Ghosts'n Goblins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ghosts'n Goblins
Producent Capcom
Wydawca Capcom
Projektant

Tokuro Fujiwara

Kompozytor Ayako Mori
Data wydania

1985

Gatunek

gra platformowa

Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Nintendo Entertainment System, Amiga, Commodore 64, ZX Spectrum, Amstrad CPC, Atari ST, Komputer osobisty, Sharp X68000, Game Boy Color, Game Boy Advance automaty, Xbox, PlayStation, PlayStation 2, PlayStation Portable, iOS, Virtual Console
Kontrolery gamepad, klawiatura

Ghosts'n Goblinsgra platformowa stworzona w 1985 roku przez Capcom. Jest to pierwsza pozycja z serii Ghosts'n Goblins, początkowo stworzona na automaty do gry, a następnie skonwertowana na różne platformy. Głównym bohaterem gry jest Sir Arthur, który musi przemierzyć krainę demonów, walcząc po drodze z przeróżnymi stworami – demonami, zombie, czy ogrami. Celem gry zaś jest uratowanie księżniczki Prin-Prin, porwanej przez Satana, pana świata demonów.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz kieruje Sir Arthurem, przechodzącym przez sześć kolejnych poziomów w widoku dwuwymiarowym[1]. Sir Arthur może skakać, kucać i wspinać się po drabinach, a we wszelkich wrogów miota pociskami[1]. Jego podstawową bronią jest ostrze, natomiast w trakcie gry można znaleźć inną broń. Na końcu każdego poziomu gracz spotyka bossa; na poziomie piątym wcześniejsi bossowie występują ponownie. Do pokonania ostatniego z nich potrzebna jest specjalna broń, natomiast po jego pokonaniu okazuje się, że wszystko to było iluzją i wszystkie poziomy należy ukończyć jeszcze raz. Gra uchodzi za bardzo trudną[2]. Bohater ma zbroję, która po trafieniu przez wroga znika; kolejny zadany cios zabija bohatera[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Lucas M. Thomas: Ghosts 'N Goblins Review (ang.). IGN, 2008-01-21. [dostęp 2012-12-12].
  2. Top Ten Most Difficult Games (ang.). Game Trailers. [dostęp 2012-12-11].