Goalball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Olimpijski piktogram z paraolimpiady Pekin 2008
Goalball-Misho2.jpg

Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki o wysokości 1,3 metra zajmującej całą szerokość boiska. Boisko do goalballa ma 9 x 18m i podzielone jest na trzy strefy: bramkową (na szerokość 3 m od bramki), rzutu (3 m za strefą bramkową) i strefę środkową, zajmującą szerokość 6 m na środku boiska. Piłka musi być toczona. Podczas rzutu musi dotknąć strefy rzutu zarówno drużyny rzucającej, jak i broniącej. Po pierwszym kontakcie piłki z zawodnikiem drużyny broniącej, drużyna ta ma 10 sekund na odrzucenie piłki. Jeden zawodnik może tylko dwa razy z rzędu rzucić piłkę. Za przewinienia drużyna może otrzymać rzut karny. Gra trwa 2 razy po 12 min. Piłka zawiera dzwoneczki i waży 1,25 kg. Mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu goalballa gracze mają zaklejone specjalnymi plastrami oczy oraz dodatkowo noszą nieprzeźroczyste gogle. Wszystkie linie na boisku są wyklejone plastrem, pod którym znajduje się sznurek w celu ułatwienia poruszania się i orientacji na nim, gdyż zawodnicy jedną ręką niemal cały czas dotykają podłoża[1].

Goalball na świecie[edytuj | edytuj kod]

W goalball rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. Jest to dyscyplina paraolimpijska od 1976 roku i jest pierwszą oficjalną olimpijską grą zespołową dla osób niewidomych i słabowidzących. Obecnym mistrzem świata mężczyzn jest reprezentacja Litwy, zaś kobiet – Kanady[2].

Goalball w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Polski są rozgrywane w trzech turniejach. Obecnym mistrzem Polski (2011) jest Lublin, a Wicemistrzem jest Bierutów. Obecnym trenerem reprezentacji Polski jest Robert Prażmo. Największymi dotąd sukcesami Polaków na arenie międzynarodowej było zdobycie 12. miejsca na Mistrzostwach Świata w Roemond w 1986 roku i 5. miejsce Mistrzostw Europy w Greve w 1983 roku.

W dniach 12-19 września 2011 w Białymstoku odbyły się Mistrzostwa Europy w Goalballu mężczyzn dywizji "C"[3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy