Szczecinek (gmina wiejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Szczecinek)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczecinek
gmina wiejska
Herb Flaga
Herb gminy Flaga gminy
Województwo zachodniopomorskie
Powiat szczecinecki
Wójt Ryszard Jasionas
Powierzchnia 510,21 km²
Liczba sołectw 26
Liczba miejscowości 71
Ludność (2005)
 • liczba ludności
 • gęstość

10.145
19,9 osób/km²
Strefa numeracyjna 94
Tablice rejestracyjne ZSZ
Położenie gminy na mapie powiatu
Szczecinek gm.png
TERYT 3215062
Urząd gminy
ul. Pilska 3 78-400
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Szczecinek położona jest w środkowo-wschodniej części powiatu szczecineckiego.

Siedzibą gminy jest miasto Szczecinek, które nie wchodzi w skład gminy, jest osobną gminą miejską.

Miejsce w województwie (na 114 gmin):
powierzchnia 2., ludność 35.

Gmina stanowi 28,9% powierzchni powiatu.

1 stycznia 2010 część obszaru wsi Sitno, o powierzchni 1132,94 ha, weszła w skład miasta Szczecinek[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie gminy:

w województwie pomorskim:

w województwie wielkopolskim:

Do 31 grudnia 1998 r. wchodziła w skład województwa koszalińskiego.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Gminę zamieszkuje 13,1% ludności powiatu.

Przyroda i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Gmina leży na Pojezierzu Szczecineckim, w Dolinie Gwdy i na Równinie Charzykowskiej. W granicach gminy znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Wielimska Wyspa, Dęby Wilczkowskie i Kiełpino. Na terenie tej czwartej co do wielkości gminy w Polsce znajdują się duże jeziora: Wielimie, Wierzchowo i Dołgie Jezioro, przez które przepływa rzeka Gwda i jej dopływ Dołga. Drugi duży szlak kajakowy stanowi jezioro Trzesiecko położone w granicach Szczecinka i kanałami łączące je z rzekami Piławą i Drawą. Przez gminę prowadzi wiele szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Tereny leśne zajmują 44% powierzchni gminy, a użytki rolne 38%.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez gminę prowadzą dwie drogi krajowe: nr 11 z Kołobrzegu do Bytomia, łącząca siedzibę gminy, Szczecinek z Okonkiem (26 km) oraz przez Wierzchowo (19 km) z Bobolicami (31 km) i nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni, przez Gwdę Małą (9 km) z Białym Borem (29 km) oraz przez Krągi (14 km, 6 km od Bornego Sulinowa) i Łubowo (29 km) z Czaplinkiem (40 km). Przez gminę prowadzą także drogi wojewódzkie nr 172 ze Szczecinka do Barwic (24 km) i nr 201 z Gwdy Małej do Czarnych (10 km).

Wszystkie linie kolejowe prowadzące przez Szczecinek zostały oddane do użytku w latach 1878-1879 i do dziś są czynne: w maju 1878 z Czarnego do Czaplinka (pozostała część Chojnice - Runowo Pomorskie od 1877 r.), w październiku 1878 przez Słupsk do Ustki, miesiąc później do Białogardu (dalsza część do Kołobrzegu w 1859 r.), a ostatnia linia do Poznania w maju 1879 r. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku zelektryfikowano linię Kołobrzeg-Szczecinek-Poznań. Obecnie w gminie czynnych jest 5 stacji: Dalęcino (w kier. Kołobrzegu), Turowo Pomorskie (w kier. Piły), Jelenino (w kier. Runowa Pom.), Żółtnica (w kier. Chojnic) i Gwda Mała (w kier. Słupska) oraz 3 stacje w granicach miasta Szczecinka.

W gminie czynne są 3 urzędy pocztowe: Wierzchowo k. Szczecinka (nr 78-411), Żółtnica (nr 78-423) i Turowo Pomorskie (nr 78-431). Gminę obsługują także urzędy pocztowe w Szczecinku.

Sołectwa[edytuj | edytuj kod]

Sołectwa gminy Szczecinek:

Pozostałe miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Białe, Brodźce, Buczek, Dalęcinko, Dąbrowa, Dębowo, Dębrzyna, Dobrogoszcz, Godzimierz, Gołębiewo, Grąbczyński Młyn, Grochowiska, Jadwiżyn, Janowo, Krasnobrzeg, Lipnica, Łabędź, Łączka, Łozinka, Łysa Góra, Malechowo, Miękowo, Mosinka, Myślęcin, Niedźwiady, Nizinne, Nowe Gonne, Omulna, Opoczyska, Orawka, Orłowce, Parnica, Pietrzykowo, Płużyny, Siedlice, Sierszeniska, Skalno, Skotniki, Sławęcice, Smolniki, Spotkanie, Strzeżysław, Tarnina, Trzcinno, Trzebiechowo, Trzebujewo, Turowo, Wągrodno, Węglewo, Wielisławice, Zamęcie, Zielonowo.

Gminy partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dz. U. z 2009 r. Nr 120, poz. 1000 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2009 r. w sprawie utworzenia, ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]