyczy musi być znacznie większe. Aby zakwalifikować się do tej kategorii, w wydarzeniu musi uczestniczyć minimum 500 osób. Zwykle "Mega-Wydarzenia" są dorocznymi spotkaniami geokeszerów z całego świata.
CITO 
CITO jest to typ aktywności ściśle związany z geocachingiem. W trakcie poszukiwań skrytek, zbieramy śmieci leżące po drodze i przeznaczamy je do właściwej utylizacji. Wydarzenia Cache In Trash Out są znacznie większymi akcjami oczyszczania środowiska, w które zaangażowana jest szersza społeczność.
EarthCache 
Jest to miejsce w które można odwiedzić aby nauczyć się czegoś na temat geologicznych tajemnic Ziemi. EarthCache zawierają zarówno informacje edukacyjne jak również i informację (współrzędne) gdzie można trafić na opisywane zjawisko. Poszukiwacze EarthCache mogą zobaczyć, jak nasza planeta kształtowała się w trakcie procesów geologicznych, jak wykorzystujemy jej zasoby oraz jak naukowcy zbierają informacje na temat Ziemi.

Rozmiary skrzynek[edytuj | edytuj kod]

Geocache wielkości mikro

Skrzynka tradycyjna, multicache lub skrzynka typu quiz może być zbudowana z wykorzystaniem pudełka o różnych rozmiarach. W zależności od jego wielkości serwis opencaching.pl rozróżnia skrzynki o różnych rozmiarach:[28]

 • Mikro - orientacyjnie poniżej 0.1 litra - np. pojemnik po filmie 35 mm lub mniejszy, typowo zawiera tylko niewielki dziennik zwinięty w rulon i ołówek
 • Mała - 1 litr lub mniejsza - np. pojemnik plastikowy na kanapkę itp., zazwyczaj zawiera dziennik, ołówek i drobne skarby
 • Normalna - orientacyjnie 1-3 litrów - pojemniki większe od tych na kanapki,
 • Duża - orientacyjnie 3-10 litrów, np. wiaderko po farbach
 • Bardzo duża - większa niż 10 litrów, na przykład skrzynia po amunicji.

Używa się także pojęcia "nano" na określenie skrzynek o wielkości rzędu 1 cm lub mniejszych. Tej wielkości skrzynki zawierają praktycznie tylko miniaturowy dziennik.

Z kolei w serwisie geocaching.com wyróżnia się następujące rozmiary[27]:

 • Micro - bardza mała, np. pudełko po filmie fotograficznym
 • Small - mała, mieszcząca dziennik i małe przedmioty
 • Regular - normalny, wielkości 1-5 litrowego pojemnika
 • Large - duża, np. 20-litrowe wiadro

Podróżujące przedmioty[edytuj | edytuj kod]

Przykładowy TravelBug

W skrzynkach są czasami umieszczane podróżujące przedmioty. Do przedmiotów takich na trwałe dołączona jest karteczka z informacją o jego pierwotnym właścicielu, dacie i miejscu jego pierwszego umieszczenia w skrzynce. Przedmioty te rejestruje się w specjalnych serwisach internetowych, które przydzielają im numery rejestracyjne. O ile inne typy przedmiotów umieszczanych w skrzynce można sobie zachować na pamiątkę, o tyle podróżujące powinno się wziąć z jednej skrzynki i umieścić w drugiej, dzięki czemu krążą one cały czas po świecie. Osoba, która przeniesie przedmiot do innej skrzynki powinna w odpowiednim serwisie umieścić informację o tym. Dzięki temu można śledzić "podróż" przedmiotu po świecie[29].

Przykładowy GeoKret z metryczką

Pierwszymi i zarazem najpopularniejszymi na świecie przedmiotami podróżnymi są TravelBugi[30] i GeoCoiny[31], które można umieszczać w skrzynkach zarejestrowanych w serwisie geocaching.com. Natomiast prawdopodobnie najpopularniejszym niezależnym serwisem tego typu jest Geokrety. Na dzień 10 marca 2013, w serwisie tym zarejestrowanych było 31464 geokretów, 18587 użytkowników oraz 292416 logów. Wszystkie geokrety (z wyłączeniem typu "człowiek") przemierzyły łącznie 28763965 km.[32]. Serwis ten nie jest związany z konkretną bazą skrzynek, przez co umożliwia umieszczanie i logowanie przedmiotów w skrzynkach zarejestrowanych w różnych systemach (np. OpenCaching, GPSGames.org, geocaching.com oraz wielu systemach lokalnych)[33]. Rejestrację podróżujących przedmiotów oferuje też serwis geolutin.com[34].

Przypisy

 1. Zarchiwizowany post z sci.geo.satellite-nav informujący o pierwszej ukrytej skrzynce
 2. Ndebele 1 - najstarsza wirtualna skryta w Polsce
 3. FirePlace - najstarsza niewirtualna skrytka w Polsce
 4. Zarchiwizowany post z pl.comp.gis informujący o skrytce na terenie Polski
 5. The land of the blood-thirsty mosquitos - najstarszy istniejący polski geocache
 6. Informacje o serwisie opencaching.pl
 7. Regulamin użytkownika OC PL
 8. Start serwisu Geocaching Polska
 9. Nowa wersja serwisu Geocaching Polska
 10. Odznaka PTTK Geocaching Polska
 11. Regulamin Odznaki PTTK Geocaching Polska
 12. Yahoo! Groups
 13. Yahoo! Groups
 14. Cacheopedia: Geocaching Websites
 15. Celebrating Two Million Geocaches
 16. Geocaching.com
 17. OpenCaching.eu is a geocaching site providing a listing of all national OpenCaching services. OpenCaching. [dostęp 2010-12-13].
 18. Strona główna (pol.). opencaching.pl. [dostęp 2012-05-14].
 19. http://forum.opencaching.pl/
 20. http://opencaching.pl/okapi/
 21. Geocaching free for all: Garmin launches OpenCaching.com. OpenCaching.com. [dostęp 2010-12-07].
 22. autorzy: Opakowanie i oznakowanie skrzynki (pol.). OpenGeoWiki. [dostęp 2010-12-13].
 23. autorzy: Dziennik papierowy (pol.). OpenGeoWiki. [dostęp 2010-12-13].
 24. 24,0 24,1 autorzy: Zawartość skrzynki (pol.). OpenGeoWiki. [dostęp 2010-12-13].
 25. Mateusz Kudła: Czym jest Geocaching? (pol.). fakty.tvn24.pl, 2013-04-16. [dostęp 2013-04-16].
 26. Typy skrzynek geocache według serwisu opencaching.pl
 27. 27,0 27,1 Geocaching > Getting Started with Geocaching > Geocache Types
 28. Informacje o rozmiarach skrzynek w serwisie opencaching.pl
 29. Pomoc (pol.). geokrety.org. [dostęp 2010-11-21].
 30. Travel Bug FAQ (ang.). geocaching.com. [dostęp 2010-11-21].
 31. Geocoin Information Page (ang.). geocaching.com. [dostęp 2010-11-21].
 32. geokrety: Geokrety: Statystyczki (pol.). [dostęp 2013-03-10].
 33. GeoKrety: Help. [dostęp 2011-05-11].
 34. Strona główna (fr.). geolutins.com. [dostęp 2010-11-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]