Gmunden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gmunden
Herb
Herb Gmunden
Państwo  Austria
Kraj związkowy Flag Górna Austria
Burmistrz Heinz Josef Köppl
Powierzchnia 63,49 km²
Wysokość 425 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności
• gęstość

13 015
205 os./km²
Nr kierunkowy 0 76 12
Kod pocztowy 4810
Położenie na mapie Górnej Austrii
Mapa lokalizacyjna Górnej Austrii
Gmunden
Gmunden
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Gmunden
Gmunden
Ziemia 47°55′05″N 13°47′58″E/47,918056 13,799444
Strona internetowa

Gmunden – miasto w Austrii (Górna Austria), siedziba powiatu Gmunden, w Alpach Salzburskich, nad jeziorem Traun i rzeką Traun.

Liczba mieszkańców miasta w 2003 wynosiła ok. 13 tys.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia Gmunden obejmuje 63.49 km kw. Gmunden jest otoczone wysokimi górami. Najwyższe wzniesienie to Traunstein 1.691 m n.p.m.

Sąsiednie miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Ohlsdorf Gschwandt
Pinsdorf CompassRose16 N.png Sankt Konrad
Altmünster Ebensee

Historia[edytuj | edytuj kod]

W V w n.e. istniała w miejscu dzisiejszego Gmunden osada. W 1186 roku Gmunden było ufortyfikowanym miastem, otoczonym murami, jednak dopiero około 1300 założono tutaj kościół. 14 listopada 1626 szeregi zbuntowanych chłopów zostały rozgromione w Gmunden przez Generała Pappenheim'a, któremu Maksymilian I Bawarski rozkaz zdławić bunty chłopckie w Górnej Austrii. Ci, którzy zginęli, zostani pochowani na pobliskim Pinsdorf, a na ich cześć postawiono pomnik znany dzisiaj jako Bauernhügel.

W 1862 Gmunden uzyskało status kurortu. We wrześniu 1914 w Gmunden przyjęło funkcję miasta-lazaretu tzw."Lazarettstadt".

W 1942 Gmunden przyjęło tysiące uciekinierów wojennych. Rok przed zakończeniem wojny liczba mieszkańców Gmunden wzrosła do 30,000. Chociaż miasto nie zostało w czasie wojny zbombardowane, pod koniec wojny gospodarka była w fatalnym stanie. Podczas okupacji alianckiej Austrii, Amerykanie utworzyli w Gmunden centrum szpiegowskie, do którego werbowano byłych członków SS. Miasto Gmunden skorzystało z amerykańskiego programu odbudowy ze zniszczeń wojennych.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Widok Gmunden od strony jeziora Traun
Verkehrslinienplan Gmunden.png

Zamek Ort położony jest na wyspie na jeziorze, we wnętrzach którego odbywa się, między innymi, akcja serialu "Schlosshotel Orth". Zamek Ort zalicza się do najstarszych budowli krainy Salzkammergut (wybudowany został w X wieku n.e.).

Niedaleko Zamku Ort znajduje się Villa Toscana, wybudowana w latach 1870-77 dla Marii Antonietty, księżnej Toskanii, księżniczki Królestwa Obojga Sycylii. W okolicy znajduje się również Zamek Cumberland z XIX wieku, oraz Zamek Weyer, w którym prezentowana jest stała wystawa porcelany miśnieńskiej.

Na rynku w Gmunden stoi Ratusz Miejski, wybudowany w 1574 przez włoskiego budowniczego. Na wieży ratuszowej znajduje się pochodzący z XVI w. zegar ceramiczny wygrywający melodię.

Niedaleko rynku znajduje się przystań statków, skąd można odbyć przejażdżkę po jeziorze Traun. Jeden ze statków to słynna "Gisela", statek parowy wybudowany w 1871, i nazwany na cześć drugiej córki cesarza Franciszka Józefa, Gizeli Luisy Marii Austriackiej.

Atrakcją turystyczną jest także wybudowana przez firmę Stern & Hafferl linia tramwajowa, która łączy centrum miasta ze stacją kolejową. Jest to najstarsza, najkrótsza i najbardziej stroma linia tramwajowa Austrii.

Niedaleko stacji kolejowej znajduje się Fabryka Porcelany w Gmunden.

W Gmunden przebywali: kompozytor Johannes Brahms (w mieście znajduje się jego muzeum) i Anton Bruckner.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Georg Heilingsetzer, Der oberösterreichische Bauernkrieg 1626, Wiedeń 1976.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]