Jorgos Papakonstandinu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Giorgos Papakonstantinou)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jorgos Papakonstandinu
Giorgos Papakonstantinou portrait crop.jpg
Data i miejsce urodzenia 30 października 1961
Ateny
Minister finansów Grecji
Przynależność polityczna PASOK
Okres urzędowania od 7 października 2009
do 17 czerwca 2011
Poprzednik Janis Papatanasiu
Następca Ewangelos Wenizelos

Jorgos Papakonstandinu, gr. Γεώργιος Παπακωνσταντίνου (ur. 30 października 1961 w Atenach) – grecki polityk i ekonomista, od 2009 do 2011 minister finansów, następnie do 2012 minister środowiska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia ekonomista, kształcił się m.in. w London School of Economics i na New York University. Posiadał stopień naukowy doktora.

Przez dziesięć lat pracował w administracji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Od 1998 był kolejno doradcą premiera Kostasa Simitisa, specjalnym sekretarzem w Ministerstwie Finansów i doradcą w Ministerstwie Gospodarki. W 2004 został doradcą przewodniczącego Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego.

W wyborach w czerwcu 2009 uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego z ramienia PASOK-u. Przystąpił do grupy socjalistycznej, a także do Komisji Gospodarczej i Monetarnej[1].

Z europarlamentu odszedł w październiku 2009, w związku z objęciem urzędu ministra finansów w nowo powołanym rządzie Jorgosa Papandreu[2]. W czerwcu 2011 został odwołany, objął w tym samym gabinecie stanowisko ministra środowiska. Utrzymał je także w utworzonym w listopadzie tego samego roku rządzie Lukasa Papadimosa, funkcję tę pełnił do maja 2012.

Przypisy