Ghostface

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy postaci z filmu. Zobacz też: Ghostface Killah.
Ghostface
Twórcy postaci Wes Craven
Kevin Williamson
Debiut Krzyk
Ostatni występ Krzyk 4
Grany przez Scream
Skeet Ulrich
Matthew Lillard
Scream 2
Laurie Metcalf
Timothy Olyphant
Scream 3
Scott Foley
Scream 4
Emma Roberts
Rory Culkin
Głosu użycza Roger L. Jackson
Lokalizacja Woodsboro, Kalifornia
Windsor College, Ohio
Hollywood, Kalifornia
Broń Nóż
M.O. Osaczanie ofiar poprzez rozmowę telefoniczną
Sztych
Klasyfikacja Seryjny morderca
Pseudonimy The Killer
Father Death

"Ghostface" (pol. ghostduch, face – twarz) – fikcyjny bohater, morderca i główny antagonista horrorów z serii Krzyk. Jedna z ikon współczesnego horroru[1][2].

Głównym wrogiem antybohatera jest Sidney Prescott. Łącznie we wszystkich czterech częściach z serii, pod osłoną tożsamości Ghostface'a mordowała siódemka osób: w części pierwszej Billy Loomis i Stuart Macher (chłopak Sidney i jego najlepszy przyjaciel), w części drugiej Mickey Altieri i Debbie Salt (przyjaciel partnera Sidney i matka Billy'ego), w części trzeciej Roman Bridger (przyrodni brat Sidney), a w części czwartej Jill Roberts i Charlie Walker (kuzynka Sidney i jej przyjaciel).

Charakterystycznym pozostaje ubiór Ghostface'a czy też rzeczywistych morderców podszywających się pod to alter ego - jego stałym elementem jest kostium halloweenowy, czyli długi, czarny płaszcz zwieńczony kapturem, oraz biała maska, na myśl przywodząca obraz Edvarda Muncha pt. The Scream.

Ghostface często dzwoni do swoich ofiar zadając im pytanie: What is your favorite scary movie? (pol. Jaki jest twój ulubiony horror?). Terroryzuje je oraz wikła w grę, polegającą na odpowiadaniu na zadawane przez niego pytania odnoszące się do popularnych filmów grozy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy