Georges Boulanger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Georges Boulanger
Georges Boulanger
Generał dywizji Generał dywizji
Data i miejsce urodzenia 29 kwietnia 1837
Rennes
Data i miejsce śmierci 30 września 1891
Bruksela
Przebieg służby
Siły zbrojne II Cesarstwo Francuskie Armia II Cesarstwa Francuskiego
III Republika Francuska Armia III Republiki Francuskiej
Główne wojny i bitwy Wojna francusko-austriacka, Wojna francusko-pruska
Późniejsza praca Minister Wojny Republiki Francuskiej (1886-1887)
Odznaczenia
Komandor Legii Honorowej (Francja)Kawaler Legii Honorowej (Francja)Oficer Orderu Palm Akademickich (Francja)Wielki Krzyż Orderu Chwały (Tunezja)Krzyż Wielki Królewskiego Orderu KambodżyKrzyż Wielki Orderu Mejidie (Imperium Osmańskie)Krzyż Wielki Zasługi Wojskowej z Odznaką Czerwoną (Hiszpania)Krzyż Komandorski Orderu Korony RumuniiKrzyż Kawalerski Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania)Kawaler Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch)
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Georges Ernest Jean-Marie Boulanger (ur. 29 kwietnia 1837 w Rennes, zm. 30 września 1891 w Brukseli) - francuski generał i polityk, minister wojny od 1886.

Brał udział m.in. w wojnie francusko-austriackiej w 1859 (był ranny pod Rochebetto, za co został odznaczony Legią Honorową V klasy), wojnie francusko-pruskiej 1870-1871 oraz tłumieniu Komuny Paryskiej w 1871. W tym samym roku został odznaczony Komandorią Legii Honorowej. W 1880 uzyskał stopień generała brygadiera. W 1884 roku awansowano go na generała dywizji i powierzono mu dowodzenie francuskimi wojskami w Tunezji. 7 stycznia 1886 został mianowany ministrem wojny i sprawował tę funkcję do 30 maja 1887. Zastrzelił się na grobie swojej kochanki. Pochowany na cmentarzu Ixelles w Brukseli. Od jego nazwiska pochodzi nazwa francuskiego ruchu politycznego bulanżyzm.