Givat Oz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Givat Oz
גבעת עוז
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Megiddo
Wysokość 115 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

502
Nr kierunkowy +972 4
Kod pocztowy 19225
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Givat Oz
Givat Oz
Ziemia 32°33′20″N 35°11′55″E/32,555556 35,198611
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Givat Oz (hebr. גבעת עוז; ang. Giv'at Oz; pol. Silne Wzgórze) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Megiddo, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa'a HaKibbutzit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc jest położony na wysokości 115 metrów n.p.m. na granicy Doliny Jezreel i Wadi Ara, na północy Izraela. Okoliczny teren opada w kierunku północno wschodnim do Doliny Jezreel. Wzgórza są zalesione, natomiast dolina stanowi płaski intensywnie eksploatowany rolniczo teren. Przez kibuc przepływa strumień Susa. Na północ od osady przepływa strumień Ba'ana, a na południu strumień Rimonim. W odległości 1 km na południowy wschód od osady przebiega mur bezpieczeństwa, oddzielający terytorium Autonomii Palestyńskiej od Izraela[1]. W jego otoczeniu znajduje się miejscowość Ma'ale Iron, kibuc Megiddo, oraz moszawy Ha-Jogew i Mle'a. Na północy jest port lotniczy Megiddo. Po stronie palestyńskiej jest wioska Zububa.

Givat Oz jest położony w Samorządzie Regionu Megiddo, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców kibucu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa założycielska powstała przed 1948 rokiem i składała się z imigrantów z Węgier. Byli oni związani z młodzieżowym ruchem Ha-Szomer Ha-Cair, i wszyscy byli ocalałymi z Holocaustu. Po przybycie do Mandatu Palestyny zamieszkali w kibucach Sza'ar HaGolan i HaZorea, gdzie przeszli szkolenie rolnicze. Po zakończeniu I wojny izraelsko-arabskiej założyli oni w 1949 roku swój własny kibuc. Był on położony w pobliżu linii zawieszenia broni z Jordanią, w otoczeniu licznych arabskich wiosek. Jego nazwa (pol. Silne Wzgórze) nawiązuje do I wojny izraelsko-arabskiej, podczas której oddział Hagany został wysłany w ten rejon z zadaniem wysadzenia mostu. Po podłożeniu ładunków wybuchowych, dowódca odesłał swoich żołnierzy, ale bomba z jakiś powodów nie wybuchła. Porucznik Amos dokończył działa samodzielnie, oddając jednak przy tym własne życie. Wysadzenie mostu zamknęło drogę natarcia arabskim wojskom[4]. W 1959 i 1963 roku do kibucu dołączyła grupa imigrantów z Brazylii. W pierwszych latach pionierzy cierpieli na brak wody. Dostarczano ją w cysternach z pobliskiego miasta Afula. Problem ten rozwiązano, gdy w 1953 roku wydrążono głęboką studnię. Umożliwiło to budowę wodociągu i dostarczenie wody potrzebnej do rozwoju rolnictwa. Na początku XXI wieku kibuc przeszedł częściową prywatyzację[5][6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy oraz boisko do piłki nożnej.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w kibucu HaZorea lub szkoły średniej w kibucu Ein ha-Szofet[7].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie. Uprawy rolne rozciągają się na około 6000 hektarach (ciecierzyca, słonecznik, kukurydza, groch, pszenica, cebula, czosnek, melony i arbuzy). Plantacja migdałowców zajmuje 800 akrów i przynosi około 70 ton migdałów rocznie. Dodatkowo jest tutaj farma drobiu i hodowla bydła mlecznego. Stodoła liczy około 600 krów, które produkują około 6,5 mln litrów mleka rocznie[8]. Zakład Sandry Cakes powstał jako mała piekarnia, ale z biegiem lat rozrósł się w dużą fabrykę produkującą dziesiątki ciast i ciasteczek[9]. Spółka Aromor Flavors and Fragrances jest niewielkim zakładem chemicznym produkującym aromaty zapachowe i smakowe[10].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się przychodnia zdrowia z kliniką stomatologiczną, sklep wielobranżowy, stacja benzynowa i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na wschód na drogę nr 66, którą jadąc na południowy wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą prowadzącą na zachód do miejscowości Ma'ale Iron, lub jadąc dalej na południowy wschód do przejścia granicznego Salim z Autonomią Palestyńską. Natomiast jadąc drogą nr 66 na północny zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 65 przy Zakładzie Karnym Megiddo.

Przypisy

  1. The Separation Barrier in the West Bank (ang.). W: B'Tselem - The Israeli Information Center for Human Rights in the Occupied Territories [on-line]. 2008. [dostęp 2012-12-20].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  4. Pochodzenie nazwy (hebr.). W: Kibbutz Givat Oz [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  5. Givat Oz (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  6. Givat Oz (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  7. Givat Oz (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  8. Uprawy polowe (hebr.). W: Kibbutz Givat Oz [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  9. Sandry Cakes (hebr.). W: Kibbutz Givat Oz [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  10. Profile (ang.). W: Aromor Flavors and Fragrances [on-line]. [dostęp 2012-12-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]