Bogdaniec (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Bogdaniec)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bogdaniec
gmina wiejska
Herb Flaga
Herb gminy Flaga gminy
Województwo lubuskie
Powiat gorzowski
Wójt Krystyna Irena Pławska
Powierzchnia 112,12 km²
Liczba sołectw 21
Ludność (2004)
 • liczba ludności
 • gęstość

6598
58,8 osób/km²
Strefa numeracyjna 95
Tablice rejestracyjne FGW
Położenie gminy na mapie powiatu
Gorzowski-bogdaniec.gif
TERYT 4081001022
Urząd gminy
66-450 Bogdaniec
ul. Mickiewicza 45 
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Bogdaniec - gmina w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim ziemskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.

Siedziba gminy to Bogdaniec, położony 5 km na zachód od granic administracyjnych Gorzowa Wielkopolskiego. Gmina leży na szlaku komunikacyjnym Berlin-Kostrzyn nad Odrą-Gorzów Wielkopolski-Kaliningrad (droga wojewódzka nr 132 - dawny przebieg drogi krajowej nr 22 i dalej od Gorzowa Wlkp. droga krajowa nr 22), przebiegającym szlakiem dawnej Reichsstrasse nr 1 z Berlina do Królewca oraz przy linii kolejowej nr 203.

Według danych z 30 czerwca 2004[1] gminę zamieszkiwało 6598 osób.

Struktura powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Według danych z roku 2002[2] gmina Bogdaniec ma obszar 112,12 km², w tym:

 • użytki rolne: 68%
 • użytki leśne: 21%

Gmina stanowi 9,28% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 30 czerwca 2004[1]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 6598 100 3329 50,5 3269 49,5
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
58,8 29,7 29,2

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osadnictwo pierwotne na terenie obejmującym gminę koncentrowało się głównie na wyższych niezalewanych przez Wartę terenach, wzdłuż krawędzi pradoliny, tj. wzdłuż drogi Gorzów - Kostrzyn, a także w mniejszym stopniu w sąsiedztwie wsi Racław i Stanowice na wysoczyźnie gorzowskiej. W okresie średniowiecza, na najkorzystniejszych dla osadnictwa terenach obecnej gminy, powstały najstarsze tutaj wsie: Jenin, Łupowo, Racław i Stanowice (XIII w.). Mieszkańcy znajdowali na wysoczyźnie pola pod uprawę zbóż, a w dolinie łąki na paszę dla bydła. Mieli prawo łowiectwa i zbieractwa na terenie zalewowym. Początek kolonizacji, na tym odcinku pradoliny toruńsko-eberswaldzkiej, można określić na 1686 rok, kiedy to z inicjatywy władz miejskich Gorzowa, założono wieś Chwałowice (Landsberg Hollander). W 1726 r. powstały kolejne wsie: Jeninek, Podjenin oraz Jeniniec.

Zabytki gminy[edytuj | edytuj kod]

Bogdaniec:

 • Muzeum Budownictwa i Techniki Wiejskiej, obecnie siedziba Muzeum Lubuskiego im.Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. "Zagroda młyńska" w Bogdańcu znajdujące się w zabytkowym młynie z 1826 roku wzniesionym w konstrukcji szkieletowej. Muzeum mieści w swoich wnętrzach rekonstrukcję mieszkania młynarza, narzędzia i maszyny związane z produkcją chleba i mąki. Ciekawa jest również kolekcja młynków. W położonych nieopodal budynkach gospodarczych obejrzeć można kuźnię oraz kolekcję wozów,bryczek i sań.

Warto tu zajrzeć,by obejrzeć wnętrze domu młynarza, sprawne urządzenia do mielenia zboża oraz niespotykaną kolekcję młynków. Dla tej miejscowości warto poświęcić więcej czasu i sił by przemierzyć4 km ścieżką spacerowo-edukacyjną i dowiedzieć się o "ptasim budziku" w wędrówkach drzew rezerwatu Bogdaniec III czy mieszkańcach kop chrustu.

Jenin:

 • Kościół klasycystyczny wg projektu Papritza.

Łupowo:

 • Kościół neobarokowy, murowany z cegły i otynkowany. Wieża szachulcowa zwieńczona hełmem z latarnią zakończoną wiatrowskazem,

na którym widnieje data: 1909. Cmentarz protestancki.

Stanowice:

 • Kościół z XV wieku, odnowiony w 1771 roku (dobudowanie barokowej kaplicy i szachulcowej wieży)
 • Klasycystyczny pałac z dwoma neobarokowymi skrzydłami i wieżą. Nieopodal park krajobrazowy z aleją grabową.

Racław:

 • Kościół neogotycki z 1863 roku, wzniesiony z granitu, z ceglaną wieżą
 • Dwór neoklasycystyczny z 1901 r.

Jasiniec:

 • Murowany kościół neogotycki z 1896 roku

Chwałowice:

 • Kościół o konstrukcji ryglowej, z muru pruskiego, wybudowany 1790 r. Pierwotnie kościół obiegały trzy empory, do dziś zachowała się tylko jedna. Wewnątrz późnobarokowy ołtarz z końca XVIII wieku. Obok kościoła drewniana dzwonnica z końca XIX wieku.

Podjenin, Jeniniec i Jeninek "Genninschces Hollender":

 • W Podjeninie znajduje się gotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Włostów:

 • Kościół o konstrukcji szachulcowej z 1800 roku, z drewnianą dzwonnicą z XIX wieku, przebudowany w latach 1974-1975 pod wezwaniem św.Józefa.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

 • Bogdaniecki Azyl Artystyczny organizowany w noc świętojańską, podczas którego obywa się prezentacja młodego środowiska artystycznego regionu gorzowskiego i zaprzyjaźnionej gminy niemieckiej. Główną atrakcją jest wspólne ognisko i puszczanie wianków na wodę. Rowerowy Rajd Przyjaźni. Organizowany corocznie od 2001 r. zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej w ramach współpracy z gminą Petershagen/Eggersdorf. Rowerzyści pokonują odległość 100 km dzielącą obie gminy.
 • Święto Pieczonego Ziemniaka. Organizowane corocznie w miejscowości Jeniniec, wieńcząca całoroczny trud pracy rolnika. W tym dniu prezentują oni największe i najciekawsze okazy płodów rolnych. Atrakcją festynu są różnorodne potrawy z ziemniaków. Impreza ma również charakter rekreacyjno - sportowy.
 • Żużlowy Puchar. Na minitorze w Stanowicach od 6 lat odbywa się Turniej Grand Prix o Puchar Wójta Gminy oraz Mikołajkowy Turniej rozgrywany w pięknej zimowej scenerii. Większa część gminy Bogdaniec leży na obszarze pradolin toruńsko- eberswaldzkiej, przebiegającej w kierunku wschód zachód osiągającej pod Gorzowem Wielkopolskim szerokość 22 km. Część północna Gminy to teren górzysty, południowa to teren równinny z licznymi kanałami, przecinającymi żyzne pola. Nie ma w zachodniej Polsce drugiej Gminy o tak odmiennych krajobrazach.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Na obszarze gminy znajdują się następujące rezerwaty przyrody[3]:

Turystyka i wypoczynek[edytuj | edytuj kod]

 • Pomniki przyrody

- dąb szypułkowy w wieku ponad 250 lat, o obwodzie pnia 527 cm i wysokości 25 m - w Nadleśnictwie i Obrębie Bogdaniec, oddział 237h.

 • Szlaki piesze

- Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne (leśne)

W 1996 r. na terenie Nadleśnictwa Bogdaniec, Leśnictwa Motylewo została wytyczona ścieżka spacerowo-edukacyjna "Bogdaniec" o długości 4 km. Początek ścieżki przy siedzibie Nadleśnictwa, przebiega przez teren Muzeum Techniki Wiejskiej w Bogdańcu, następnie przez Rezerwaty Bogdaniec III. Ścieżka jest wyposażona w wiatę do odpoczynku, tablice informacyjne, ławki, miejsce na ognisko oraz salę edukacyjną (usytuowaną przy Nadleśnictwie), w której znajduje się sprzęt do prowadzenia wykładów, prelekcji, urządzania wystaw i ekspozycji.

 • Szlaki rowerowe

Szlak nr 4a- niebieski - długości 19,2 km - Gorzów - Chróścik - Racław - Bogdaniec ( wzgórza morenowe, kompleksy leśne, długie zjazdy z pięknymi zakosami drogi wśród lasów bukowych o typowo górskim charakterze).

Szlak 4b - niebieski - długości 27,80 km - Gorzów Wlkp.- Wieprzyce - dolina Warty - Gostkowice - Bogdaniec, szlak w dużej części wiodący wałem przeciwpowodziowym nad Wartą, gdzie można zaobserwować niemal o każdej porze roku kaczki, gęsi, rybitwy.

Szlak nr 5 - czarny - potem zielony i żółty - długości 38,2 km wiodący przez Gorzów Wlkp. - Kłodawa - Mironice - Santocko - jezioro Marwicko - Wysoka - Lubno - Stanowice - Bagdaniec (zróżnicowany przyrodniczo, krajobrazowo i krajoznawczo).

Szlak nr 8 - zielony - długości 16,2 km Stanowice - Racław - Łupowo - Chwałowice - Lubczyno bardzo ciekawy historycznie i różnorodny przyrodniczo.

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Gmina partnerska : Petershagen/Eggersdor ( Niemcy ) - http://www.doppeldorf.de/

Sołectwa[edytuj | edytuj kod]

Bogdaniec, Chwałowice, Gostkowice, Jasiniec, Jenin, Jeninek, Jeniniec, Jeże, Jeżyki, Krzyszczyna, Krzyszczynka, Kwiatkowice, Lubczyno, Łupowo, Motylewo, Podjenin, Racław, Roszkowice, Stanowice, Wieprzyce, Włostów.

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Deszczno, Gorzów Wielkopolski, Krzeszyce, Lubiszyn, Witnica

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]